Persirgusius COVID-19 stebintys medikai įspėja – infekcija įgauna ir lėtinės ligos požymius. Kas penktas pacientas po ligos vis dar jaučia nuovargį, dusulį, skausmą, skundžiasi neatgaunantys uoslės. Kauno klinikų medikai pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas parengė reabilitacijos gaires.
COVID-19 prieš Kalėdas persirgęs kaunietis Paulius Nezabitauskas pasivaikščioti traukia su augintiniu. Be pasivaikščiojimų lauke, sportuoja ir treniruokliu namie. Ligoninėje gulėjęs vyras pasakoja, ligos požymius jautęs dar kurį laiką grįžęs namo.
„Silpnumas, atrodo, kad neturi jėgų ir dažniausia pradžioje dar per pietus, po poros dienų kokią 18–19 val. eidavau miegoti, neatlaikydavau visos dienos“, – prisimena kaunietis.
Medikai sako, kad COVID-19 įgauna lėtinės ligos eigą. Tyrimais nustatyta, kad nuo simptomų pradžios praėjus vos ne trims mėnesiams kas penktą vargina liekamieji ligos požymiai. Dažniausią simptomą – nuovargį jaučia net 7 iš dešimties persirgusių.
„Vargina lėtinis nuovargis, dusulys fizinio aktyvumo metu, taip pat naujai migruojančio pobūdžio krūtinės galvos ir sąnarių, raumenų skausmai, daliai neatsistato uoslės ir kvapo receptoriai“, – vardina Kauno klinikų Reabilitacijos klinikos vadovas Raimondas Kubilius.
Remdamiesi PSO informacija, Kauno klinikų specialistai parengė reabilitacijos, persirgus COVID-19, gaires.
Varginant dusuliui rekomenduojama bent tris kartus per dieną atlikti kvėpavimo pratimus.
„Rekomenduočiau prie kvėpavimo pratimų pridėti rankų judesius, kurie padėtų atidaryti krūtinės ląstą. Taip pat rankas galite kelti per šonus aukštyn“, – aiškina kineziterapeutė Goda Strautnikaitė.
Persirgusiems rekomenduojama didinti fizinį aktyvumą. Sunkiau sirgusiems, vyresniems pacientams pradėti kad ir nuo namų ruošos. Vėliau treniruočių laiką kasdien ilginti bet 30 sekundžių.
Jungtinėje Karalystėje jau kuriamos COVID-19 reabilitacijos klinikos. Reabilitacijos gaires parengę medikai neabejoja, kad po kelių mėnesių tokios bus reikalingos ir Lietuvoje.
