19.8 C
Panevėžys
Pirmadienis, 17 birželio, 2024

Per penkias dienas iš anksto prezidento rinkimuose, referendume balsavo 11 proc. piliečių

AutoriusJūratė Skėrytė (bns)Fotoživilė večiorkutė

Per penkias dienas iš anksto prezidento rinkimuose ir referendume dėl pilietybės balsavo beveik 11,6 proc. rinkėjų.

Naujausiais Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, nuo antradienio iki šeštadienio, kai vyko išankstinis balsavimas savivaldybėse, ligoninėse, kariuomenėje, kalėjimuose, namuose, savo valią pareiškė 269 tūkst. 955 rinkimų teisę turinčių piliečių.

Šiemet rinkėjų aktyvumas šiek tiek didesnis nei per prieš penkerius metus vykusius prezidento rinkimus ir referendumą dėl dvigubos pilietybės įteisinimo. Tuomet nors buvo sudarytos galimybės balsuoti šešias dienas, ja pasinaudojo 260 tūkst. 529 arba 10,75 proc. rinkėjų.

Šiais metais aktyviausiai iš anksto balsavo Neringos (32,6 proc.), Ignalinos (23,24 proc.), Birštono (19,64 proc.), Kupiškio (19,82 proc.), Lazdijų (19,66 proc.), Varėnos (19,63 proc.) savivaldybių rinkėjai.

Pasyviausi buvo Kauno rajono (6,68 proc.), Klaipėdos miesto (7,31 proc.) gyventojų.

Šiemet rinkėjų sąraše yra 2 mln. 385 tūkst. 234 piliečiai.

Iki balsavimo pabaigos galioja agitacijos draudimas.

Dėl prezidento posto varžosi aštuoni politikai.

Antros kadencijos siekia dabartinis prezidentas nepartinis Gitanas Nausėda. Valdančioji Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai į prezidentus kelia premjerės Ingridos Šimonytės kandidatūrą, valdančiajai koalicijai priklausanti Laisvės partija –  Vytauto Didžiojo universiteto Teisės fakulteto dekaną Dainių Žalimą, opozicinė Darbo partija – savo lyderį, parlamentarą Andrių Mazuronį, kita opozicinė politinė jėga, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, kelia buvusį krašto apsaugos viceministrą Giedrimą Jeglinską.

Save išsikėlė advokatas Ignas Vėgėlė, medikas Eduardas Vaitkus ir partijos „Nemuno aušra“ lyderis Remigijus Žemaitaitis. Pastarąjį dėl antisemitinių pareiškimų Konstitucinis Teismas pripažino sulaužius priesaiką ir pažeidus Konstituciją, dėl to politikas atsisakė Seimo nario mandato.

Pagal Rinkimų kodeksą, išrinktu laikomas kandidatas, kuris dalyvaujant ne mažiau kaip pusei visų rinkėjų gavo daugiau kaip pusę balsų arba dalyvaujant mažiau rinkėjų surinko daugiausia, bet ne mažiau kaip trečdalį visų rinkėjų balsų, tai yra ne mažiau kaip 795 tūkst. 78 balsus.

Jeigu pirmą kartą balsuojant nė vienas kandidatas nesurenka minėto balsų skaičiaus, po dviejų savaičių rengiamas pakartotinis balsavimas dėl dviejų kandidatų, gavusių daugiausia balsų.

Prezidento G. Nausėdos kadencija baigiasi liepos pradžioje.

Su prezidento rinkimais Lietuvoje vyksta ir privalomasis referendumas dėl dvigubos pilietybės įteisinimo.

Siūloma pakeisti Konstituciją iš jos išbraukiant sakinį, kuris dabar užkerta kelią Lietuvos piliečiams įgyti antrą pilietybę – kad „išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis“.

Pareikšti nuomonę reikės dėl pataisytos Konstitucijos formuluotės: „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais įstatymo nustatytais pagrindais. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato įstatymas.“

Kad Konstitucijos pataisa būtų priimta, už ją privalo balsuoti ne mažiau kaip pusė rinkimų teisę turinčių asmenų.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

A. Navys: nepasidaviau TS-LKD prezidiumo ultimatumui ir buvau išbrauktas iš galimų partijos kandidatų į Seimą sąrašo

confident-noyce

Prieš Seimo rinkimus mažosios tradicines vertybes atstovaujančios partijos svarsto jungtis į „Tautos vienybės koaliciją“

confident-noyce

VRK patvirtino galutinius Europos Parlamento rinkimų rezultatus

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau