Per artimiausius du dešimtmečius Aliaskoje gali kilti cunamis

Aliaskai dabar kyla didžiulės nuošliaužos pavojus, kuris, dėl klimato kaitos lemtų faktorių, galėtų sukelti milžinišką cunamį.

Mokslininkai skelbia, kad tirpstantys ledynai ir potencialiai atšylantis amžinasis įšalas Aliaskos Bary Arm fiorde,  esančiame už mažiau nei 60 mylių nuo Ankoridžo, destabilizavo milžinišką šlaitą.

Tai didina nuošliaužos pavojų, kas galėtų sukelti šimtų pėdų aukščio cunamį.

Remiantis Hig Higman ir jo kolegų atliktu tyrimu, 650 milijonų kubinių jardų šlaito subyrėjimas yra tikėtinas per artimiausius metus ir galimas per artimiausius 20 metų.

Šią griūtį potencialiai galėtų paskatinti žemės drebėjimas, ekstremalūs lietūs ar karščio banga.

Artėjančio pavojaus atradimas privertė mokslininkų koaliciją paskelbti viešą perspėjimą, kuriuo siekiama informuoti žmones apie kylančią grėsmę.

Šiuo metu mokslininkai dirba bandydami geriau suprasti, kas galėtų paskatinti nuošliaužą, modeliuodami kokį poveikį gali turėti ši nelaimė ir nustatydami šlaito pokyčius, kurie galėtų iš anksto perspėti apie nuošliaužą.

Barry ledynas nuo šlaito pagrindo atsiskyrė pastaraisiais metais, kas padidino staigaus subyrėjimo pavojų.

Nors ankstesniais metais būta tam tikrų nubyrėjimų, tačiau jie tikrai neprilygo paskutinį kartą įvykusiam drastiškam atsitraukimo mastui. Barry Arm, toliau už ledyno esantis fiordas, vienu metu yra lankomas iki 500 žmonių, įskaičiuojant turistus bei žvejų įgulas.

Dr. Higman išanalizavo palydovinius duomenis ir nustatė, kad šlaitas, bėgant laikui, iš tiesų slinko žemyn. Papildomos analizės parodė, kad judėjimo tempas per laiką buvo intensyvus: tarp 2009 ir 2015 metų jis žemyn nuslinko maždaug 600 pėdų, po savęs palikdamas didžiulę stačią olą.

Mokslininkai iš 14 organizacijų ir institucijų, tarp kurių Pietų Kalifornijos universitetas, Kolorado universitetas ir Aliaskos universitetas, Barry Arm apylinkes tyrinėti pradėjo dar tik prieš kelis mėnesius, įgyvendinant NASA finansuojamą projektą, kurio tikslas ištirti žemės masės judėjimą Šiaurės Amerikos Arktyje.

Žemės griūties sukeltas cunamis nėra retas reiškinys Aliaskoje. Pavyzdžiui, 2015 metų Taan fiordo nuošliauža sukėlė 633 pėdų aukščio cunamį. Tuo tarpu Grenlandijoje 2017 metais purvo nuošliaužos sukeltas cunamis pražudė keturis žmones.

Kuo Barry Arm yra išskirtinis, nes jis yra didesnis ir didesnio aukščio. Ši kombinacija gali būti katastrofiška. Anot mokslininkų, galimos nuošliaužos potenciali energija yra žymiai didesnė nei bet kurio kito pastaruoju metu vykusio šio tipo cunamio.

Mokslininkai teigia, kad stebėjimas ir rengimasis yra būtinas – tik taip bus galima apsaugoti gyvybes.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Opozicija reikalauja parlamentinio tyrimo dėl galimo informacijos nutekinimo K. Bartoševičiui

confident-noyce

Žiniasklaida: K. Bartoševičius žinojo apie jo atžvilgiu vykdomą ikiteisminį tyrimą dar iki mandato atsisakymo

confident-noyce

Policija pradėjo tyrimą dėl rinkėjų papirkinėjimo Pagėgiuose, sulaikyti penki žmonės

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau