14.2 C
Panevėžys
Pirmadienis, 25 rugsėjo, 2023

Pažagienių bendruomenėje dirbama pagal principą „Kas, jei ne aš“

Prieš pusmetį kaimo bendruomenės „Pažagieniai“ pirmininke tapusi E. Stanienė spinduliuoja energija ir geromis idėjomis užkrečia bendruomenės žmones.

Nuo vasario mėnesio gyventojų bendruomenei „Pažagieniai“ vadovauti pradėjusi Elena Stanienė sako gyvenanti pagal principą „Kas, jei ne aš“. Naujai suburta valdyba vos per pusmetį išjudino merdėjusį Pažagienių bendruomeninį gyvenimą, ir gyventojai ėmė suprasti, kad burtis draugėn ir naudinga, ir labai smagu.

Norinčių dirbti nestinga

Dešimt metų Pažagieniuose gyvenanti E. Stanienė dabar prisipažįsta būdavusi iš tų, paburbuliuojančių, kad bendruomenė nieko neveikia, tačiau iš tų tylių pakalbėjimų, kaip visada – jokios naudos nebūdavę.

Kai metų pradžioje Panevėžio seniūnijos seniūnas Saulius Skrebė paragino Pažagienių žmones surengti susirinkimą ir atnaujinti bendruomenės veiklą, E. Stanienė sako buvusi iš tų, kurie entuziastingai tam pritarė.

„Į kiekvieną namą ir butą nunešiau po du skelbimus, kvietėme žmones, su jais kalbėjomės. Tikriausiai mokėjome žmones pakviesti, nes į susirinkimą jų atėjo labai daug, – pasakoja E. Stanienė. – Susirinkime tokios diskusijos užvirė, kad sėdėjau ir stebėjausi „Oho, kokie visi aktyvūs“.

Tai, kad žmonės neabejingi savo kaimo gyvenimui, įkvėpė jėgų, kai E. Stanienę išrinko bendruomenės pirmininke. Moteris neslepia, kad pradžioje kildavo minčių, kad bus labai sunku, nes tekdavo išgirsti replikų, esą ką ta bendruomenė gali gero duoti, girdi, jau kiek metų ji yra ir nieko iš to gero kaimui. Tačiau noro dirbti tokie skeptikai E. Stanienei neatėmė ir čia greičiausiai gelbėja jos charakteris.

„Tokia jau esu, visuomenininkė, be veiklos tarp keturių sienų negaliu, – šypsosi moteris. – Mano toks chrakteris, jog atrodo, kad nieko neįmanomo nėra, reikia tik imti ir daryti.“ Žinoma, būna, sako ji, kad nesulaukus pritariančių dėl vieno ar kitos iniciatyvos rankos nusvyra, širdyje negera pasidaro. Bet tai neilgam – nuoskauda praeina, o nepasisekusias idėjas pakeičia naujos.

Gera energija bendruomenės pirmininkė užkrėtė visus trylika valdybos narių, geros idėjos netruko pasklisti plačiau. Po vasarį vykusio susirinkimo registruotų bendruomenės narių skaičius nuo 51 pakilo iki 169. „Kiekvieną mėnesį valdyba susirenkame, diskutuojame. Kol kas norinčiųjų dirbti nestinga“, – optimistiškai nusiteikusi Pažagienių bendruomenės pirmininkė.

Bendruomeniškumą stiprina sportuodami

Parengę projektą „Sportuojanti bendruomenė“ ir gavę Kūno kultūros ir sporto departamento finansavimą, Pažagienių žmonės renkasi į pilateso treniruotes, numatyti užsiėmimai baseine dviem amžiaus grupėms. „Valstybės dieną nutarėme paminėti baidarių žygiu, tad liepos 6-ąją išplaukėme Sanžile, paskui Nevėžiu. Kelionės tikslą – Vadaktėlių kaimą – pasiekėme lietaus išprausti, pavargę, bet laimingi, – pasakoja E. Stanienė. – Manau, kad kelionė baidarėmis – tai pati smagiausia pramoga vasarą. Keliauti baidarėmis gali kiekvienas panorėjęs, jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Svarbiausia noras ir gera nuotaika!“ Spalio 10-ąją bendruomenė rengia ekskursiją į Krekenavos kraštą. Kelionė baigsis bendrais pietumis gamtoje grojant muzikantui ir, kaip tikisi, E. Stanienė, bus labai naudinga stiprinant bendruomeniškumą.

Smagių emocijų suteikia ir Vietos veiklos grupės laimėtas Lietuvos centrinės kredito unijos projektas JATFIN pagal bendruomenių rėmimo programą „Gera kurti kartu!“. Projekto lėšomis bendruomenė įsigijo krepšinio ir tinklinio kamuolių, smiginį. Ketvirtadienį surengtose sporto varžybose vaikai žaidė krepšinį, smiginį ir bulvę.

Veiklos pradžios dar laukia per Visuomenės sveikatos biurą finansuojamas projektas „Kaimo bendruomenių filosofija į sveiką maistą“, kurį įgyvendinant trim amžiaus grupėms bus rengiamos paskaitos apie sveiką mitybą, maisto ruošimą, vaikams ir jaunimui sumanytos valgymo ir kalorijų deginimo jas skaičiuojant pratybos.

Kaimui reikia atsinaujinti

E. Stanienė sako, kad Pažagieniams labai reikia atsinaujinti vizualiai. Tokiu tikslu – atnaujinti pėsčiųjų taką įrengiant suoliukus ir šiukšliadėžes, parengtas projektas pateiktas Žemės ūkio ministerijai. Deja, jis pateko tarp rezervinių projektų, finansavimą gausiančių tik tokiu atveju, jei atsirastų papildomų lėšų. „Taigi ėmėmės to, ką galima padaryti savo darbu ir turimomis lėšomis“, – sako bendruomenės pirmininkė. Pasak jos, seniai akis badė šiukšlynas prie garažų, kurį vis papildydavo atliekas iš daržų ten sunešantys žmonės. „Kai pradėjau kalbėti, kad reikia tą šiukšlyną sutvarkyti, ne vienas pirštą prie smilkinio sukiojo, ką čia aš sugalvojau, bet, kaip jau sakiau, reikia tik daryti ir pavyks. Susirinkome ir sutvarkėme“, – žmonių pagalba džiaugiasi pirmininkė.

Savo iniciatyva bendruomenė atnaujino kaimo vaizdo nepuošusias pašto dėžutes, dabar jos perdažytos atrodo visai kitaip. Įsigyta ir bendruomenės atributika – ryškiai mėlyni marškinėliai su užrašais. E. Stanienė sako esanti labai dėkinga žmonėms, be kurių geranoriškumo vargu ar pavyktų tiek nuveikti: visiems valdybos nariams, geranoriškiems ir iniciatyviems, Bronislavai Medzevičienei, kurį jau daugelį metų savo noru kasdien Pažagieniuose renka šiukšles ir kurios dėka kaimas neapauga šiukšlėmis. Albertui Činikui, ilgamečiam savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vedėjui, kuris dabar jau kaip bendruomenės narys išmanančia akimi stebi šaligatvių remonto darbus ir neleidžia darbininkams palikti broko.

„Visiems, kurie padeda, palaiko, negaili savo laiko ir jėgų, esu labai dėkinga, – sako E. Stanienė. – Tokių žmonių dėka darbas bendruomenėje tampa prasmingas“.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau