19.8 C
Panevėžys
Pirmadienis, 17 birželio, 2024

Pavasario sesijos darbai, skirti koronaviruso pasekmių suvaldymui

AutoriusGuoda BUROKIENĖ, Lietuvos Respublikos Seimo narėFotoAsmeninio albumo
G. Burokienė.

Kovo 10 dieną prasidėjusi paskutinė šios kadencijos Seimo pavasario sesija šiemet buvo išties neeilinė. Posėdžiai vyko išskirtinėmis koronaviruso pandemijos sąlygomis. Didžiausias prioritetas buvo skirtas kovos su koronavirusu valdymui ir paskelbtos situacijos pasekmių mažinimui.

Pagalbos priemonės koronaviruso suvaldymui

Seime priimti reikšmingi sprendimai, kurie leis užtikrinti, kad po karantino žmonės nesusidurs su nedarbu ir skurdu, skatins vartojimą, būtiną šalies ekonomikos atsigavimui. Darbuotojams, darbo netekusiems žmonėms ir darbdaviams skiriama 931 mln. eurų.

Seimas verslui suteikė subsidijas darbo užmokesčiui pusei metų po karantino pabaigos. Skirta 200 eurų vienkartinė išmoka senjorams, neįgaliesiems, našliams ir našlaičiams. Skiriama vienkartinė parama steigiant naują darbo vietą, didesnis finansavimas profesiniam mokymuisi. Netekusiems darbo žmonėms, kurie negauna nedarbo išmokos, mokama 200 eurų suma, bedarbiams, gaunantiems nedarbo išmoką – 42 eurai, savarankiškai dirbantiems suteikiama 257 eurų dydžio išmoka, kuri mokama dar du mėnesius po karantino pabaigos. Piniginė socialinė parama suteikiama nepasiturintiems, kurios dydis vienišam asmeniui sieks 175 eurus ir 357 eurus trijų asmenų šeimai.

Našlaičiams ir turintiems negalią vaikams skiriamos dvi vienkartinės išmokos. Už tuos vaikus, kurie dabar gauna po 60 eurų, papildomai bus sumokėta 120 eurų. Gaunantiesiems po 40 eurų, papildomai bus išmokėta dar po 80 eurų už kiekvieną vaiką. Mažos įmonės, kuriose dirba iki 9 darbuotojų, gali gauti vienkartines subsidijas. Ekonomikos augimo skatinimui ir naujų darbo vietų kūrimui kaime skirta papildomi 38 mln. eurų iš Kaimo plėtros programos 2014–2020 metams. Bendruomenių stiprinimui skiriami 2 mln. eurų siekiant užtikrinti socialinę veiklą, orientuotą į socialiai pažeidžiamas gyventojų grupes. Seimas suteikė galimybę užsienio lietuviams ir lietuviams, esantiems saviizoliacijoje, Seimo rinkimuose balsuoti elektroniniu būdu.

Socialinė apsauga

Stiprinamos galimybės jaunoms šeimoms apsirūpinti pirmuoju būstu regionuose. Naujos Darbo kodekso pataisos leis dar geriau apsaugoti darbuotojų interesus. Vyriausybė pritarė ilgalaikei Šeimos stiprinimo programai, kuri apima 8-erių metų laikotarpį ir orientuojasi į šeimos gerbūvį, užtikrinant būtinų priemonių ir paslaugų prieinamumą. Išėjusieji į išankstinę pensiją ir turintieji bent 40 metų stažą gaus visą, o ne sumažintą senatvės pensiją. Padidintas neapmokestinamas pajamų dydis iki 400 eurų, todėl jau nuo 2020 m. liepos 1 d. žmonėms didėja atlyginimai.

Sveikatos apsauga

Nuo 2020 m. balandžio pakelti visų medikų atlyginimai. Tam papildomai skirta apie 130 mln. eurų. Medikų darbo užmokesčio fondas didės 18 proc.. Medikams, kurie dirba ypač rizikingomis COVID-19 sąlygomis, užmokestis didinamas nuo 60 iki 100 proc. Gydytojų rezidentų ir gydytojų odontologų rezidentų darbo užmokestis padidintas 15 procentų.

Finansai

Uždegta žalia šviesa valstybinio banko steigimui. Seimas įpareigojo Vyriausybę iki šių metų rugsėjo 1 d. pradėti konsultacijas dėl Valstybinio plėtros banko steigimo su Europos Komisija.

Švietimas ir sportas

Seimas centralizavo priėmimą į valstybines ir savivaldybių mokyklas, vykdančias ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo programas. Pritarta siūlymui nuo 2021 m. sausio 1 d. reorganizuoti Šiaulių universitetą prijungimo prie Vilniaus universiteto būdu.

Studentai, kurie studijuoja Vyriausybės nustatytose prioritetinėse studijų programose, galės gauti tikslines stipendijas. Visi, 2020 m. įstojusieji į valstybės finansuojamas pedagoginių studijų vietas, bus skatinami 300 eurų stipendijomis. Taip pat planuojama skirti 200 eurų tikslines skatinamąsias stipendijas studentams, pasirinkusiems studijuoti Lietuvos regionų plėtrai aktualius informatikos, matematikos ir inžinerijos mokslus Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio regionuose veikiančiuose universitetuose ir kolegijose. Sporto bazių plėtrai ir remontui skirta 2,7 mln. eurų.

Aplinkos apsauga

Seimas uždraudė nuo 2020 m. lapkričio įvežti į šalį komunalines ir pavojingas atliekas, skirtas sudeginti ir naudoti energijai gauti. Padidinti mokesčio už aplinkos teršimą tarifai. Priimtas ilgai lauktas Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymas.

Iš Klimato kaitos programos skirta daugiau kaip 10 mln. eurų atsinaujinantiems energijos ištekliams panaudoti visuomeniniuose ir gyvenamuosiuose pastatuose. Siekiant skatinti naudotis mažataršiais automobiliais, priimtas sprendimas gyventojams kompensuoti dalį išlaidų už įsigytą elektromobilį. Suteikta teisė aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams tikrinti medžioklėje dalyvaujančių medžiotojų neblaivumą ar apsvaigimą.

Kultūra

Nuostolius dėl COVID-19 pandemijos patiriančiai kultūros sričiai skirta daugiau nei 68 mln. eurų. Iš viso šiemet stipendijoms kultūros ir meno kūrėjams, tiesioginėms išmokoms savarankiškai dirbantiesiems, Lietuvos kultūros taryba paskirstys 4,7 mln. eurų – tris kartus daugiau nei pernai.

Teisingumas

Priimtas Civilinio turto konfiskavimo įstatymas. Turtas ir iš jo gauta turtinė nauda gali būti konfiskuojami, kai yra pagrindas manyti, kad šis turtas nėra gautas teisėtu būdu ir kai šio turto bendra vertė neatitinka asmens ar asmenų teisėtų pajamų ir šis skirtumas viršija 100 tūkst. eurų sumą.

Visuomenės atstovai įgyja teisę dalyvauti antstolių ir notarų garbės teismuose. Leista spręsti administracinius ginčus mediacijos būdu. Naujas lobistinės veiklos įstatymas leis užtikrinti tokios veiklos skaidrumą bei viešinti lobistų daromą poveikį įstatymams. Antstoliai neturės teisės išieškoti įsiskolinimų iš žmonių ir įmonių, gaunančių valstybės ir savivaldybių paramą dėl įvesto karantino šalyje. Taip pat antstoliai negalės išieškoti skolų ir iš kitų išmokų ar kompensacijų, kurios skiriamos ekstremalios situacijos ar karantino metu.

Ekonomika ir inovacijos

Inovatyvios ir aukštą pridėtinę vertę kuriančios ekonomikos vystymui šalyje skirta 600 mln. eurų.

Tai leis skatinti skaitmeninę ekonomiką ir verslą, atlikti mokslinius tyrimus ir investuoti į darbuotojus. Įgyvendinamos turizmo sektoriaus skatinimo priemonės. Priimtas Inovacijų skatinimo fondo įstatymas, kuriuo siekiama pritraukti daugiau investicijų į mokslinių tyrimų, inovacijų sritis.

Energetika

Seimas priėmė svarbius pakeitimus dėl žaliosios energetikos skatinimo. Gyventojams leista steigti atsinaujinančių energijos išteklių bendrijas. Lietuva prisijungia prie daugumos Europos Sąjungos šalių, kurių vartotojai gali patys pasirinkti jiems tinkamiausią elektros energijos tiekėją.

Susisiekimas

Valstybinės ir vietinės reikšmės kelių infrastruktūrai gerinti Vyriausybė papildomai skyrė 150 mln. eurų. Šalies savivaldybės pasirengusios gerinti susisiekimą su teritorijomis, kuriose kuriamos darbo vietos, šiemet sulauks beveik 5,3 mln. eurų papildomų investicijų.

Žemės ūkis

Šalies ūkininkams skirta 26,1 mln. eurų pereinamojo laikotarpio nacionalinės paramos. Tai padės palaikyti žemdirbių pajamų stabilumą, didinti lietuviškų žemės ūkio produktų konkurencingumą bendroje ES rinkoje ir mažinti COVID-19 viruso plitimo sukeltas pasekmes žemės ūkiui. Nutarta skirti vienkartinę 200 eurų išmoką smulkią žemės ūkio veiklą vykdantiems asmenims, jeigu jie Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir karantino laikotarpiu atitiks įstatyme nustatytas sąlygas. Smulkieji ūkininkai, kaip ir savarankiškai dirbantieji, galės gauti vienkartinę 200 eurų išmoką. Į ją galės pretenduoti tie smulkia žemės ūkio veikla užsiimantys asmenys, kurie negauna draudimo išmokos, kuri priklauso savarankiškai dirbantiems, siekiant sumažinti pandemijos pasekmes veiklai. Palengvintos taisyklės norintiems kurti verslą kaimo vietovėse – numatyta ne tik didesnė nei iki šiol išmoka – beveik 19 tūkst. eurų, bet platesnis įmonių, galinčių pretenduoti į paramą, ratas.

***

Nors Seimo pavasario sesijos metu posėdžių surengta daugiau nei planuota, rudenį dar turime ką nuveikti stiprinant po pandemijos nukentėjusią Lietuvos ekonomiką, auginant regionus, skatinant jaunimą grįžti į kaimus ir mažesnius miestus, mažinant nedarbą, užtikrinant orų pragyvenimą senatvėje ir kt.

Politinė reklama. Bus apmokėta iš LVŽS rinkimų sąskaitos. Užs. Nr. JPR-2020/01

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Politikei kiekviena Panevėžio rajono visuomenės grupė turi specifinių klausimų

confident-noyce

Mirė buvusi Seimo narė I. Rozova

confident-noyce

Panevėžiečiai seimūnai savo kaimynais nesiskundžia: vienas kitą net ir saldainiais vaišina

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau