14.9 C
Panevėžys
Sekmadienis, 24 rugsėjo, 2023

Patvirtinta nauja Panevėžio rajono vietos plėtros strategija

AutoriusSAMANTA ILONYTĖFoto"TĖVYNĖ"
Panevėžio rajono vietos veiklos grupės nariai rinkosi į visuotinį narių susirinkimą Bernatoniuose, kurio pagrindinis tikslas – apsvarstyti ir patvirtinti parengtą vietos plėtros strategijos „Panevėžio rajono 2024–2029 m. vietos plėtros strategija“ projektą.

Panevėžio rajono vietos veiklos grupės nariai rinkosi į visuotinį narių susirinkimą Bernatoniuose, kurio pagrindinis tikslas – apsvarstyti ir patvirtinti parengtą vietos plėtros strategijos „Panevėžio rajono 2024–2029 m. vietos plėtros strategija“ projektą.

Strategijos kryptys

„Nuo šių metų pradžios Panevėžio rajono VVG rengė vietos plėtros strategiją 2024–2029 m., kuria bus siekiama stiprinti rajono kaimiškąsias vietoves, remiantis vietos stiprybėmis ir pranašumais, bei atliepti svarbiausius gyventojų poreikius. VVG nariai ir visi rajono gyventojai buvo kviečiami aktyviai įsitraukti į naujos strategijos rengimą – atsakyti į apklausos anketas, skirtas gyventojų poreikiams nustatyti. Remiantis statistinių duomenų ir gyventojų bei organizacijų, įmonių nuomonės tyrimų duomenimis, buvo suformuluotos pagrindinės strategijos kryptys. Šios kryptys bus įgyvendinamos per vietos organizacijų ir įstaigų, verslo ir ūkio subjektų vykdomus projektus“, – pasakojo Panevėžio rajono VVG pirmininkė ir projektų vadovė Vilma Juodagalvytė-Baranovskaja.

Priemonės ir biudžetas

Pirmuosius kvietimus teikti vietos projektų paraiškas planuojama skelbti 2024 m. Strategijoje numatytos tokios priemonės:

  • „Ne žemės ūkio verslo kūrimas ir plėtra“ (priemonei skirta lėšų suma – 560 000 Eur, t. y. beveik 39 proc. visų vietos projektams įgyvendinti skirtų lėšų). Šia priemone siekiama didinti VVG gyventojų užimtumą, kuriant naujus ir plėtojant esamus verslus, ypač dėmesį skiriant trūkstamų paslaugų gyventojams teikimui.
  • „Bendruomeninio verslo kūrimas ir plėtra“ (priemonei skirta lėšų suma – 150 000 Eur, t. y. 10 proc. visų vietos projektams skirtų lėšų). Šia priemone siekiama skatinti Panevėžio rajono bendruomeninių organizacijų ekonominį aktyvumą ir verslumą, siekiant didinti įvairių paslaugų kaimo gyventojams prieinamumą.
  • „Socialinio verslo kūrimas ir plėtra“ (priemonei skirta lėšų suma – 400 000 Eur, t. y. beveik 28 proc. visų vietos projektams skirtų lėšų). Priemone siekiama kurti ir plėtoti socialinį verslą Panevėžio rajone, siekiant didinti įvairių paslaugų gyventojams prieinamumą, taip didinant socialinę įtrauktį ir gyventojų užimtumą.
  • „Kokybiškų viešųjų paslaugų prieinamumo didinimas“ (priemonei skirta lėšų suma – 200 000 Eur, t. y. 14 proc. visų vietos projektams skirtų lėšų). Priemone siekiama teikti kokybiškas viešąsias paslaugas, pavyzdžiui, neformaliojo švietimo, sveikatingumo, sporto, laisvalaikio ir užimtumo, kultūros ir panašiai, bei gerinti viešąją infrastruktūrą, būtiną paslaugoms teikti.
  • „NVO stiprinimas ir vietos gyventojų bendruomeniškumo skatinimas“ (priemonei skirta lėšų suma – 131 648 Eur, t. y. 9 proc. visų vietos projektams skirtų lėšų). Priemonės tikslas – stiprinti ir aktyvinti vietos bendruomenines ir nevyriausybines organizacijas bei ugdyti vietos gyventojų sąmoningumą, stiprinti jų bendruomeniškumą ir veiklumą.

„Susirinkimo metu strategijai vienbalsiai pritarė visi susirinkime dalyvavę VVG nariai. Strategijos įgyvendinimui tikimasi gauti 1 802 061 Eur paramą pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Bendruomenių inicijuota vietos plėtra“ (LEADER). Paraiška strategijos finansavimui gegužės 31 d. pateikta Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos vertinimui“, – paaiškino VVG pirmininkė.

V. Juodagalvytė-Baranovskaja.

Trečioji strategija

Tai jau trečioji Panevėžio rajono VVG parengta vietos plėtros strategija. Pirmoji pradėta įgyvendinti 2009 m., antroji – 2016 m. ir šiuo metu yra baigiama įgyvendinti.

„Naująją strategiją įgyvendinti planuojama pradėti 2024 m. Naujoji strategija bus teminė, t. y. strategijos tikslai, visos strategijos suplanuotos priemonės ir pasiekimo rezultatai turi sietis su pasirinkta tema. Atsižvelgiant į teritorijos potencialą ir problematiką, vietos gyventojų bei organizacijų atstovų nuomonę, o taip pat ir sąsają su Panevėžio rajono savivaldybės strateginiame plėtros plane iki 2030 m. numatytais prioritetais, buvo pasirinkta tema – „Tvarus vietos ekonomikos augimas“. Atrenkant vietos projektus didelis dėmesys bus skiriamas projektams, naudojantiems klimato kaitos švelninimo priemones, teikiantiems paslaugas gyventojams, apimantiems didesnį partnerystės mąstą ar įvairovę, taip pat jaunų žmonių įgyvendinamiems verslo pradžios ar plėtros projektams“, – sakė V. Juodagalvytė-Baranovskaja.

„VVG dėkoja visiems, prisidėjusiems prie mūsų naujosios vietos plėtros strategijos rengimo. Ačiū aktyviems mūsų bendruomenių, verslo, Savivaldybės atstovams ir socialiniams partneriams, kurie negailėjo savo dėmesio, brangaus laiko, patarimų ir įžvalgų bendram darbui rengiant strategiją“, – dėkojo ji.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Parengta Panevėžio rajono vietos plėtros strategija – savivaldybė ir jos gyventojai „praturtės“ beveik 2 mln. eurų

confident-noyce

Panevėžio rajono gyventojai kviečiami įteisinti neregistruotus gręžinius

confident-noyce

Panevėžio rajono savivaldybė bendradarbiaus su Vytauto Didžiojo universitetu

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau