3.2 C
Panevėžys
Šeštadienis, 20 balandžio, 2024

Patarimai besiruošiantiems į žygį gamtoje: tinkamai pasirinkta avalynė ir drabužiai padės išvengti nemalonumų

Šylant orui vis daugiau laiko norisi praleisti gamtoje. Vienas iš būdų ne tik pasimėgauti gamta, tačiau ir aktyviai praleisti laisvalaikį yra žygiai. Pažintinių žygių pėsčiomis organizatorius Aurimas Meškys pastebi, kad kažkada, Sąjūdžio laikais, buvusi labai populiari laisvalaikio pramoga vis daugiau lietuvių susidomėjimo sulaukia ir pastaraisiais metais. Tačiau jei nenorite susidurti su netikėtumais, žygiams reikia tinkamai pasiruošti.

Žygiai – daugeliui tinkama pramoga

„Žygių būna įvairių – ir su vaikais tinkamų eiti, ir tokių, kuriems reikia tam tikrų profesionalių įgūdžių. Dažniausiai žygiai skiriami įvairiems istoriniams ar geografiniams gamtos objektams pažinti, pasigrožėti atsiveriančiais kraštovaizdžiais ir gerai, fiziškai aktyviai, praleisti laiką gryname ore“, – teigia Aurimas Meškys.

Pasak žygių organizatoriaus, populiariausi yra lengvesni žygiai, tačiau matomas vis didėjantis susidomėjimas ir gana ekstremaliais jų variantais.

„Daugiausia būna lengvesnių žygių, tokius ir mes organizuojame, kur nėra kliūčių, didžioji dalis maršruto veda keliais ar takeliais. Bet daugėja ir tokių žmonių, kurie pavieniui ar susibūrę į nedideles grupeles renkasi pelkes, kerta upelius ar nedideles upes, miškų tankumynus. Kiti žygiuoja kelias dienas ir stengiasi išgyventi naudodamiesi kiek įmanoma daugiau tik gamtos resursais. Bet čia, vadinkime, jau profesionalai“, – pastebi pašnekovas.

Žygis reikalauja pasiruošimo

Nepaisant to, kad pasirenkamo žygio maršrutas atrodo lengvas, reikia įvertinti tam tikras aplinkybes ir jam tinkamai pasiruošti. Žygių mylėtojams, nuolat dalyvaujantiems šioje pramogoje, A. Meškys pataria pagalvoti apie investicijas į tinkamą, profesionalams skirtą, ekipuotę, drabužius bei avalynę.

„Ateina daug naujų žmonių, kurie nepasiruošia tinkamai, nors ir perspėjame, galvoja čia nieko tokio. O paskui ir batai kojas trina, ir drabužiai nepatogūs. Kažkas spaudžia, kažko per daug, per šilta ar per šalta, vėjas perpučia, saulė perkaitina. Nėra dažni atvejai, bet visko būna. Tačiau jei tinkamai pasiruošite, galite būti ramūs, kad su tokiomis problemomis nesusidursite“, – tikina žygių organizatorius.

Svarbiausia – aprangos ir avalynės patikimumas

Kaune prekybos miestelyje „Urmas“ įsikūrusios parduotuvės „Army Shop“ vadovas Vytautas Romeika besiruošiantiems į žygį pataria ypatingą dėmesį atkreipti į pasirenkamą avalynę ir aprangą.

„Žygiams gamtoje ar į kalnus vertėtų rinktis specialiai pritaikytus arba turistinius batus, kurie padėtų užtikrinti kojos stabilumą, turėtų aukštesnį aulą, o padas būtų pritaikytas nelygiam paviršiui. Renkantis avalynę taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad ji turėtų Gore–Tex membraną, kuri leidžia pėdai kvėpuoti ir išgarinti prakaitą, tačiau nepraleidžia išorinės drėgmės. Taip pat svarbu pasirinkti tinkamas kojines, kurios turėtų drėgmės kontrolę, ventiliacines ertmes ir plačias siūles. Tokiu būdu pavyks išvengti nuospaudų ir pėda liks sausa“, – teigia specialistas.

Pasak V. Romeikos žygiams pasirenkami drabužiai turėtų pasižymėti daugiafunkcinėmis savybėmis.

„Oras dažnai gali būti permainingas, todėl reiktų rinktis specialias windbreaker tipo striukes, kurios yra neperšlampamos, neperpučiamos, pašiltintos, turi gobtuvą ir daug įvairaus dydžio kišenių. Jos pravers įvairiems smulkiems daiktams susidėti. Kitas šio tipo striukės privalumas, kad sulankstyta užima nedaug vietos, todėl ją visada galima nesunkiai įsidėti į kelionės krepšį“, – patarimais dalinasi parduotuvės vadovas.

V. Romeika taip pat primena nepamiršti kepurės, kurią renkantis svarbu atkreipti dėmesį į jos universalumą.

„Svarbu, kad tai būtų apsauga ne tik nuo perkaitimo, tačiau ir nuo nudegimų. Tam tinkama panamos stiliaus kepurė, turinti kaklo apsaugą. Kepurė apsaugos nuo perkaitimo, kaklo apsauga neleis nudegti kaklo, o plati kepurės atbraila apsaugos veidą. Kepurės virvelė su fiksatoriumi užtikrins, kad ji stabiliai išliks net ir vėjuotą dieną“,- teigia specialistas.

Vertėtų nepamiršti pasirūpinti kuprine

Žygiui renkantis kuprinę svarbu atkreipti dėmesį į talpumą bei patogumą, teigia „Army Shop“ vadovas.

„Svarbu, kad kuprinė turėtų paminkštintas, plačias, reguliuojamo ilgio petnešas, kurios leistų svoriui pasiskirstyti tolygiai ir mažiau vargintų nugarą. Paminkštinta nugaros dalis leis visada jaustis patogiai, o krūtinės ir juosmens diržai užtikrins, kad kuprinė tvirtai laikytųsi, taip tolygiai paskirstydama apkrovą, tenkančią nugarai ir pečiams“, – pataria V. Romeika.

Jis taip pat siūlo atkreipti dėmesį į kuprinės atsparumą vandeniui.

„Jei vieta ar klimatas drėgni bei lietingi galima rinktis kuprines iš vandeniui atsparaus audinio su vandeniui nepralaidžiais užtrauktukais. Kitose kuprinėse yra integruotos apsaugos, uždangalai, nuo kritulių. Tokius uždangalus galima įsigyti ir atskirai bei panaudoti tik pagal poreikį“, – sako „Army Shop“ vadovas.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Pažintiniai takai jau laukia lankytojų: kur šiemet žingsniuoti su batais, o kur – basomis?

confident-noyce

Į Lietuvą žengia drabužių prekybos tinklas „HalfPrice“

confident-noyce

Šventiniais akcentais pasipuošę panevėžiečiai leidosi į kalėdinį žygį

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau