26 C
Panevėžys
Pirmadienis, 10 rugpjūčio, 2020

Pataisos namuose mokslus krimsti pasiryžta vis daugiau moterų

Rugsėjo 1-ąją naujuosius mokslo metus pradės ne tik Lietuvos moksleiviai ir studentai, bet ir Panevėžio pataisos namuose kalinčios moterys.  

2017-2018 mokslo metais bendrojo lavinimo mokslus Panevėžio suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro skyriuje krimsti pasiryžusios 95 nuteistosios, o 86 nuteistosios panoro įgyti profesinę kvalifikaciją VšĮ Panevėžio profesinio rengimo centro filiale.

Pataisos namuose šiuo metu kali per 270 nuteistųjų.

Mokosi šeimomis

Panevėžio suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro Pataisos namų skyriaus vedėja Genovaitė Kulvinskaitė naujienų portalui JP pasakojo, kad iš 95 nuteistųjų net 27 mokysis pradinėse jungtinėse klasėse.

„Tarp jų bus ir pati vyriausia moksleivė. Jai 57 metai. Pradinėse klasėse daugiausiai mokosi romų tautybės nuteistosios. Pasitaiko, kad kartu mokosi mama, dukra ir anūkė. Pačios jauniausios nuteistosios mokosi 10, 11 ir 12 klasėse“, – kalbėjo apie klasių sudėtį G. Kulvinskaitė.

Pataisos namų skyriaus vedėja Genovaitė Kulvinskaitė pasakojo, kad iš 95 nuteistųjų net 27 mokysis pradinėse jungtinėse klasėse.

Laisvėje mokosi toliau

Pasak Panevėžio suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro Pataisos namų skyriaus vedėjos, mokytis nelaisvėje pareiškia norą vis daugiau nuteistųjų.

„Kai kurios pradeda mokytis Pataisos namuose, o vėliau, išėjusios į laisvę, tęsia mokslus. Romų tautybės nuteistosios nori išmokti skaityti ir rašyti. Skaičiuoti pinigus jos moka, bet sunkiau – su rašymu, skaitymu“, – sakė G. Kulvinskaitė jau beveik 20 metų padedanti mokytis nuteistosioms.

Gali įsigyti ir profesiją

Pataisos namų laikinai einanti direktoriaus pavaduotojos pareigas Loreta Skrickienė aiškino, kad nuteistosios moterys nelaisvėje gali įsigyti ir profesiją.

„Kadangi įkalinimo įstaigoje veikia Panevėžio profesinio rengimo centro filialas, moterys gali rinktis 3 specialybes: siuvėjų, kirpėjų ir virėjų. Populiariausia specialybė – kirpėjos. Antra vertus ir kitos pakankamai populiarios. 2016 metais net 64 moterys nelaisvėje įgijo specialybę. Juk išėjusios į laisvę ir turėdamos specialybę jos galės dirbti“, – teigė L. Skrickienė ir pridūrė: „Pataisos namuose vykdomos ir Neformaliojo ugdymo programos. Pernai metais vykdėme Sodybų apželdinimo programą. Moterys mokėsi formuoti gyvenamąją aplinką. Šiais metais per Neformalioj ugdymo programą planuojame nuteistąsias mokyti muzikos. Pataisos namuose dirba 10 bendrojo lavinimo mokytojų ir tiek pat profesinio rengimo.“

Mokosi noriai

32 metų klaipėdietei Alinai Pataisos namuose dar teks praleisti 4 su viršum metų. „Čia būdama įgijau virėjos ir siuvėjos specialybes. Išėjusi į laisvę galvoju studijuoti socialinius mokslus. Manau, kad pavyks įgyvendinti užsibrėžtą tikslą“, – pasakojo moteris nuteista už prekybą narkotikais.

25 metų nuteistoji Vaida iš Marijampolės šiais metais mokysis 9 klasėje ir svajoja apie kirpėjos specialybę.

Iš Klaipėdos kilusi 25 metų Laura pasidžiaugė, kad rugsėjo 1-ąją jai bus įteiktas brandos atestatas. „Išlaikiau brandos egzaminus ir tuo labai džiaugiuosi, nes 12 klasę baigiau tik šiais metais. Laisvėje būdama 2010-aisiais baigiau 11 klasių ir po septynerių metų pertraukos jau Pataisos namuose tęsiau mokslus. Po pusmečio išeisiu į laisvę ir galvoju apie kosmetologės profesiją“, – sakė nuteistoji.

25 metų nuteistoji Vaida iš Marijampolės šiais metais mokysis 9 klasėje ir svajoja apie kirpėjos specialybę. „Į laisvę turėčiau išeiti 2021 metais, tačiau tikiuosi, kad tai įvyks anksčiau. Viliuosi, kad pritaikys lygtinį paleidimą“, – trumpai paaiškino marijampolietė.

„Išlaikiau brandos egzaminus ir gausius brandos atestatą. Šiais metais bandysiu įgyti virėjos specialybę. Manau, kad pavyks“, – teigė Evelina. Ji į laisvę išeis po 4,5 metų.

Kaunietė Evelina naujienų portalui JP aiškino, kad jai, kaip ir Laurai, rugsėjo 1-osios šventėje bus įteiktas brandos atestatas. „Išlaikiau brandos egzaminus ir gausius brandos atestatą. Šiais metais bandysiu įgyti virėjos specialybę. Manau, kad pavyks“, – teigė Evelina. Ji į laisvę išeis po 4,5 metų.

[quote_box_center]2017-2018 mokslo metais bendrojo lavinimo mokslus Panevėžio suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro skyriuje krimsti pasiryžusios 95 nuteistosios, o 86 nuteistosios panoro įgyti profesinę kvalifikaciją VšĮ Panevėžio profesinio rengimo centro filiale.[/quote_box_center]

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Mokslo metai prasidės rugsėjo 1 dieną mokyklose

confident-noyce

Lietuva ir Lenkija atnaujino susitarimą dėl mokslo: ministrai džiaugėsi aktyviais ryšiais

confident-noyce

Rugsėjui artėjant – kokia mokyklinio krepšelio kaina šiemet?

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau