Paskelbta iš Ryugu asteroido surinktų žvaigždžių dulkių analizė

AutoriusGISMETEO.LTFotoJAXA

Praėjo kiek daugiau nei metai po to, kai „Hayabusa2“ zondas atgabeno savo brangų nežemiškų kosminių uolienų dulkių krovinį ir tyrėjai galėjo išsamiau pažvelgti į tai, kas sudaro asteroidą Ryugu.

Paskelbtuose dviejuose tyrimuose, tarptautinės mokslininkų komandos atskleidė, kad remiantis analizėmis, kurias zondas atliko būdamas ant asteroido, Ryugu yra labai tamsus, labai porėtas ir viena primityviausių Saulės sistemos medžiagų, su kokia tik mes esame susidūrę kada nors čia, Žemėje.

Nors ir nėra netikėti, tačiau rezultatai yra labai šaunūs. Kadangi asteroidas daugmaž nepakitęs išliko nuo pat Saulės sistemos susiformavimo prieš 4,5 milijardus metų, dėl to pavyzdžiai yra vienas iš geriausių įrankių suprantant dulkių, iš kurių susiliejo vidiniai Saulės sistemos objektai, sudėtį.

Asteroidas Ryugu, anksčiau žinotas kaip 1999 JU3, yra tik antrasis asteroidas, iš kurio buvo atlikta mėginio grąžinimo misija. Pirmasis buvo Itokawa, kurio mėginio grąžinimo mechanizmas sugedo, todėl 2010 metais Žemę galiausiai pasiekė tik nedidelė dalelė dulkių.

Ryugu yra maždaug kilometro skersmens, su ketera aplink jo pusiaują, jis keliauja elipsine orbita, pernešančia jį tiesiai Žemės orbitos taku aplink Saulę, o paskui beveik iki pat Marso orbitos. Misija nukeliauti į asteroidą, du kartus jame nusileisti, tada sugrąžinti visas surinktas dulkes į Žemę pareikalavo labai įspūdingo įgūdžių lygio ir planavimo.

Tačiau tai suveikė ir buvo pargabenta 5,4 gramai brangiųjų asteroido dulkių, kurios buvo detaliai išanalizuotos, o pats „Hayabusa2“ iškeliavo į tolimesnius susitikimus, kurie artimiausiais metais bus surengti su kitais asteroidais.

Remiantis nuotolinio stebėjimo ir ant asteroido atliktais matavimais, jau žinoma, kad Ryugu yra dažniausio mūsų Saulės sistemoje sutinkamo C tipo asteroidas.

Šios kosminės uolienos yra turtingos anglimi, dėl ko jos yra labai tamsios. Jose taip pat gausu lakiųjų elementų.

Pirmajame tyrime, kuriam vadovavo astronomas Toru Yada iš Japonijos kosmoso tyrimų agentūros (JAXA), Ryugu pavyzdžių analizė atskleidė, kad asteroidas yra ypač tamsus. Įprastai C tipo asteroidų albedas (tai yra matas, nusakantis kokį kiekį saulės spinduliuotės atspindi kūnas) yra 0,03–0,09.

Asfalto albedo koeficientas siekia 0,04. Ryugu albedas yra 0,02. Tai reiškia, kad jis atspindi tik 2 procentus į jį pasiekiančios saulės spinduliuotės.

Mokslininkai nustatė, kad asteroidas taip pat yra ypatingai porėtas. Remiantis jų matavimais, Ryugu poringumas yra 46 procentai. Tai didesnis poringumas, nei bet kurio kito anglinio meteorito, kurį kada nors teko tyrinėti, buvo aptikti ir poringesni asteroidai.

Antrajame tyrime, komanda, kuriai vadovavo astronomas Cédric Pilorget iš Paryžiaus Saclay universiteto, analizavo dulkių sudėtį. Jie nustatė, kad asteroidas susideda iš itin tamsios matricos, kurioje galbūt vyrauja filosilikatai arba į molį panašūs mineralai, nors ir trūko aiškių hidratacijos ženklų.

Šioje matricoje jie identifikavo kitų mineralų, tokių kaip karbonatai, geležis ir lakieji junginiai, intarpus.

Abu šie tyrimai sutinka, kad pagal porėtumą ir sudėtį, Ryugu atrodo panašiausias į meteoritų tipą, klasifikuojamą, kaip „CI chondritai“. Tai reiškia, kad meteoritas yra anglinis ir panašus į Ivunos meteoritą.

Palyginus su kitai meteoritais, šių sudėtis yra labai panaši į saulės fotosferos sudėtį, o tai rodo, kad jie yra primityviausi iš visų žinomų kosminių uolienų.

Be jokios abejonės, bus atliekama išsamesnė analizė, siekiant sužinoti daugiau – ne tik apie Ryugu, bet ir apie tai, kokia buvo mūsų Saulės sistema besiformuojanti iš likusių Saulės dulkių.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Planeta be paviršiaus – Jupiteris

confident-noyce

Ieškomas Lietuvos kosmoso pramonės koordinatorius

confident-noyce

A. Armonaitė: iki 2027 metų Lietuvos kosmoso sektorius galėtų sukurti 1 proc. BVP

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau