15 C
Panevėžys
Trečiadienis, 21 balandžio, 2021

Paskaičiavo kiek pasauliui kainuotų ir toliau sparčiai tirpstanti Arktis

Naujausio ir moderniausio atliko tyrimo metu nustatytos naujos ekonominės tirpstančios Arkties pasekmės.

Iš tirpstančio amžinojo įšalo į aplinką ir toliau sparčiai patenkant metanui ir anglies dioksidui globalus šiltėjimas vyks dar sparčiau. Kiek tai kainuos pasauliui?

Daug. Labai daug.

Skelbiama, kad tai pasaulinę klimato sąskaitą padidins 70 trilijonų JAV dolerių suma.

Jeigu valstybėms nepavyks pagerinti padėties vadovaujantis jų pasirašytu Paryžiaus susitarimu, tai lems arti 5% sustiprėsiantį globalų šiltėjimą ir su tuo siejamas kainas.

Tyrimo autorių teigimu, jų tyrimas yra pirmasis, kuris apskaičiuoja ekonomines amžinojo įšalo tirpsmo ir sumažėjusio albedo (matas, koks paviršių pasiekiantis šviesos kiekis yra atspindimas be absorbavimo) pasekmes, remiantis moderniausiais kompiuteriniais modeliais, kuriais prognozuojama, kas vyks Arktyje temperatūrai kylant.

Jie įvertino žinomas sušalusių organinių medžiagų atsargas, esančias 3 metrų gylyje skirtingose Arkties vietose. Tuomet duomenys buvo paleisti per moderniausias pasaulyje modeliavimo programines įrangas JAV ir Jungtinės Karalystės meteorologijos tarnyboje, taip siekiant numatyti, koks dujų kiekis bus paleistas egzistuojant skirtingiems šiltėjimo lygiams.

Net ir naudojant superkompiuterius, skaičiavimai užtruko ištisas savaites, o tai lėmė plati Arkties geografija ir kompleksinės klimato sąveikos, kurios iškėlė daugybę kintamųjų.

Tuomet mokslininkai taikė ankstesnius ekonominio poveikio modelius, kurių pagalba buvo įvertinta galima to kaina.

Didžiausią rūpestį kelia amžinojo įšalo tirpsmas

Šiltnamio efektą skatinančios dujos, kurios yra paleidžiamos į aplinką, kuomet šimtmečiais dirvožemyje sušalusios organinės medžiagos ima atitirpti ir pūti, jau pradėjo ištrūkti esant dabartiniam 1 laipsnio pagal Celsijų pasauliniam šiltėjimui.

Šiuo metu to poveikis yra sąlyginai nedidelis. Iš amžinojo įšalo buvo išlaisvinta dešimt gigatonų anglies, tačiau emisijų šaltinis intensyviai didės, kuomet temperatūros pakils virš 1,5°C.

Dabartinėje trajektorijoje, kuomet iki amžiaus pabaigos šiltėjimas pasieks mažiausiai 3°C, tirpstantis amžinasis įšalas, kaip numatoma, į aplinką paleis iki 280 gigatonų anglies dioksido ir 3 gigatonas metano, kuris klimatą paveiks 10-20 kartų stipriau už CO2.

Tai globalų klimato poveikį, nuo dabar iki 2300 metų, padidins 70 trilijonų JAV dolerių. Tai 10 kartų didesnė suma, negu projektuojama nauda, kuri būtų gauta iš tirpstančios Arkties, pavyzdžiui, paprastesnės laivų navigacijos ir mineralų pasiekiamumas.

Tai taip pat prisidėtų prie globalios nelygybės, nes didžioji dalis ekonominės naštos kristų ant valstybių, įsikūrusių šiltesniuose, skurdesniuose regionuose, tokių kaip Indija ir Afrika, kurios yra jautriausios kylančiai temperatūrai.

„Apmaudu tai ką turime priešais save,“ – sakė Dmitry Yumashev iš Lankasterio universiteto. „Net esant 1,5-2°C šiltėjimui, esama poveikio ir kainos, sukeltos tirpstančio amžinojo įšalo. Tačiau tai būtų gerokai mažesnė kaina, negu ta, iki kurios ji išaugtų jeigu situacija nesikeis ir tęs dabartines tendencijas. Mes turime technologijas ir politinius instrumentus, kurie leistų apriboti šiltėjimą, tačiau į priekį mes judame nepakankamai greitai.“


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Klimato kaita Arktyje gali padvigubinti žaibų iškrovų skaičių

confident-noyce

Arktyje užfiksavo įspūdingą elnių elgesį: banda gyvūnų sukosi ratu

confident-noyce

Iš Arkties iki Airijos atklydęs vėplys tęsia savo kelionę

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau