11.1 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 5 spalio, 2023

Pasakojimai apie Panevėžio miestą. Pirmieji panevėžiečiai

AutoriusjpFotopkm
Senasis Panevėžys XVI a. pradžioje. Rekonstrukcija iš Panevėžio kraštotyros muziejaus parodos „Panevėžio epas“.

Naujienų portalas JP ir Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės biblioteka skaitytojams siūlo naują rubriką – „Pasakojimai apie Panevėžio miestą“. Naujienų portalo JP skaitytojams pateiksime istorines, įdomias, netikėtas, o kartais net ir šokiruojančias publikacijas apie Panevėžį.

Šiandien siūlome paskaityti straipsnį apie pirmuosius panevėžiečius.

2011 metais Panevėžyje archeologai tyrinėjo senąsias miesto kapines, datuojamas XVI–XVII amžiais. Archeologų  identifikuoti  ir antropologiniams tyrimams atiduoti mažiausiai 495 asmenų palaikai. Surinkta informacija saugoma Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros saugykloje.

Tai kaip gi atrodė ir kaip gyveno pirmieji panevėžiečiai? Mokslininkai nustatė, kad apie 80 procentų gimusiųjų Senajame Panevėžyje išgyvendavo pirmuosius metus, maždaug 6 iš 10 sulaukdavo 15-ojo gimtadienio. Dėl didžiulio vaikų mirtingumo vidutinė tikėtina gimusiųjų amžiaus trukmė buvo labai trumpa – 23,7 metai. Tik mažiau nei 4 procentai gimusiųjų galėjo tikėtis gyventi 70 ir daugiau metų. Tokie mirtingumo rodikliai rodo, kad Senojo Panevėžio bendruomenė turėjo būti labai jauna, ir tik mažą santykinę jos dalį sudarė vyresnieji. Moterys vidutiniškai susilaukdavo 5–6 vaikų.

Tyrimo metu buvo apskaičiuotas ir suaugusiųjų asmenų ūgis. Senojo Panevėžio kapinėse palaidotų suaugusių vyrų ūgio vidurkis buvo 169,7 cm (aukščiausias vyras – 190,6 cm, žemiausias – 159,5 cm). Moterų vidutinis ūgis – 158 cm (aukščiausia moteris – 167,2 cm, žemiausia – 148,7 cm). Šiuos duomenis palyginę su kitose Lietuvos vietovėse rasta antropologine medžiaga VU mokslininkai nustatė, kad Senojo Panevėžio gyventojai buvo šiek tiek aukštesni palyginti su  to meto Lietuvos gyventojų ūgio bendrais vidurkiais.

Tų pačių tyrinėjimų metu nustatyta, kad Senojo Panevėžio suaugusiems gyventojams buvo būdingas didelis traumingumas. Dažniausiai – lūžę kaulai. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriniai šaltiniai, įskaitant ir Senąjį Panevėžį, gausiai liudija apie tarp vyrų paplitusią girtuoklystę, muštynes, smurtinius nusikaltimus. Taigi, anot archeologų, tikėtina, kad nemaža dalis ir Senojo Panevėžio kapinėse palaidotų vyrų traumų gali būti paaiškinama smurtiniais atsitikimais.

Beje, palyginę Panevėžio ir Vilniaus XVI amžiaus įvairių laidojimo objektų antropologinius duomenis antropologai konstatavo, kad biologinio gyvenimo sąlygos Senajame Panevėžyje buvo sudėtingos, vis dėlto, ne tokios prastos, kaip Vilniuje, to laikotarpio LDK sostinėje.

Daugiau informacijos rasite čia.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Pasakojimai apie Panevėžio miestą. Gražiausios pasaulio merginos viešnagė neramiame Panevėžyje

confident-noyce

Pasakojimai apie Panevėžio miestą. Pirmasis telefonas Panevėžyje

confident-noyce

Pasakojimai apie Panevėžio miestą. Pirmasis Panevėžio kartografinis žemėlapis

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau