1 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 26 lapkričio, 2020

Pasakė, ką svarbu gyventojams žinoti apie šiųmetį deklaravimą

Šią savaitę Valstybinė mokesčių inspekcija paskelbė antrąjį pajamų deklaravimo etapą ir Elektroninio deklaravimo sistemoje daugiau nei 2,3 mln. gyventojų suformavo metines pajamų deklaracijas, iš kurių net 1,73 mln. pilnai užpildytos – tereikės jas peržiūrėti ir patvirtinti.

Panevėžio apskrities VMI viršininko Aldo Skvarnavičiaus teiravomės, ką svarbu gyventojams žinoti apie šiųmetį pajamų ir turto deklaravmą, kokios naujovės parengtos, kaip mokesčių inspekcija teikia pagalbą deklaruojantiems, įvertinus, kad šiuo metu dėl karantino klientų tiesiogiai aptarnauti negali ir apie kitas aktualijas?

Daugelis jau esame girdėję, kad šiųmetis pajamų deklaravimas bus kitoks ir įprastos pajamų deklaracijos formos nebelikę? Kokie to privalumai?

Nuo šių metų pajamas jau galima deklaruoti su vedlio pagalba klausimų – atsakymų principu. Tai šiųmetė VMI naujovė ir pagalba gyventojams. Užtenka prisijungti prie deklaravimo sistemos, atsakyti į pateiktus klausimus ir pateikti deklaraciją. Be to, šiemet susisteminus iš trečiųjų šaltinių gautus duomenis ir perkėlus juos į deklaravimo vedlį, net 75 proc. gyventojų suformuotas pajamų deklaracijas reikės tik peržiūrėti bei patvirtinti. Likusieji žingsnis po žingsnio atsakys į vedlio klausimus ir taip papildys deklaracijas trūkstamais duomenimis. Šių pokyčių tikslas – kad pajamų deklaravimas būtų paprastas.

Priminkite prašome, kas turi deklaruoti pajamas?

Pirmiausia naujovė, kad nuo šių metų teikti pajamų deklaracijas turės ir asmenys, kurių metinių pajamų suma viršijo 120 VDU sumą. Pajamų deklaracijos turėtų nepamiršti pateikti individualią veiklą vykdę ar pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius, gavę gyventojai (pvz., tie, kurie pardavė 3 metus neišlaikytą automobilį ar 10 metų neišlaikytą nekilnojamąjį turtą; nuomojo turtą; gavo didesnių kaip 2,5 tūkst. Eur vertės dovanų ne iš šeimos narių; gavo didesnes nei 500 Eur palūkanas iš paskolų, indėlių ar vertybinių popierių).

Pajamas deklaruoti privalu ir asmenims, kurie turi teikti turto deklaracijas dėl užimamų pareigų (politikai, tarnautojai ir kt.), gyventojai, kuriems buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) ir dėl to privalu sumokėti dalį GPM arba susigrąžinti šį mokestį, jei buvo taikytas per mažas NPD. Taip pat visi, norintys pasinaudoti mokesčių lengvatomis bei susigrąžinti dalį mokesčių.

A. Skvarnavičius.

Kokiomis lengvatomis gyventojai gali pasinaudoti? Čia taip pat yra naujovių? 

Šiemet pirmą kartą gyventojai galės pasinaudoti mokesčių lengvata už būsto ar automobilio remonto, auklių paslaugas. VMI gavo apie 11,2 tūkst. prašymų, pagal kuriuos, pateikus pajamų deklaracijas, kone 7 tūkst. gyventojų galės susigrąžinti kiek daugiau nei 1 mln. eurų pajamų mokesčio. Panevėžio ir Utenos apskrityse tokių gyventojų beveik 700 – jie VMI pateikė tūkstantį prašymų, pagal kuriuos, pateikus pajamų deklaracijas, galės susigrąžinti 95 tūkst. eurų pajamų mokesčio. Gyventojai, kurie nespėjo pateikti pranešimo (PRC912) iki vasario 15 d., duomenis apie išlaidas į metinę pajamų deklaraciją už 2019 metus galės įrašyti patys.

Taip pat, kaip ir anksčiau, pajamų mokesčio lengvatomis gali pasinaudoti žmonės, kurie praėjusiais metais mokėjo įmokas už būsto kreditą (paimtą iki 2009 m.), už sumokėtas gyvybės draudimo įmokas, III pakopos pensijų fondų įmokas, pirmas studijas aukštojoje mokykloje.

Kiek pernai mūsų miesto ir rajono gyventojų pasinaudojo mokesčių lengvatomis ir susigrąžino permokų? O kiek tokių, kurie turėjo sumokėti biudžetui?

Pernai VMI 22,5 tūkst. Panevėžio miesto gyventojams, pateikusiems pajamų mokesčio deklaracijas, iš biudžeto grąžino 3,2 mln. Eur permokų, o Panevėžio rajone permokas gavo 8,5 tūkst. gyventojų – jiems pervesta 1,2 mln. Eur.

Pagal pateiktas pajamų deklaracijas 14 tūkst. Panevėžio miesto ir 5,5 tūkst. Panevėžio rajono gyventojų į biudžetą privalėjo sumokėti atitinkamai  3,1 mln. Eur  ir  1,6 mln. Eur gyventojų pajamų mokesčio.

Iki kada gyventojai gali deklaruoti pajamas ir kada gali tikėtis permokų sugrąžinimo?

Šiemet deklaravimo ir mokesčių sumokėjimo terminas yra ne gegužės 4 d., o liepos 1 d. Tai reiškia, jog deklaracijoms pateikti ir GPM sumokėti šiemet laiko yra daugiau nei paprastai. Gyventojams susidūrusiems su finansiniais sunkumais, ir kurie iki liepos 1 d. negalės sumokėti mokesčių, iki ekstremaliosios situacijos pabaigos ir dar du mėnesius delspinigių neskaičiuosime ir išieškojimo veiksmų nevykdysime.

Permokų grąžinimo terminas nesikeičia, išlieka tas pats – liepos 31 d.

Ar turto deklaracijų pateikimo terminas irgi pratęstas?

Ne. Turto deklaracijų teikimo terminai išliko tie patys, tad dėl 2019 m. užimtų pareigų deklaracijas turintys teikti gyventojai tai padaryti turi iki gegužės 4 d. (imtinai). Pernai Panevėžio mieste ir rajone buvo pateikta atitinkamai trys tūkstančiai ir beveik tūkstantis turto deklaracijų.

Iki kada galima teikti paramą įvairioms organizacijoms, meno kūrėjams, politinėms partijoms?

Prašymų skirti pajamų mokesčio dalį paramai tvarka ir forma (FR0512, 4 versija) nesikeičia, prašymus galima pateikti saugiu ir patogiu būdu – prisijungus prie EDS arba siunčiant popieriuje užpildytus prašymus VMI. Šiemet prašymus teikti galima iki liepos 1 d. Bendra informacija ir, kaip tai padaryti e. būdu: https://www.vmi.lt/cms/gpm-dalis-paramai. Pernai Panevėžio apskrityje 37,2 tūkst. gyventojų paramai skyrė 1,09 mln. eurų, iš kurių beveik 50 tūkst. eurų skirta politinėms partijoms.

Kaip mokesčių inspekcija pagelbės pildantiems deklaracijas, kai šiuo metu dėl paskelbto karantino tiesiogiai aptarnauti mokesčių mokėtojų negali?

Atsižvelgiant į tai, jog dėl karantino VMI paslaugos gali būti teikiamos tik nuotoliniu būdu, o deklaravimo laikotarpiu konsultacijų poreikis gerokai išauga, konsultacijas telefonu šiemet teiks mokesčių specialistai visoje šalyje. Jei pildant deklaraciją e. būdu gyventojams kils klausimų, pasikonsultuoti jie galės ne tik paskambinę 1882, bet ir kitais  papildomais telefonų numeriais, kurie skelbiami VMI interneto svetainėje.

Panevėžio ir Utenos apskričių gyventojai šiuo metu gali skambinti šiais papildomais telefonų numeriais (8 45) 501137 ir  (8 389) 63729, kuriais vienu metu klientus gali konsultuoti 40 Panevėžio AVMI specialistų.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Gyventojai sulauks VMI pranešimo apie GPM paramos pervedimą

confident-noyce

Panevėžio apskrityje gyventojai paramai skyrė per milijoną eurų

confident-noyce

Laiku žemės mokestį sumokėjo 71 proc. žemės savininkų

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau