-12.8 C
Panevėžys
Šeštadienis, 3 gruodžio, 2022

Pasakė, iki kada Panevėžyje bus demontuotos sovietinės skulptūrosjos bus išgabentos į Grūto parką

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
Panevėžyje bus demontuojamas sovietinis palikimas.

Panevėžio miesto tarybos politikai priėmė svarbų sprendimą – demontuoti sovietinius paminklus ir simbolius, esančius Panevėžio miesto savivaldybės teritorijoje. Sovietinius paminklus planuojama demontuoti iki lapkričio 1dienos.

Palikimas nemenkas

Panevėžio mieste yra išlikę šie sovietinę ideologiją simbolizuojantys objektai: Karolio Požėlos antifašistinės pogrindinės organizacijos narių kapavietės tipinis betoninis paminklas Kristaus karaliaus kapinėse Ramygalos gatvėje, paminklas „Laivės daina“ Vilniaus gatvės ir Velžio kelio sankryžos skvere, Margių šeimos ir J. Jonušo kapavietė Panevėžio senosiose kapinėse, vad. Šv. apaštalų Petro ir Povilo parapijos kapinėmis, antrojo pasaulinio karo Sovietų sąjungos karių palaidojimo vietoje Krekenavos gatvėje 1975 metais pastatytas skulptorės Veronikos Vildžiūnaitės sukurtas paminklas su granito stela ir užrašu, antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietoje, Kristaus Karaliaus katedros kapinėse, betoninė antkapinė skulptūra, vaizduojanti priklaupusį sovietų karį, laikantį vėliavą, dviejų lygių betoninį skulptūros postamentą su informacine metaline plokšte su užrašu.

Panevėžyje bus demontuojamas sovietinis palikimas.

Surašė rezoliuciją

Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų Panevėžio miesto skyrius priėmė rezoliuciją „Dėl sovietinių paminklų ir simbolių demontavimo“. Rezoliucija adresuota Panevėžio merui Ryčiui Račkauskui, Savivaldybės administracijos direktoriui Tomui Juknai ir visiems Tarybos nariams.

„Prasidėjus karui Ukrainoje, daugelyje Europos valstybių ir Lietuvos savivaldybių imtasi demontuoti sovietinę armiją šlovinančius paminklus, bet Panevėžio miesto valdžiai istorinis teisingumas nėra svarbus. Po 32 nepriklausomos Lietuvos metų sovietiniai stabai mūsų mieste vis dar stovi, ir valdantieji, net ir raginami, neskuba jų nugriauti. Teisinių kliūčių istoriniam teisingumui atstatyti nėra.

Miesto taryba prieš mėnesį, rugpjūčio 31 dieną, vienbalsiai pritarė sprendimui Dėl sovietinių paminklų ir simbolių demontavimo Panevėžio miesto savivaldybės teritorijoje. Panevėžio valdantieji nebeturi jokių priežasčių vilkinti sovietinių paminklų demontavimą.

Panevėžyje bus demontuojamas sovietinis palikimas.

Matant šiuo metu Ukrainoje vykdomus brutaliausius nusikaltimus žmonijai, akivaizdu, kad šiandieniai okupantai yra perėmę sovietų armijos palikimą, todėl Antrojo pasaulinio karo okupantus garbinantys paminklai skirti ir šių dienų kraugeriams šlovinti“, – rašoma rezoliucijoje.

Biudžete numatytos lėšos

Panevėžio miesto savivaldybė už Sovietinės ideologijos ženklų nukėlimą apmokės iš biudžete numatytos Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus kultūros paveldo objektų tvarkybos eilutės.

Darbams atlikti šią savaitę bus skelbiamas viešas pirkimas. Orientacinė preliminari suma demontavimui atlikti – 15-20 tūkst. eurų.

Panevėžyje bus demontuojamas sovietinis palikimas.

Ruošiasi demontavimui

Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vyriausioji specialistė Loreta Paškevičienė naujienų portalui JP paaiškino, kad skulptūras planuojama demontuoti iki lapkričio 1-osios.

„Tarybos sprendimas priimtas rugpjūčio 31 dieną ir privalome vykdyti. Skulptūros bus demontuojamos, nuimami užrašai. Demontuojamos 3 didžiulės skulptūros. Tik negaliu pasakyti, kokios demontavimo sąlygos, nes vykdomi viešieji pirkimai darbams atlikti. Tik galiu patvirtinti, kad skulptūros tikrai bus demontuotos ir deriname, kad jas pasiims Grūto parkas. Demontuoti bus sudėtinga, nes skulptūros stovi kapinėse ir labai sudėtinga prie jų privažiuoti“, – teigė L. Paškevičienė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

V. Benkunskas: JT komitetas neleido nukelti sovietinių skulptūrų, bet tai svarstoma daryti

confident-noyce

Vilniuje planuojama statyti paminklą J. Marcinkevičiui, tvarkyti jo skverą

confident-noyce

Baltijos kelio kupiškėnų ženklo vietai Panevėžio rajone suteiks apsaugą

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau