21 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 24 rugsėjo, 2020

Parodoje „Stasys apie STASĮ“ karaliauja gyvenimo dokumentika

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos erdvėse veikia panevėžiečio fotomenininko Stasio Povilaičio fotografijų paroda „Stasys apie STASĮ“, skirta menininko Stasio Eidrigevičiaus 70 metų sukakčiai. Paroda panevėžiečius džiugins iki rugpjūčio 6 dienos.

Supažindino režisierius

Šių metų  liepos 24 dieną menininkui multifunkcionistui S. Eidrigevičiui sukanka 70 metų. Ta proga  panevėžietis fotografas Stasys  Povilaitis ir parengė 20 fotografijų parodą „Stasys  apie  STASĮ“.

Pasak fotografo, šią parodą sumanęs, nes yra dailininko meno  gerbėjas. Kai 1989 metais režisierius Saulius Varnas jį supažindino su  S. Eidrigevičiumi, pradėjo fotografuoti nuo pirmos pažinties minutės.

Bene pirmą kartą Lietuvoje atidaroma tokia pasaulinio garso dailininkui S. Eidrigevičiui skirta paroda, kurioje daugiausia vietos skirta dokumentinei fotografijai. Parodos autorius džiaugiasi, kad jam pavyko įamžinti menininką su jam brangiais žmonėmis: šeimos nariais, bičiuliais.

Fotografijos atspindi gyvenimą

Viena labiausiai jaudinančių fotografijų – dailininkas su savo mama. Akimirkos su aktoriumi Laimonu Noreika, dailininke Gražina Didelyte, vertingos tiek menine, tiek pažintine prasme, nors pats fotografijų autorius linkęs pabrėžti pastarąjį aspektą.

„Meniškumo daugiau galima rasti S. Eidrigevičiaus gimtajame Lepšių kaime darytuose portretuose. Iš daugybės kadrų parodai stengiausi atrinkti tuos, kurie dokumentiškai atspindi menininko gyvenimą“,– teigia fotografas, prioritetą teikęs juodai baltai fotografijai ir tik vieną pasirinkęs spalvotą tarsi simbolišką pasveikinimą.

Turi užslėptų lobių

S. Povilaitis, išgarsėjęs kaip arklių fotografijos meistras, parodė turįs savo archyvuose užslėptų lobių, kurie inspiravo kitokio pobūdžio parodas: portretų, siurrealistinio fotopasakojimo.

Fotografo gyvenime ypatingą vietą užėmė režisierius Juozas Miltinis ir jo teatras. Įdomu, kad ir su S. Eidrigevičiumi  susipažino prie Panevėžio dramos teatro, vėliau supažindino jį su Maestro J. Miltiniu, o tolesnis jų bendravimas visiems suteikė vertingų patirčių.

Garsus menininkas

STASYS – taip  pasirašo dailininkas Stasys  Eidrigevičius ant  savo darbų. Po šiuo  vardu  slepiasi  nuostabių  ekslibrisų  kūrėjas, dar įspūdingesnių plakatų autorius,  piešėjas, tapytojas, knygų iliustratorius, skulptūrų, performansų ir instaliacijų  meistras, fotografas, teatro dailininkas, scenografas, režisierius ir net rašytojas, parašęs panevėžiškių tarme poemą ,,Giedanti  gaidžio  galva‘‘.

Įvairiose šalyse yra surengęs daugiau kaip 100 individualių parodų, kuriose eksponavo paveikslus, grafikos darbus, ekslibrisus, plakatus, miniatiūras, pasteles, fotografijas.

Menininkas yra Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos (2001) ir daugybės tarptautinių premijų laureatas, o 2000 metais S. Eidrigevičius buvo apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordinu.

Japonijos Otaru mieste veika jo vardo muziejus – „Hiroko Mori & Stasys Museum“. Pasaulinio garso menininko vardu Panevėžyje šiuo metu kuriamas modernus „Stasio Eidrigevičiaus menų centras“ (SEMC).

[quote_box_center]Trumpai

Stasys Povilaitis nuo 1989 metų yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys.

2005 metais jam buvo suteiktas meno kūrėjo statusas. Yra surengęs 15 personalinių parodų įvairiuose Lietuvos miestuose ir Varšuvoje (Lenkija).

Išleido fotografijų albumus: ,,Fotografijos“ (Vilnius, 2002), ,,Aberacijos“ (Panevėžys, 2010).

Darbai spausdinami Lietuvos fotomenininkų sąjungos metraštyje „Lietuvos fotografija: vakar ir šiandien“, fotoalbume „Lietuvos spaudos fotografija“.

Pelnė apie 15 apdovanojimų, iš jų svarbesni:

2018 m. konkursas „Lietuvos spaudos fotografija“, temos ,,Gamta ir jos apsauga“ nugalėtojas; 2015 m. Panevėžio tarptautinė fotografijos bienalė ,,Žmogus ir miestas“, 2-oji vieta; 2012 m. Baltijos šalių geriausias gyvūnų fotografas; 2008 m. konkursas „Lietuvos spaudos fotografija“, temos ,,Pramogos“ nugalėtojas.[/quote_box_center]

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Veislininkystės parodoje Panevėžio rajone – beveik 500 eksponatų

confident-noyce

Panevėžyje atidaryta paroda „Markas Maruličius – Europos humanistas“

confident-noyce

Ramygaloje pristatyta S. Skrebio fotografijų paroda „Šventė šventėje“

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau