24.5 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 17 balandžio, 2025

Paroda „NINGYŌ: japoniškų lėlių menas ir grožis“ atkeliauja į Panevėžį

AutoriusJP
FotoORGANIZATORIŲ
Dairi-bina: Imperatoriškoji pora, aut. Mochizuki Reikou, 2020.

Kovo 27 d. 17 val. Panevėžio miesto dailės galerijoje (Respublikos g. 3) atidaroma paroda „NINGYŌ: japoniškų lėlių menas ir grožis“. Joje Japonijos fondas ir Japonijos ambasada Lietuvoje pristato išskirtinius ilgaamžės japoniškų lėlių kultūros pavyzdžius.

„NINGYŌ japonų kalba reiškia „žmogaus forma“. Lankytojai parodoje matys 67 lėles, suskirstytas į 4 grupes: „Ningyō – maldoms už vaikų augimą“, „Ningyō kaip vaizduojamasis menas“, „Ningyō kaip liaudies menas“ ir „Ningyō kultūros sklaida“.

„Lėlės yra nepakeičiama mūsų kasdienio gyvenimo dalis ne tik Japonijoje, tačiau Japonijos lėlių kultūrai yra būdinga jų įvairovė ir subtilus meistriškumas, gimstantys iš didelės meilės joms. Ši paroda įvairiapusiškai pristato Japonijos lėlių kultūrą – nuo Katashiro ir Amagatsu, kurie laikomi Japonijos lėlių archetipais, iki vietinių egzempliorių, atspindinčių vietos klimatą bei legendas iš visos šalies. Čia dar pamatysite šiuolaikinėje Japonijoje mėgstamas pasipuošusias lėles-žaislus ir didelių gabaritų lėles, kurios yra labai vertinamos visame pasaulyje“, – rašoma parodos anotacijoje.

Į Panevėžį iš Latvijos sostinės Rygos atkeliavusioje Japonijos fondo parodoje atsispindi ne tik Japonijos lėlių kūrėjų meistrystė, pakylėta iki meno aukštumų, bet ir šios japonų tautos kultūros įsišakojimas įvairiose gyvenimo srityse, kaip antai apeigos, šventės, scenos menas, kasdienis gyvenimas ir vaikų žaislų pasaulis. Kartu lankytojai matys japoniškų lėlių raidą: pradedant figūrėlėmis, sumeistrautomis iš molio, popieriaus ar medžio, ir baigiant šiuolaikinėmis lėlėmis, sukurtomis naudojant naujausias medžiagas.

Japonijos fondas nuolat organizuoja „Keliaujančių parodų programą“, sudaromą iš paties fondo turimų kolekcijų. Šios keliaujančios parodos kiekvienais metais rengiamos maždaug 80-tyje muziejų ir parodų salių visame pasaulyje. Jose pristatoma apie 15 skirtingų meno rūšių, įskaitant šiuolaikinį meną, amatus, fotografiją, architektūrą, dizainą, mangą (japoniškus komiksus) ir japoniškas lėles.

Japonijos fondas, kurio misija – plėtoti draugystę ir ryšius tarp Japonijos ir pasaulio, skatina tarptautinius meno ir kultūros mainus, japonų kalbos mokymo programų įgyvendinimą užsienyje, Japonijos studijas bei intelektualinius mainus. Viena iš svarbiausių fondo veiklų – japonų meno ir kultūros pristatymas užsienyje.

Paroda „NINGYŌ: japoniškų lėlių menas ir grožis“ Panevėžyje veiks iki gegužės 11 dienos, vėliau ji keliaus į Kroatiją. Panevėžio miesto dailės galerija – vienintelė parodinė erdvė Lietuvoje, kur bus galima pamatyti šią unikalią Japonijos lėlių kultūros ekspoziciją.

Parodos organizatoriai – Japonijos fondas ir Japonijos ambasada Lietuvoje, Panevėžio miesto dailės galerija.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Bibliotekoje – F. Kybartienės paveikslų paroda

JP Redakcija

Dailės galerijoje – L. Valatkienės tapybos paroda „Būtasis kartinis. Užkalbėjimai“

JP Redakcija

Japonijoje prasidėjo pasaulinė paroda „EXPO 2025 Osaka“: jos lankytojai turės galimybę susipažinti ir su Lietuvos kultūra

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads