Seimas priimtomis pataisomis leido pareigūnams numušti meteorologinius balionus, dronus ir kitus skraidančius objektus.
Pasitelkti šaunamuosius ginklus numušant orlaivius galės visų institucijų pareigūnai, tarnyboje naudojantys tokius ginklus.
Pareigūnai turės teisę panaudoti šaunamąjį ginklą prieš orlaivį, autonomiškai arba nuotoliniu būdu valdomą objektą, judantį oru, žemės, vandens paviršiumi arba po vandeniu.
Kaip yra sakęs vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas, pakeitimuose numatytomis priemonėmis siekiama suvaldyti kontrabandos gabenimą orlaiviais, dronais, meteorologiniais balionais.
Taip pat išplėstos neskraidymo zonas virš strategiškai svarbių objektų.
Pataisoms leista bepiločių orlaivių neskraidymo zonas nustatyti vieno kilometro atstumu iki kritinės infrastruktūros objekto, esančio mieste, ir trijų kilometrų atstumu aplink objektus, esančius kaimo vietovėse.
Iniciatyvos keisti teisės aktus Vidaus reikalų ministerija ėmėsi po iškilusios meteorologinių balionų problemos, jiems su kontrabanda nusileidus Vilniaus oro uoste, karinėse teritorijose.
Dalis politikų teigia, kad tokie dideliame aukštyje skrendantys balionai kelia rizikų civilinei aviacijai ir gali būti panaudoti kitiems tikslams, ne tik kontrabandai gabenti.
Nuo rugpjūčio Lietuvoje padaugėjo atvejų, kada į Lietuvą iš Baltarusijos nelegalios cigaretės gabenamos prie meteorologinio baliono prikabinus krovinį ir GPS. Vėjo nešamas balionas kerta sieną ir po kurio laiko nusileidžia, o Lietuvoje esantys kontrabandininkai pagal GPS signalą randa nukritusį krovinį.
Anksčiau teigusi apie pastaruoju metu sumažėjusius kontrabandos srautus meteorologiniais balionais, Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) pranešė antradienio naktį nustačiusi 14 tokiu būdu iš Baltarusijos gabentų rūkalų atvejų ir sulaikiusi daugiau kaip 25 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių.
Iš viso šiemet fiksuota pusketvirto šimto į Lietuvą iš Baltarusijos įskridusių meteorologinių balionų, iš jų maždaug pusantro šimto pavyko rasti ir perimti.