Londono „Christie’s“ aukcionų namai pardavinėja pirmąją istorijoje, kosmose užfiksuotą asmenukę.
Šiuo metu už šią 1966 m. NASA „Gemini XII“ misijos metu Buzz Aldrin užfiksuotą asmenukę siūloma 4000 JAV dolerių.
Aukcione taip pat siūloma ir vienintelė fotografija, kuri buvo įmažinta Neil Armstrong pirmą kartą vaikščiojant Mėnulio paviršiumi, o taip pat ir garsioji „Earthrise“ (liet. Žemės patekėjimas) fotografija, kurioje matoma iš už Mėnulio paviršiaus kylanti Žemė.
„Savo kamerų dėka menininkais tapę astronautai galėjo žmonijai perteikti savo patirčių kosmose grožį ir gilumą, visam laikui pakeisdami tai, kaip mes matome save pačius ir savo vietą Visatoje,“ – rašoma „Christie‘s“ pranešime spaudai.
„Ši kolekcija yra pati išsamiausia privati NASA fotografijų kolekcija, kuri kada nors buvo pateikta aukcionui. Ji apima visus vizualius kosmoso programos etapus, nuo ankstyvųjų „Mercury“ dienų, „Gemini“ ir Mėnulio erdvėlaivių techninės pažangos iki „Apollo“ triumfo,“ – rašoma pranešime.
Mokslininkai ir herojai
Iki pateikimo pardavimui dauguma nuotraukų buvo archyvuojamos Džonsono kosminiame centre, Hiustone.
Meno kolekcionierius Victor Martin-Malburet per daugiau nei 15 metų surinko daugiau nei 2400 fotografijų, kurios buvo demonstruojamos visame pasaulyje rengtų parodų metu. Kaip jas gavo ir kodėl dabar jas pardavinėja lieka neaišku.
„Astronautai dažnai vaizduojami kaip puikūs mokslininkai ir herojai, tačiau retai kada jie vertinami, kaip vieni reikšmingiausių fotografų istorijoje,“ – teigiama pranešime. „Ankstyviesiems „Mercury“ ir „Gemini“ pionieriams kaip drobė buvo suteiktas kosmosas ir Žemė; „Apollo“ astronautams – svetimas pasaulis.“
Kiti kolekcijoje esantys kadrai: pirmasis tolimosios Mėnulio pusės kadras, pirmasis kosmoso šuo – Laika bei pirmoji kada nors iš kosmoso užfiksuota visos Žemės fotografija.
„Christie‘s“ tikisi, kad kai kurios labiau paklausios fotografijos bus parduotos už daugiau nei 66000 JAV dolerių.