-1.4 C
Panevėžys
Šeštadienis, 14 gruodžio, 2024

Panevėžys pagal oro taršos rodiklius Lietuvoje – penktas

AutoriusJONAS RUTKAUSKASFotoŽIVILĖ VEČIORKUTĖ

Tyrimai atskleidžia – Panevėžys pagal oro taršos rodiklius Lietuvoje užima penktą vietą. Nacionalinio sveikatos centro duomenimis –  net 10 panevėžiečių per pastaruosius metus mirė dėl ilgalaikio kietųjų dalelių poveikio. Siekdama spręsti šią problemą, Panevėžio miesto savivaldybė įgyvendina įvairias  priemones, skirtas oro taršai mažinti ir tvariam judumui skatinti, tačiau gydytojai perspėja – savo sveikata turime pasirūpinti ir patys.

Panevėžys – penktas

Tiriant devynių Lietuvos miestų oro taršos rodiklius paaiškėjo, Panevėžys šalyje – penktas,  pirmose keturiose pozicijose rikiuojasi Vilnius, Kaunas, Klaipėda ir Šiauliai.

Nacionalinis sveikatos centras 2020-2022 metais atliko tyrimą apie priešlaikines mirtis, priskiriamas ilgalaikiam kietųjų dalelių poveikiui. Per šį laikotarpį Panevėžyje nuo kietųjų dalelių ilgalaikio poveikio mirė 10 žmonių, Vilniuje – vienuolika kartų daugiau.

Tuo tarpu Naujojoje Akmenėje ir Jonavoje mirčių dėl kietųjų dalelių poveikio nefiksuota. Skaičiuojama, kad 2020-2022 metų laikotarpiu Lietuvoje per metus dėl oro užterštumo kietosiomis dalelėmis vidutiniškai mirė 198 žmonės.

R. Taučikienė.

Imasi veiksmų

Panevėžio miesto savivaldybė išsikėlė tikslus susijusius su tvarumu – vykdyti nuoseklią darnaus judumo politiką, mažinti poveikį klimato kaitai ir prie jos prisitaikyti.

Anot Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausiosios specialistės Rūtos Taučikienės, pagrindinės taršos priežastys mieste yra šios: individualių namų šildymas kietu kuru, netinkamai išdžiovintomis malkomis, transporto išmetamos dujos, automobilių padangų dėvėjimasis, po žiemos susikaupęs smėlis gatvėse, netinkama statybų aikštelių priežiūra.

Visgi R. Taučikienė atkreipia dėmesį, kad kietųjų dalelių  paros ribinė vertė Panevėžyje 2020-2023 metais leistiną normą viršijo vos kelias dienas.

„Kietųjų dalelių paros ribinė vertė 2020 m. buvo viršyta 8 dienas, 2021 m. – 7 dienas, 2022 m. – 9 dienas, 2023 m. – 0 dienų“ , – sako specialistė.

Pagal galiojančių teisės aktų nuostatas leidžiama viršyti ne daugiau kaip 35 dienas per metus.

Priemonių, skirtų oro taršai Panevėžyje mažinti, sąrašas siekia tris dešimtis. Miesto savivaldybė išskiria šias, neseniai įgyvendintas priemones: nustatytos zonos, kuriose taikoma vietinė rinkliava už transporto priemonių stovėjimą, praplėstos pėsčiųjų zonos centrinėje miesto dalyje, įdiegta elektroninio bilieto sistema. Anot R. Taučikienės, miestas sparčiai juda tvarumo link.

Taršos žemėlapiai

Gydytoja rezidentė Gabrielė Čepulionienė nerekomenduoja bėgioti ar užsiimti kita aktyvia veikla šalia judrių gatvių – padažnėjus kvėpavimui į plaučius patenka ne tik daugiau deguonies, bet ir daugiau kietųjų dalelių, kurios gali lemti didesnę įgimtų širdies ydų, išeminės širdies ligos, mirtingumo nuo kvėpavimo ir kraujotakos sistemos ligų bei vėžio riziką.

„Internete yra oro taršos žemėlapiai, kurie nurodo oro kokybę realiu laiku, taigi asmenys, kurie yra jautresni oro taršai, pavyzdžiui sergantys lėtinėmis plaučių ligomis, galėtų pasitikrinti, siekdami apsaugoti savo sveikatą“, – komentuoja gydytoja.

Oro taršos lygį Panevėžio mieste galite stebėti Aplinkos apsaugos agentūros svetainėje.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Aplinkosaugininkai Vilniuje nustatė neteisėtą atliekų deginimo atvejį: aplinkai padaryta žala įvertinta 100 eurų

confident-noyce

Aplinkosaugininkai patikrino 426 transporto priemones, nė viena jų neviršijo taršos normų

confident-noyce

NVSC „Lifosoje“ 11-oje taršos šaltinių fiksavo viršytą leidžiamą kvapų emisiją

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau