Panevėžyje neįgalieji, neapsikentę kandžių replikų maitinimo įstaigose, patys įkūrė kavinę

Panevėžyje neįgalieji, neapsikentę kandžių replikų maitinimo įstaigose, patys įkūrė kavinę

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt / JDC nuotr.

Panevėžio neįgalieji keičia visuomenės požiūrį į negalią. Neapsikentę kandžių replikų ar žvilgsnių viešojo maitinimo įstaigose, jaunuoliai patys įkūrė kavinę. Čia kviečia apsilankyti panevėžiečius ir nebijoti pabendrauti.

Tikimasi, kad naujai užsimezgęs ryšys padės įgyti pasitikėjimo vienas kitam, skatins proto negalios asmenų integraciją, kuri vis dar sunkiai įgyvendinama Lietuvoje, nors tai yra viena iš svarbiausių siekiamybių Europos Sąjungoje.

BIC

Paulius, Kotryna, Sandra, Roberta ir Martynas – penki jaunuoliai nuo gimimo turintys negalią. Visi jie iškentę daug patyčių ir susidūrę su daugybe kliūčių.

„Mūsų niekas nepripažino kaip neįgalių žmonių. Galvojo, kad neįgalus žmogus negali nieko pasiekti. Ir mūsų pagrindinis tikslas buvo, kad tikrai brauktųsi visos tos mintys, kad neįgalus žmogus gali pasiekti, gali, sugeba daug ką padaryti“, – pasakoja panevėžietė Kotryna Remeikaitė.

Dažnai girdėdami pasakymus apie neįgaliųjų integraciją į visuomenę, jaunuoliai nusprendė padaryti atvirkščiai – visuomenę integruoti tarp neįgaliųjų. Draugai įkūrė Solidarumo kavinę, į kurią kviečia užsukti miesto gyventojus ir taip skatina žmones priimti jų išskirtinumą.

„Aš kai pamatau klientus, ir ranką paspaudžiu, ir rankas pabučiuoju, nes aš labai laimingas tiek klientų sulaukęs“, – sako panevėžietis Paulius Maskaliovas.

„Jie iš tikrųjų labai gražiai pasiskirstė užduotimis, pareigomis, kas gamina kavą, kas sutinka svečius, kas kalba su jais, kas komplimentus sako. Tokio požiūrio ir tokio dėmesio iš kavinės darbuotojų tikriausiai niekur kitur klientas nesulaukia, kaip pas mus“, – mano Jaunuolių dienos centro direktorė Lina Trebienė.

Jaunuoliai sako, kai žmonės patys ateina į tokią kavinę, paskui rečiau sutrinka ir nebijo užkalbinti.

„Dar ši kavinė išsiskiria iš kitų tuo, kad normaliose kavinėse reikia mokėti pinigais, o pas mus žmonės neatsiskaito už kavą. Jie atsiskaito savo emocijomis, bendravimu su jaunuoliais bei savo šypsena“, – atskleidžia kavinės vadovė Ieva Kaupaitė.

Kavinė įsikūrusi pačiame miesto centre. Norintiems čia apsilankyti reikia iš anksto užsiregistruoti, nes vietų nedaug.

Norint patekti į Solidarumo kavinę, reikia užlipti 83 laiptelius, ne visiems tai patogu, ypač, kai karšta. Tačiau visiems įveikusiems šiuos laiptelius, kavinės darbuotojai padėkoja, kad laiptų pakopos netrukdo būti solidariam.

Į Solidarumo kavinę vis dažniau užsuka ir mamos su vaikais. Tad jaunuolių planuose – ir nauja, didesnė kavinė, tik pirmame aukšte, kad mamoms su vežimėliais būtų patogiau.

AIK

Kraujo labaratorija

NKC

JUKmedia

Lazy Monkey

Tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.