20.2 C
Panevėžys
Sekmadienis, 8 rugsėjo, 2024

Panevėžyje laisvės piešti grafičių nėra: už nelegalius piešinius – baudos

AutoriusDOVILĖ BARVIČIŪTĖFotoŽIVILĖ VEČIORKUTĖ
Panevėžyje laisvės piešti grafičių nėra: už nelegalius piešinius - baudos.

Panevėžio gatvėse grafičio piešinių galima išvysti ant pastatų sienų, betoninių tvorų ar net stulpų. Vieniems tai – menas, kitiems tėra terlionės ir vandalizmas. Panevėžio miesto savivaldybės atstovai tvirtina, kad pagal miesto tvarkymo ir švaros taisykles rašinėti, braižyti, piešti griežtai draudžiama ir nelegalių piešėjų laukia nemenkos baudos. Savivaldybė nėra numačiusi nė vienos vietos, kurioje būtų galima piešti be leidimo.

Be sutikimo – vandalizmas

Panevėžyje vieni labiausiai matomi piešiniai – ant Panevėžio kultūros centro sienos. Jie buvo sukurti vieno iš Panevėžio miesto gimtadienio metu.

Pasak Panevėžio miesto savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus  vyriausiojo dizaino specialisto Arvydo Narkevičiaus, šiems piešiniams atsirasti savininko leidimas buvo suteiktas. Specialisto teigimu, atsiradę piešiniai ar užrašai ant pastatų sienų, tvorų ar judančių objektų be savininko sutikimo laikomi vandalizmu.

Piešiniai legalūs

Panevėžio kultūros centro direktorė Judita Kučinskaitė sako, kad 2019 metais per miesto gimtadienį gimę piešiniai ant minėtos sienos, tada buvo tarsi išsigelbėjimas.

„Prieš tai siena buvo apipaišyta įvairiais piešiniais ir be leidimo. Piešiniai buvo neišvaizdūs, gyventojams jie badė akis, todėl nusprendėme šią seną sieną atnaujinti gražiais, gyvūnų tematikos piešiniais, kuriuos piešė jauni menininkai, dailininkai iš Panevėžio ir kitų miestų“, – kalbėjo J. Kučinskaitė.

J. Kučinskaitė.

Vis tik per penkerius metus kūrėjų meną nualino lietus ir saulė, piešiniai nebėra tokie ryškūs, bet atnaujintų jų kol kas neplanuojama.

„Esame svarstę, kad piešinius ant sienų reikėtų atnaujinti, jeigu įmanoma paryškinti, bet galutinio sprendimo nesame priėmę. Laukiame pastato renovacijos“, – sakė centro direktorė.

Profesionalūs piešiniai puošia

J. Kučinskaitės nuomone, jaunimas turėtų turėti terpę savo meniniams gebėjimams išreikšti, o ir meninius kūrinius ant senų pastatų ji vertina teigimai.

„Dabar profesionalus tapymas ant pastatų sienų, manau, tik papuošia vietas, kurias galbūt reikėtų pakeisti, bet nėra kitų galimybių. Jokiais būdais nepateisinu piešimo ant naujų statinių, kada vyksta piktybinis vaizdo gadinimas, piktų frazių ar žodžių rašymas“, – teigė J. Kučinskaitė.

Piešti mieste draudžiama

Panevėžio miesto savivaldybės Infrastruktūros skyriaus vedėjas Dalius Vadluga paaiškino, kad pagal Panevėžio miesto tvarkymo ir švaros taisykles, draudžiama rašinėti, braižyti, piešti ar kitaip teršti ant skulptūrų, paminklų, atminimo lentų ir su jais susijusių įrenginių, taip pat pastatų, tvorų ir kitų statinių ar atskirų jų dalių (sienų, durų, langų ir kt.).

Panevėžyje laisvės piešti grafičių nėra: už nelegalius piešinius – baudos.

„Dažniausiai būna apipiešti viešose, matomose erdvėse esantys statiniai, pastatai ir tvorelės. Pastebėję apipieštas sienas valome, arba įpareigojame pastatų, statinių valdytojus nusivalyti piešinius“, – teigė D. Vadluga.

Gresia bausmė

Kaip nurodė Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Karolina Miganovičienė, Panevėžio policija pranešimų apie nelegalius piešinius gauna retai, pastaruoju metu tokių pažeidimų nebuvo užfiksuota.

Nelegaliems piešėjams gresia atsakomybė pagal LR BK 187 str. (Tas, kas sunaikino ar sugadino nedidelės vertės svetimą turtą, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.)

Sunkiai nusivalo

Panevėžio miesto tvarka ir švara besirūpinanti bendrovė „Panevėžio specialus autotransportas“ su nelegaliais grafičiais ant sienų susiduria retai, dažniau – su niokojamos miesto infrastruktūros padariniais. Darbuotojai dažniausiai rūpinasi laužomų ir apipaišomų miesto viešose vietose esančių suoliukų bei šiukšliadėžių remonto darbais.

Panevėžyje laisvės piešti grafičių nėra: už nelegalius piešinius – baudos.

„Su nelegaliais grafičiais ant sienų dirbame ganėtinai retai, nes tokių užsakymų sulaukiame ne dažnai. Užrašai, esantys ant suoliukų ir kitų objektų dažniausiai nusivalo sunkiai, nes tokius veiksmus atliekantys chuliganai rašo su permanentiniais ir vandeniui atspariais markeriais ar purškiamais dažais. Atliekant tokių objektų valymo darbus, lieka žymės ir kiti įvairūs pėdsakai gadinantys objekto išvaizdą. Objekto savininkai dažniausiai prašo perdažyti arba nuvalyti objektus skubos tvarka tik tuo atveju, jeigu ant objektų yra prirašyta necenzūrinių žodžių ar pripiešta įvairių necenzūrinių ir nenaudotinų paveikslėlių. Visi kiti objektai yra perdažomi eilės tvarka pagal užsakovo nurodymus sutartu laiku“, – kalbėjo bendrovės „Panevėžio specialusis autotransportas“ komunikacijos specialistė Justina Indulytė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Vilnius imasi valyti miestą nuo grafičių, tam skirs 1,5 mln. eurų

confident-noyce

Klaipėdoje pradėtas tyrimas dėl grafičiais apipaišyto daugiabučio

confident-noyce

Panevėžio rajono autobusų stoteles puošia talentingų vaikų piešiniai

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau