Panevėžyje – Laisvės gynėjų atminimui žvakelių liepsnos, laužai, prisiminimai, giesmės

Panevėžyje – Laisvės gynėjų atminimui žvakelių liepsnos, laužai, prisiminimai, giesmės

Raimonda MIKUČIONYTĖ / Rimvydo ANČEREVIČIAUS, KMHB, J. Balčikonio gimnazijos istorijos muziejaus nuotr.

Sausio 13-oji – Laisvės gynėjų diena, Lietuvos valstybinė šventė. 1991 metais šią dieną įvykęs masinis taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybės bandymui jėga paimti į savo rankas Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą, Aukščiausiosios tarybos pastatą ir kitus valstybiniam perversmui reikšmingus objektus.

Nors užgrobti kai kuriuos objektus ir pavyko, galutiniai operacijos tikslai – užimti parlamentą, išprovokuoti nesantaiką tarp įvairių tautybių Lietuvos piliečių, pateikti šiuos įvykius kaip dviejų ginkluotų pusių kovą – nebuvo pasiekti ir gana greitai Sovietų armijai teko iš užimtų objektų pasitraukti.

BIC

Laisvės gynėjų dienos minėjimas – puiki proga parodyti ne tik sau, bet ir visam pasauliui bei ir potencialiems agresoriams, kad esame vieningi ir pasiruošę apginti iškovotą Laisvę.

Panevėžiečiai nepamiršo

Panevėžiečiai nepamiršo prieš 29 metus vykusiųjų Sausio 13-osios įvykių, nes daugelis jų važiavo į sostinę ginti Aukščiausiosios tarybis, kiti – saugojo Panevėžyje svarbius objektus.

Šiandien renginiai Laisvės gynėjų dienai atminti prasidėjo nuo ankstyvo ryto. Įvairių Panevėžio įstaigų languose dešimčiai minučių sužibo atminties žvakutės.

Husarai nepamirš

Karaliaus Mindaugo husarų batalionas paminėjo Laisvės gynėjų dieną renginiu „Niekada neužmiršime!“ Rytinės rikiuotės metu buvo suteikti aukštesni kariniai laipsniai, pagerbti tylos minute žuvę laisvės gynėjai.

TAIP PAT SKAITYKITE: Tuometis vienas iš miesto vadovų E. Žukauskas: „Sausio 13-ąją labiausiai mane žavėjo panevėžiečių ryžtas“

Rikiuotei pasibaigus batalionas susirinko ramovėje. Čia savo prisiminimais apie Sausio 13-osios įvykius pasidalino Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas ir kapelionas pulkininkas leitenantas Virginijus Veilentas.

Šiai atmintinai dienai Švč. Trejybės bažnyčioje aukotos šv. Mišios.

Kino centre – renginių įvairovė

Popiet renginiai persikėlė į kino centrą „Garsas“. Čia vyko neatlygintinos kraujo donorystės akcija „Mano kraujas už jų pralietą kraują“. Panevėžiečiai nebuvo abejingi šiais akcijai ir per 30 žmonių dalyvavo neatlygintinos kraujo donorystės akcijoje.

Tuo pat metu vyko minėjimas, kuriame dalyvavo vaikų ir jaunimo šokių studija „elKA dance“, V. Mikalausko menų gimnazijos choras, Muzikinio teatro orkestras.

Buvo rodomas dokumentinis filmas „Sausio mūšis. Lietuvos radijas ir televizija 1991.01.13“ bei vyko edukacinė programa vaikams „Istorija, kuria didžiuojamės: Sausio 13-oji“.

Be to, kino centro „Garsas“ fojė iki sausio 31 dienos galima pasižiūrėti Romualdo Požerskio fotografijų parodos „Lietuva 1988–1993“ ekspoziciją.

Skveras aidėjo nuo dainų

Patys svarbiausi sausio 13-osios renginiai vyko Sausio 13-osios skvere. Čia vyko pilietiškumo akcija „Būkime kartu!“, degė atminimo laužas, aidėjo dainos, dalinamasi prisiminimais. O jų buvo išties daug – panevėžiečiai prieš 29 metus buvo aktyvus gindami Lietuvos laisvę ne tik Panevėžyje, bet sostinėje.

Jau sutemus, prie užsiliepsnojusio laužo aidėjo dainos, vieni kitiems pasakojo, priminė 29 metų senumo įvykius. Visuose pokalbiuose paminėti ne tik 14 žuvusiųjų tomis tragiškomis Sausio 13-osios dienomis, bet ir nepamiršti patys aktyviausieji panevėžiečiai, kurie ryžtingai stojo ginti Lietuvos laisvės ir kurių jau irgi nėra gyvųjų tarpe.

Dar viena unikali paroda – „Išsaugota laisvė“ turėtų nustebinti panevėžiečius. Šios ekspozicijos autorius naujamiestietis Julius Vaupšas buvo Lietuvos laisvės gynėjų gretose ir prieš 29 metus stojo ginti Seimo, Laisvės.

Paroda „Išsaugota laisvė“ eksponuojama Pasipriešinimo sovietinei okupacijai ir Sąjūdžio muziejuje iki vasario 14 dienos.

Daugiau nuotraukų rasite JP profilyje socialiniame tinkle „Facebook“.

1991 m. sausio 13-oji Panevėžyje

AIK

Apollo

Tevyne

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.