5 C
Panevėžys
Šeštadienis, 5 gruodžio, 2020

Panevėžyje ketinama statyti paminklą legendiniam aktoriui D. Banioniui

Panevėžyje vėl prabilta apie ketinimus statyti paminklą legendiniam aktoriui ir režisieriui, Panevėžio miesto garbės piliečiui Donatui Banioniui.

Skulptūrai pritarė

Ši atminimo skulptūra garsiam ir panevėžiečių mylimam aktoriui D. Banioniui turėjo Panevėžio miestą  papuošti šiais, 2019 metais. Ji turėjo būti pastatyta  šalia J. Miltinio dramos teatro esančiame skverelyje. Natūralaus ūgio aktoriaus skulptūra sukūrė menininkas Romualdas Kvintas, bet darbo neužbaigė – skulptorius, sulaukęs 65 metų, pernai rudenį mirė.

Idėją paminklu įamžinti D. Banionio atminimą pateikė aktoriaus ir režisieriaus sūnus Raimundas Banionis, J. Miltinio dramos teatras ir panevėžiečių klubas Vilniuje „Nevėžis“. Skulptūra bus statoma iš surinktų lėšų.

Sutrukdė

D. Banionio sūnus Raimundas naujienų portalui JP pasakojo, kad skulptūros tėvui statymą pristabdė netikėti įvykiai, kai aktorius D. Banionis ir dirigentas Saulius Sondeckis buvo apkaltinti neva bendradarbiavo su KGB.

„Tačiau Liustracijos komisija, išnagrinėjusi Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro paskelbtus dokumentus, teigia negalinti pripažinti, kad aktorius D. Banionis ir dirigentas S. Sondeckis bendradarbiavo su KGB. Todėl, praėjus metams, vėl atnaujinome skulptūros tėvui statymo idėja“, – pasakojo režisierius R. Banionis ir džiaugėsi, kad idėja statyti tėvui skulptūrą sugrįžo.

R. Banionis ir I. Banionytė.

Ieško rėmėjų

Skulptūros statymo D. Banioniui idėjos iniciatorė, legendinio aktoriaus anūkė Inga Banionytė teigė, kad kol kas ieškomi rėmėjai, kurie paaukotų didžiąją dalį reikiamos sumos.

„Paminklo idėja – parodyti aktorių tokį, koks jis buvo gyvenime: be pompastiškų postamentų, tiesiog einantį Nevėžio paupiu į teatrą. Kiekvienas galės prieiti prie paminklo, paspausti ranką ar apsikabinti. Paminklo autorius – pripažintas skulptorius Romualdas Kvintas. Kadangi jis pernai mirė, R. Kvinto idėją įgyvendins skulptorius Martynas Gaubas. Natūralaus dydžio skulptūrą planuojama pastatyti Elektros gatvės skverelyje, šalia J. Miltinio dramos teatro. Skulptūra bus kuriama ir pastatyta D. Banionio paminklo statybos fondo ir privačių rėmėjų lėšomis“, – paaiškino I. Banionytė.

D. Banionio skulptūrą planuojama pastatyti skverelyje prie J. Miltinio dramos teatro

Kreipiasi į įvairias institucijas

Panevėžio vicemeras Valdemaras Jakštas naujienų portalui JP teigė, kad režisierius R. Banionis kreipėsi į miesto Savivaldybę ir prašė pagalbos.

V. Jakštas.

„R. Banionis kreipėsi ir į Savivaldybę, ir į Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmus. Be to, įvyko susitikimas su Panevėžio Rotary klubu. Esame suinteresuoti padėti. Juolab kad D. Banionis – Panevėžio miesto Garbės pilietis ir vienas žymiausių panevėžiečių ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Be to, jos daugiau nei 60 metų dirbo J. Miltinio dramos teatre“, – aiškino Panevėžio vicemeras.

R. Trota.

Rotariečiai pagalvos

Panevėžio Rotary klubo prezidentas Rimantas Trota JP patvirtino, kad R. Banionis ir jo dukra Inga buvo susitikę su rotariečiais.

„Išklausėme informaciją apie skulptūros statymą Panevėžyje ir aptarėme, kokią pagalbą galime suteikti. Esame labdaringa organizacija ir dažniausiai remiame neįgaliuosius. Tačiau, manau, paremsime D. Banionio skulptūros statymo projektą. Tik tam dar turi pritarti Rotary klubo valdyba“, – aiškino R. Trota.

E. Kačinskas.

Įamžinti būtina

Senosios aktorių kartos atstovas J. Miltinio dramos teatro aktorius Enrikas Kačinskas naujienų portalui JP teigė, kad aktoriaus ir režisieriaus D. Banionio atminimą įamžinti būtina.

„Jis to vertas. D. Banionis buvo vedantysis aktorius ir buvo centrinė figūra – gaudavo pačius svarbiausius vaidmenis. Jį gerai pažinojau ir esu įsitikinęs – Donatas vertas įamžinimo. Jo santykis su režisieriumi Juozu Miltiniu buvo ypatingas. Tik nesu specialistas, kokia forma reikia įamžinti, bet žinau, kad reikia įamžinti Panevėžiui svarbų žmogų“, – įtikinamai sakė aktorius E. Kačinskas.

D. Banionis.

Rėmimas

Kai bus surinkta didžioji lėšų dalis, skulptūros statyboms paaukoti galės visi norintys panevėžiečiai. Tą jie galės padaryti pervesdami auką į specialią sąskaitą.

Visą informaciją, susijusią su skulptūros statybomis, panevėžiečiai gali sekti socialinio tinklo „Facebook“ grupėje „Donato Banionio fondas“.

Šiuo metu Panevėžyje D. Banioniui pagerbti įrengta atminimo lenta ant Ukmergės g. 47 namo, kur ilgą laiką gyveno šis miestui ir šaliai nusipelnęs žmogus. Atminimo lenta įrengta miesto biudžeto lėšomis. Ją sukūrė skulptorius Romualdas Kvintas. Paminklas legendiniam aktoriui jau pastatytas Druskininkuose.

Aktorius ir režisierius D. Banionis mirė 2014 metais Vilniuje, sulaukęs 90-ies. Per savo karjerą jis sukūrė daugiau kaip 100 teatro ir per 50 kino vaidmenų.

Panevėžio miesto garbės pilietis D. Banionis už nuopelnus Lietuvos kultūrai gavo apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino III laipsnio ordinu, Komandoro kryžiumi, Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija, Santarvės premija ir kitais apdovanojimais.

[quote_box_center] Norintys prisidėti prie skulptūros statybų, paaukoti galite:

Donato Banionio fondas, VšĮ

Kodas 304490914

Sąskaita LT377300010151558592 [/quote_box_center]


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Karantinas kūrybos nesustabdė – Panevėžio lėlių vežimo teatras pristato premjerą

confident-noyce

Projekte „Miltinis ant ryšio“ – šventinės staigmenos J. Miltinio dramos teatro žiūrovams

confident-noyce

A. Paulavičius – išdaigininkas, kuris scenoje dirbdavo net perdėtai atsakingai

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau