0.5 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 5 gruodžio, 2024

Panevėžyje – ilgai lauktos Šiaulių dramos teatro gastrolės

Valstybinis Šiaulių dramos teatras lapkričio 6-8 dienomis į Panevėžį vyksta gastrolių, kurių išties nevalia praleisti, nes legendinėje Juozo Miltinio teatro scenoje Šiaulių trupė ketina žiūrovams pristatyti pastarųjų metų naujausius, giliausius, nemarių autorių spektaklius, kuriuos žiūrovai tiesiog įsimyli.

Vakarais nuo penktadienio iki sekmadienio suaugusieji galės pamatyti spektaklius „Nebylys“, „Geismų tramvajus“, „Nora“, o vaikai sekmadienio vidurdienį – „Kaštonę“. Repertuaras subalansuotas klasikinės dramos gerbėjams, tačiau puikiai tinka visiems svajojantiems, mylintiems ir tikintiems žmonėms.

Šiauliečių gastroles Panevėžyje penktadienį, lapkričio 6 d., 18 val. atidarys scenos maestro Jono Vaitkaus režisuota dviejų dalių impresija „Nebylys“ pagal Juozo Tumo-Vaižganto apysaką.

Ji  priskiriama prie „tamsiųjų“ Vaižganto kūrinių: net meilė ir motinai, ir moteriai eina su satanizmu, kol archajiško kaimo idilė per „velykinę nuodėmę“ sudraskoma velniškų aistrų. Tai lietuvių klasika, kokios nematėte: „patyriau malonų kultūrinį šoką“, „pamirškite viską, ką žinojote apie klasiką Vaižgantą“, „kad žiūriu sulaikiusi kvėpavimą, pajutau tik tada, kai pradėjo trūkti oro“, „seniai išėjus iš spektaklio sunkiai rankiojau žodžius“, „primygtinai siūlau pamatyti, kol yra galimybė“, – taip po šio spektaklio šneka žiūrovai. Ir, matyt, neveltui: jis ne tik mėgiamas publikos, bet ir puikiai įvertintas ne viename šalies festivalyje ir konkurse – sąraše beveik dvi dešimtys apdovanojimų ir nominacijų (tarp kurių net keturios „Auksiniam scenos kryžiui“).

Spektaklyje vaidina šių metų „Auksinių scenos kryžių“ nominantė aktorė Danguolė Petraitytė. „Nebylio“ istorija – gyvenimiška, tačiau sprendžiamos problemos (meilės, nuodėmės, pasirinkimo ir būties) tolygios didžiosios literatūros šedevrams.

O šeštadienio, lapkričio 7 d., vakarą į sceną įriedės legendinis „Geismų tramvajus“. Garsiąją XX amžiaus amerikiečių dramaturgo T. Viljamso pjesę režisavo Algirdas Latėnas. Spektaklis – žmogiškų jausmų ir gyvuliškų aistrų, neišsipildžiusių svajonių, meilės, laimės troškimo ir žiaurios tikrovės konfliktas. Gražuolė Blanša Dibua (aktorė Monika Šaltytė), po dvasinių sukrėtimų virtinės, palaidojusi vyrą, tėvus ir tetas, paradusi gimtąją sodybą virš realybės atvyksta ieškoti užuovėjos sesers Stelos (aktorė Inga Jarkova) ir jos vyro Stenlio (aktorius Rolandas Dovydaitis) namuose.

Deja, iškart aišku, kad virš realybės plevenanti plaštakė Blanša ir pragmatiškas Stenlis nesutars. „Pilkos pelytės“ Stelos Kovalski vaidmenį spektaklyje atlieka panevėžiečiams puikiai pažįstama emocionali aktorė Inga Jarkova (suvaidinusi Panevėžyje Anę iš Žaliastogių, 2013 m. ji buvo nominuota „Auksiniam scenos kryžiui“ ir išrinkta simpatiškiausia aktore profesionalių teatrų festivalyje Rokiškyje). Maištingoji ir ekspresyvi Ingai, kurdama šį vaidmenį, ir pyko ant savo nuolankiosios herojės, ir guodė ją, kol galiausiai gudrumu prisijaukino: sukūrė gyvybingos, gyvenimo džiaugsmo nepraradusios, gal kiek naivios ir pro rožinius akinius žiūrinčios grubaus stačioko Stenlio Kovalskio mylimosios įvaizdį.

Sekmadienio, lapkričio 8 d., rytmetį 12 val. visai šeimai rekomenduotina apsilankyti spektaklyje „Kaštonė“ (rež. Arvydas Lebeliūnas, inscenizacijos autorė Daiva Čepauskaitė) pagal rusų literatūros klasiko Antono Čechovo apsakymą.

Tai jautri ir šviesi našlaičių cirko artistų istorija apie draugystę, svajones, talentą, ištikimybę ir šeimą. Kalaitė Kaštonė, žąsinas Ivanas, katinas Fiodoras ir kiaulė Chavronja spektaklyje – tai vaikai, dėl kokių nors priežasčių praradę savo namus, pamesti, pabėgę ar paklydę, priglausti cirke, bet nesiliaujantys svajoti apie namus.

Benamei Kaštonei triukai sekasi puikiai. Jaudinantį debiuto vakarą cirko pasirodymo lyg tyčia ateina žiūrėti buvę jos šeimininkai. Kaštonei tenka skausmingas pasirinkimas – cirko artistės šlovė ar grįžimas namo. Spektaklis skirtas ne tik vaikams, ji kartu turėtų žiūrėti ir suaugusieji, tai – spektaklis šeimai.

Spektaklis „Nora“ (rež. Sigitas Račkys) pastatytas pagal bene garsiausią norvegų dramaturgo Henriko Ibseno dramą „Lėlių namai“, kuri įtraukta į UNESCO kultūrinio paveldo sąrašą „Pasaulio atsiminimai“. Tai sukrečiantis pasakojimas apie jauną moterį, kurią kaip žavų vaiką, gražią lėlytę mylėjo tėvas, vėliau – vyras. Nora iš meilės vyrui įvykdo nusikaltimą – suklastoja tėvo parašą, kad galėtų pasiskolinti pinigų sergančiam vyrui. Kol sutuoktinis Helmeris galvoja tik apie savo reputaciją, pasmerkta ir nusivylusi žmona palieka vyrą ir melo namus.

Sėkmingą advokatą Helmerį, kuris myli savo namus ir žmoną, bet dar labiau vertina save ir socialinį statusą, vaidina panevėžietis Vytautas Kaniušonis (2014 metų „Sidabrine gerve“ įvertinto filmo „Lošėjas“ pagrindinis aktorius). Jo partnerė scenoje – aktorė Jūratė Budriūnaitė-Kamrazer už Noros vaidmenį 2009 m. pelnė geriausios aktorės titulą profesionalių teatrų festivalyje Rokiškyje.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau