Daugiabučių namų kiemuose, ypač darbo dienomis po 17 val., vyksta žūtbūtinė kova dėl laisvos vietos – laimi tas, kuris į kiemą spėja atvažiuoti ankščiau. O pavėlavusieji automobilius palieka vaikų žaidimų aikštelėse, ant šaligatvių ar vejos, taip pažeisdami kelių eismo taisykles. Tuomet netvarkos neapsikentę namų gyventojai tokius pažeidėjus skundžia, šiems išrašomos baudos. Ir nors išeitis yra – kiemuose įsirengti didesnes automobilių stovėjimo aikšteles, tik reto daugiabučio gyventojai tuo pasinaudoja.
Amžina problema
Neleistinose vietose paliktų automobilių galima pamatyti kone kiekviename daugiabučių namų kieme. Vienas tokių pavyzdžių – Statybininkų gatvėje. Čia gyventojai netausodami aplinkos savo automobilius nuolat stato ant vejos, ją išvažinėja ir taip gadina kiemo vaizdą ir žaliąją daugiabučių zoną.
Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Tadas Martinaitis patvirtino, kad daugiabučių namų kiemuose automobilių parkavimas – opi problema. Iš namų gyventojų skundų sulaukiama nemažai ir į visus juos reaguojama. Skaičiuojama, kad per savaitę apie neleistinose vietose paliktus automobilius pranešimų sulaukiama apie 2-3, kartais iki 10 kartų. Nustačius kelių eismo taisyklių pažeidimus, vairuotojams skiriamos administracinės baudos – nuo 15 eurų.
„Kiekvienas gyventojas apie neleistinoje vietoje stovintį automobilį gali mus ne tik informuoti, bet ir patį įvykį užfiksuoti programėlėje „Tvarkau miestą“ ar medžiagą atsiųsti elektroniniu paštu viesojitvarka@panevezys.lt. Pagal gautą informaciją jau galime surašyti protokolą“, – kalbėjo T. Martinaitis.
Vietą užima apleisti automobiliai
Anot jo, dažnai vietą kiemuose užima ir apleisti automobiliai. Šiuo metu mieste tokių yra apie 30, vyksta procesiniai veiksmai.
„Šiemet jau turime 120 atvejų, kada kiemai užkišti automobiliais, kurie teoriškai pagal kelių eismo taisykles negali būti laikomi kiemuose. Tai yra, arba jiems pasibaigusi techninė apžiūra, arba nėra drausti. Ir tai, pačių žmonių sąmoningumas – jeigu automobilis nenaudojamas, tai galima jį palikti kažkur kitur – garaže ar nuomojamose aikštelėse“, – kalbėjo T. Martinaitis.
Nepaiso taisyklių
Paklaustas, ar daugiabučių kiemuose atliekama prevencija, T. Martinaitis teigė, jog neturi tiek galimybių ir pajėgumų, kad galėtume patikrinti kiekvieną kiemą.
„Tuo labiau, kad problemos dažniausiai kyla po darbo valandų arba anksti ryte. Didesnis dėmesys skiriamas miesto viešosioms erdvėms ir gatvėms, jos tikrinamos kiekvieną dieną“, – teigė T. Martinaitis.
Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo duomenimis, per šiuos metus kelių eismo taisyklėms nusižengė, tai yra neleistinoje vietoje automobilius paliko – 3418 pažeidėjų.
„Daugiausiai pažeidimų fiksuojama gatvėse kur draudžiama transporto priemonėms stovėti porinėmis dienomis, kaip pavyzdžiui Kniaudiškių ar Parko gatvėse, taip pat J. Janonio gatvėje. Labai dažnai taisyklės pažeidinėjamos Liepų alėjoje prie Panevėžio rajono poliklinikos, kur vairuotojai stato automobilius po tai daryti draudžiančiu ženklu“, – sakė T. Martinaitis.
Išeitis yra
Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausioji statybos inžinierė Ernesta Čebienė pažymi, kad daugiabučių namų savininkų bendrijos Panevėžyje turi galimybę plėsti automobilių stovėjimo aikšteles bendradarbiaujant su Panevėžio miesto savivaldybe. „Jeigu bendrija nori įgyvendinti tokį projektą, ji turi pateikti prašymą Savivaldybei, vadovaudamasi tvarkos aprašu. Pateikus reikiamus dokumentus, prašymas svarstomas, sudaromas eiliškumas, o gavus finansavimą, Savivaldybė organizuoja aikštelių rangos darbus. Svarbu paminėti, kad tvarkos aprašas bus koreguojamas dėl pasikeitusių teisės aktų, todėl planuojant tokį projektą būtina atkreipti dėmesį į galimus pakeitimus“, – paaiškino E. Čebienė.
Anot inžinierės E. Čebienės, gyventojai domisi galimybėmis įrengti ar praplėsti aikšteles, tačiau tik nedaugelis imasi konkrečių veiksmų. Šiais metais Nevėžio gatvėje jau nupirkti vienos automobilių stovėjimo aikštelės kapitalinio remonto darbai.
Tik suderinus
Panevėžio Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausioji eismo organizavimo inžinierė Laima Šidlauskienė atkreipia dėmesį, kad atsižvelgiant į Panevėžio miesto tvarkymo ir švaros taisykles, daugiabučių namų gyventojai, privačių valdų savininkai, įmonės ir kitos organizacijos privalo prižiūrėti savo naudojamas, nuomojamas arba nuosavybės teise valdomas teritorijas. Draudžiama savavališkai įrengti inžinerines saugaus eismo priemones, tokias kaip kelio ženklai, ženklinimas ar stovėjimo vietos, bendrojo naudojimo teritorijose be suderinto projekto.
Gyventojai, kurie, vadovaudamiesi Eismo organizavimo schemų rengimo taisyklėmis, parengia eismo organizavimo projektą (schemą) ir jį suderina su Savivaldybės administracija, gali ženklinti automobilių stovėjimo aikšteles ir stovėjimo vietas. Techninės eismo reguliavimo priemonės, kaip kelio ženklai ar kelių ženklinimas, turi būti įrengiamos pagal suderintus projektus ir galiojančius standartus.