Panevėžio visuomenė pagerbė prieš 78 metus žiauriai nužudytus medikus

Panevėžio visuomenė pagerbė prieš 78 metus žiauriai nužudytus medikus

Raimonda MIKUČIONYTĖ / JP nuotr.

Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojai ir Panevėžio visuomenė pagerbė 1941 metais birželio 26 dieną žiauriai enkavedistų nužudytus Panevėžio ligoninės vedėją ats. plk. Juozą Žemgulį, chirurgus Antaną Gudonį ir Stasį Mačiulį bei gailestingąją seserį Zinaidą Emiliją Kanis-Kanevičienę.

Panevėžio ligoninės vadovas Arvydas Skorupskas sakė, kad nuo to žiauraus įvykio praėjo 78 metai, bet istorinės atminties ištrinti negalima.

BIC

„1941 m. birželio 22-ąją, Panevėžio apskrities ligoninė buvo paversta karo ligonine. Per incidentus su įbaugintais kareiviais buvo sužeista civilių gyventojų ir ligoninės darbuotojų. Tarp sužeistųjų pateko ir partizanų ir jie buvo gydomi. Todėl gydytojai ir buvo suimti ir nukankinti. Nužudytieji gydytojai teikė pagalbą ir net sunkiausiomis aplinkybėmis nepamiršo Hipokrato priesaikos. Medikai žiauriai tardyti ir nukankinti prieš 78 metus naktį iš birželio 25 į 26-ąją Raudonosios armijos dalinio štabo rūsyje Panevėžyje“, – priminė istoriją A. Skorupskas ir tęsė pasakojimą:

„Miesto medikai ir visuomenė ligoninės skverelyje savo lėšomis pastatė ir 1943 m. rugsėjo 19 d. atidengė skulptoriaus Bernardo Bučo sukurtą paminklą keturiems nukankintiems kolegoms. Tačiau artėjant frontui, vieną 1944 m. naktį paminklas dingo.

Jį su ligoninės ūkvedžiu ir vienu ligoniu toje pat vietoje užkasė gyd. Jonas Statkevičius. Po kelių dešimtmečių, statant naujus ligoninės korpusus, paminklas porą kartų buvo aptiktas, bet paliktas nepaliestas iki Nepriklausomybės atkūrimo. 1988 m. lapkričio 1 d. paminklas atidengtas iš naujo. Paminklo rekonstrukcijos autorius skulptorius Algimantas Vytėnas.“

A. Skorupskas.

Skaudžios datos paminėjime dalyvavo ir žiauriai nužudytus medikus pagerbė Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas OFM, Vyriausybės atstovė Panevėžio apskričiai Kristina Nakutytė, Panevėžio miesto vicemeras Deividas Labanavičius, Kupiškio meras Dainius Bardauskas, „Sodros“ direktorius Alfonsas Petrauskas ir knygos „Panevėžio medikai“ sudarytoja Liudvika Knizikevičienė.

Koncertavo Panevėžio muzikos mokyklos styginių instrumentų kvartetas (vadovė Vidmanta Luomanienė) ir buvo pristatyta fotografijų paroda „Panevėžio ligoninės istorijos akimirkos“.

AIK

Kraujo labaratorija

NKC

JUKmedia

Lazy Monkey

Tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.