Panevėžio rajono vietos veiklos grupė sveria triūso derlių

Panevėžio rajono vietos veiklos grupė sveria triūso derlių

Birutė KRONIENĖ ("Tėvynė") / "Tėvynės" nuotr.

2004-ųjų birželio 4-ąją įsteigta Panevėžio rajono vietos veiklos grupė (VVG) skaičiuoja penkiolikos metų veiklos derlių. Per gyvavimo metus finansuota daugiau nei 100 įvairių projektų, užmegzti bendradarbiavimo ryšiai su Lenkijos, Italijos, Olandijos, Kroatijos, Suomijos partneriais, surengta mokymų, vyksta produktyvus bendradarbiavimas su savivalda ir gyventojų bendruomenėmis.

Entuziazmo užteko – reikėjo žinių

Panevėžio rajono VVG įsteigta prieš penkiolika metų, tačiau parengiamieji darbai prasidėjo gerokai anksčiau. Būtinybę steigti Vietos veiklos grupę padiktavo tuomet Lietuvoje vykę pokyčiai: kūrėsi bendruomenės, reikėjo materialinės bazės jų veiklai, Lietuva tapo Europos Sąjungos nare, atsivėrė europinės paramos galimybės. Entuziazmo bendruomenių žmonės turėjo pakankamai, tačiau projektų rengimo ir įgyvendinimo patirties nebuvo jokios – reikėjo specialių mokymų.

BIC

Tokioje aplinkoje susibūrė devyniolikos žmonių grupė ir įkūrė Panevėžio rajono vietos veiklos grupę, kurios misija – stiprinti Panevėžio rajono konkurencingumą, skatinant vietos gyventojų ir organizacijų aktyvumą, lyderystę, teritorinį ir tarptautinį bendradarbiavimą, sudarant palankią aplinką inovacijoms bei jaunų žmonių įsitraukimui.

Dabar Panevėžio rajono vietos veiklos grupėje yra 49 nariai, 7 iš jų veikloje dalyvauja nuo grupės įkūrimo. Organizacija vienija pilietinės visuomenės, vietos valdžios ir verslo atstovus. Organizacijos veikloje aktyviai dalyvauja vietos verslo, valdžios ir pilietinės visuomenės atstovai.

Bendravimas su savivalda – ypač sėkminga sritis

Nuo 2009 metų balandžio iki 2015 m. rugsėjo Panevėžio rajono vietos veiklos grupė sėkmingai įgyvendino vietos plėtros strategiją „Panevėžio rajono vietos plėtros strategija 2007–2013 m.“. Nors projektinis darbas bendruomenėms buvo visiškai nepažįstama sritis, pareiškėjų trūkumo nebuvo: tuometinis Panevėžio rajono bendruomenių sąjungos pirmininkas Rimantas Banevičius skatino bendruomenes nepalikti savo kaimų be investicijų, drąsos suteikė ir Vietos veiklos grupės administracijos bei rajono valdžios pagalba.

Bendradarbiavimą su savivaldybe Vietos veiklos grupė įvardija kaip ypač sėkmingai susiklosčiusią veiklos sritį – Panevėžio rajono savivaldybė prisidėjo parama įgyvendinant visus infrastruktūrinius ir nevyriausybinių organizacijų socialinio verslo projektus, palaiko ir skatina geras projektinės veiklos idėjas.

Paramos gavėjai mokosi verslumo

Pirmos strategijos metais įgyvendinti 85 vietos projektai gerokai pakeitė Panevėžio rajono bendruomenių, biudžetinių įstaigų ir pavienių verslininkų gyvenimą. Įrengtos ir suremontuotos bendruomenių patalpos, vaikų žaidimų, sporto erdvės, įsigyta inventoriaus veiklai, aplinkos priežiūros technikos. Iš paramos lėšų surengta įvairių reginių, kai kurie jų tapo tradiciniais, vaikų vasaros poilsį praturtino stovyklos, skirta parama ir verslo iniciatyvoms plėtoti. Projektinio darbo patirties bendruomenių lyderiai sėmėsi VVG organizuotose mokymuose, iš projektinių lėšų mokėsi ir VVG administracija.

Įgyta patirtis, sustiprinta materialinė bazė leidžia bendruomenėms ir kitiems potencialiems pareiškėjams dalyvauti įgyvendinant naują strategiją, kuri orientuota į vietos verslo pradžią ir plėtrą, naujų darbo vietų kūrimą ir finansinio savarankiškumo nevyriausybiniame sektoriuje ugdymą, ir socialinių inovacijų skatinimą. Strategijai įgyvendinti skirta 3 156 186 eurų parama.

Šiuo metu „Panevėžio rajono 2016–2023 metų vietos plėtros strategijos“ įgyvendinimas sėkmingai įpusėjo, paskirstytą 48 proc. strategijai įgyvendinti skirtų lėšų, skirtas finansavimas 31 vietos projektui: 7 projektai baigti, 24 šiuo metu jau vykdomi.

Įveikiamas ir dideliu iššūkiu atrodęs socialinio verslo projektų įgyvendinimas – visos paramos lėšos, numatytos šiems projektams, jau paskirstytos. Pradėti įgyvendinti 4 socialinio verslo ir 2 bendruomeninio verslo projektai. Tikimasi, kad bendruomeninio verslo projektų finansavimo priemonės populiarumą padidins tokie paramos suteikimo sąlygų palengvinimai, kaip paramos padidinimas iki 95 proc. projekte numatytų išlaidų ir nuo penkerių iki trejų metų sutrumpintas kontrolės laikotarpis.

Dar aktyviau darbuotis turėtų paskatinti ir gegužės pabaigoje įsigaliojusi naujovė, pagal kurią numatyta finansuoti netiesiogines projekto įgyvendinimo išlaidas: buhalterijos tvarkymą, projekto ataskaitų rengimą, projekto administravimą, sutarčių sudarymą ir pan. Aiškiau pasakius, už projekto rengimo ir įgyvendinimo triūsą nuo šiol galės būti mokama.

Apie svarius rezultatus – su gera humoro doze

Potencialūs pareiškėjai dar šiemet sulauks kvietimo teikti paraiškas. Privatūs fiziniai ir juridiniai asmenys bus kviečiami teikti paraiškas ne žemės ūkio verslo plėtrai, jaunų žmonių verslo pradžiai, žemės ūkio produktų perdirbimui ir rinkodarai, bendruomenės ir kitos organizacijos galės teikti paraiškas bendruomeninio verslo, gyventojų aktyvumo ir krašto tradicijų puoselėjimo idėjų įgyvendinimui ar mokymams.

Nuo pat įsteigimo pradžios intensyviai dirbantys, tačiau geros nuotaikos nestokojantys Panevėžio rajono vietos veiklos grupės nariai, bičiuliai ir partneriai birželio 20-ąją susirinko į šventinį pasibuvimą Linų muziejuje Stultiškiuose. Prisimenant nuveiktus rimtus darbus, įveiktus iššūkius, pateikta ir smagi statistika – kiek sveria penkiolikos metų „kaimo plėtra“.

„Vidutiniškai vienas projekto segtuvas sveria pustrečio kilogramo, o tokių segtuvų turim daugiau kaip 260 vienetų. Vadinasi, penkiolikos metų kaimo plėtra sveria apie 650 kilogramų“, – šmaikštavo Panevėžio rajono VVG pirmininkė, projektų vadovė Vilma Juodagalvytė-Baranovskaja.

AIK

Apollo

Tevyne

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.