Nuo lapkričio 25 dienos iki gruodžio 23-iosios ūkininkai ir žemės ūkio veiklą vykdantys juridiniai asmenys vėl galės teikti paraiškas paramai gauti supaprastinta tvarka pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“.
Remiami visi žemės ūkio sektoriai
Bus remiami visi žemės ūkio sektoriai: pieninė galvijininkystė, mėsinė gyvulininkystė (įskaitant mėsinę galvijininkystę, avininkystę, ožkininkystę, triušininkystę, kiaulininkystę, paukštininkystę (įskaitant kiaušinių gamybą) ir kiti gyvulininkystės sektoriai), taip pat sodininkystė, daržininkystė, uogininkystė bei kiti augalininkystės sektoriai. Kvietimui skirtas lėšų biudžetas yra 40 mln. eurų. Biudžetas pagal atskirus žemės ūkio sektorius neskirstomas.
Paraiškas priima nacionalinė mokėjimo agentūra
Panevėžio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Zita Bakanienė paaiškino, kas gali teikti paraiškas ir kur jos teikiamos.
„Paraiškų surinkimas paramai gauti – dažnai skelbiama informacija. Tačiau tokių paraiškų surinkimo rajono savivaldybė neadministruoja, todėl Panevėžio rajono ūkininkai nesikreipia. Net neturime informacijos, kiek paraiškų pateikia rajono ūkininkai ir nežinome, kaip jiems sekasi. Bendraudami su ūkininkais sužinome, kaip sekasi gavus paramą. Paraiškos su tam tikrais dokumentais teikiamos Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA)“, – pasakojo Z. Bakanienė ir teigė, kad yra nurodyti kriterijai, taisyklės, kas gali tikėtis gauti paramą.
Jauniems ūkininkams pagalbos nereikia
Teiraujamės, ar dėl paraiškų teikimo neprireikia pagalbos jauniesiems ūkininkams. Jie stokoja patirties ir galbūt dėl to kreipiasi į Panevėžio rajono savivaldybę?
„Jiems pagalbos nereikia, nes jie puikiai žino, ką ir kur reikia pateikti. Jie turi specialistus arba patys ūkininkai sugeba užpildyti paraiškų dokumentus. Be to, yra konsultavimo specialistai, kurie pagelbsti užpildyti dokumentus, kad atitiktų reikalavimus. Į rajono savivaldybę nesikreipia, nebent nori sužinoti informaciją apie ūkio dydį. Turime registrus ir galime pasakyti. Visas procesas vyksta per NMA. Ji peržiūri paraiškas, ar jos atitinka reikalavimus, ar teisingai pateikti investiciniai reikalavimai, ir tuomet skirsto finansinę paramą“, – sakė Žemės ūkio skyriaus vedėja.
Paraiškų teikimo tvarka
Paramos galės kreiptis pareiškėjai, kurių valdos ekonominis dydis (VED), išreikštas produkcijos standartine verte, yra ne mažesnis kaip 30 001 euras. Prašomos paramos dydis projektui iki 80 tūkst. eurų arba iki 280 tūkst. eurų, kai teikiama investicinė parama ir lengvatinė paskola.
Paramos intensyvumas visuose sektoriuose negali viršyti 40 proc. tinkamų finansuoti išlaidų. Jauniesiems ūkininkams kreipiantis paramos penkerių metų laikotarpiu nuo jų įsisteigimo dienos pagal šią intervencinę priemonę pirmą kartą intensyvumas gali būti padidintas 20 procentinių punktų.
Didžiausias paramos intensyvumas negali viršyti 60 proc. tinkamų finansuoti išlaidų vertės. Kai pagal SP intervencinę priemonę parama teikiama supaprastinta tvarka, nereikės pateikti atskirai parengto verslo plano, būtina informacija yra integruota į paraiškos formą. Ūkio ekonominį gyvybingumą apibūdinantys rodikliai bus skaičiuojami tik pagal praėjusių arba ataskaitinių metų finansinės atskaitomybės duomenis pasirinktinai.