3.5 C
Panevėžys
Trečiadienis, 19 sausio, 2022

Panevėžio rajono tikybos mokytoja I. Dauderienė paaiškino, kaip reikia suprasti adventą

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
Upytės Antano Belazaro pagrindinės mokyklos vaikai kartu su tikybos mokytoja metodininke Ilona Dauderiene gamino ne tik advento kalendorių, bet ir kitokią atributiką - aštuonkampes Marijos žvaigždes.

Kasmet likus mėnesiui iki Šventų Kalėdų, prasideda advento laikotarpis – ramybės, susitelkimo metas. Šis laikotarpis žymi laiką, kuomet laukiamos Jėzaus gimimo metinės.

Tikintiesiems, ir ne tik, – proga prisiminti svarbiausias žmogaus vertybes, sustoti ties darbais, įsiklausyti į save, nurimti, susitaikyti, atleisti ir, žinoma, atsiprašyti.

Prasideda liturginiai metai

Upytės Antano Belazaro pagrindinės mokyklos ir Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos tikybos mokytoja-metodininkė Ilona Dauderienė aiškino, kaip reikia suprasti adventą, koks liturginis laikotarpis prasideda pirmąjį advento sekmadienį.

„Advento laikotarpyje laukiame Jėzaus Kristaus atėjimo. Pats laikotarpis prasideda ketvirtą sekmadienį prieš Kalėdas, o tuomet – pirmąjį advento sekmadienį – prasideda ir liturginiai (bažnytiniai) metai. Visus keturis sekmadienius Bažnyčia mums skelbia viltį ir paguodą. Visada skamba Dievo pažadas, kad bus atsiųstas žmonijai gelbėtojas – Mesijas. Per adventą ruošiamės Jėzaus gimimo iškilmėms – Šv. Kalėdoms, o besileisdami advento laiptais pajuntame rimtį, darną ir susitaikymą“, – kalbėjo I. Dauderienė ir aiškino, kad daug ką pasako pats žodis „adventas“, kurio reikšmė – „atėjimas“.

I. Dauderienė.

Esminiai dalykai vyksta žmogaus širdyje

Pasak tikybos mokytojos, žmonės turi susitaikyti ir su savimi, ir su kitais.

„Būtina susitaikyti ir priimti Dievo pasaulį bei susitaikyti su Dievu. Ir tada stovime ant paskutinio advento laiptelio – Kūčių vakaro. Taip pradedame švęsti Kalėdas, o jos prasideda šventa Kūčių vakariene. Tačiau būtina nepamiršti, kad svarbiausi ir esminiai dalykai vyksta žmogaus širdyje, kai nurimus pasiruošiame klausyti, klausti ir atsakyti. Juk laukiant Jėzaus atėjimo reikia rimties ir susikaupimo“, – sako I. Dauderienė ir priminė, jog prakalbus apie adventą dažnai minima santarvė, pakantumas ir ramybė.

Kalendorius padeda suprasti

„Tai – būsenos, jausmai, kuriuos turėtume puoselėti vieni kitiems. Prasidėjus adventui su vaikais darėme kalendorių, kuris suskirstytas į keturias savaites. Vaikai į kiekvieną kalendoriaus dieną įrašo norus, pasiryžimus ir pažadus. Ir labai smagu, kai jie ateina ir pasako, kokius darbus atliko. Nors jie paprasti ir nesudėtingi, bet parodo, kad vaikai dirba patys su savimi. Tokie pažadai mus moko eiti į darną, rimtį, įsiklausimą, mokėjimą atsiprašyti. Taip artėjame link Kūčių vakarienės su švaria sąžine, vidumi. Taip paruošiamas švarus kelias ateičiai“, – aiškina tikybos mokytoja.

Upytės Antano Belazaro pagrindinės mokyklos vaikai kartu su tikybos mokytoja metodininke Ilona Dauderiene gamino ne tik advento kalendorių, bet ir kitokią atributiką – aštuonkampes Marijos žvaigždes.

Pinami vainikai stiprina šeimą

Poros mokymo įstaigų tikybos mokytoja-metodininkė pasakojo, kad su vaikais gamino ne tik advento kalendorių, bet ir kitokią atributiką.

„Su vaikais gaminome Marijos žvaigždę – kalėdinį žaisliuką, kuris turi aštuonius kampus. Vaikams labai patiko ir jie domėjosi, kodėl tokia žvaigždė ir kodėl aštuonkampė. Pinami ir advento vainikai. Jis kabinamas arba dedamas ant stalo. Vainiko viduryje pritvirtinamos keturios žvakės, kurios turi savo vardus. Pirma žvakė – Pranašų, antra – Betliejaus, trečia – Piemenėlių, o ketvirta – Angelų. Kiekvieną savaitę uždegama po vieną žvakę, meldžiamasi. Labai gražu, kai šeimos pina advento vainikus. Taip stiprinami ryšiai tarp šeimos narių – vainiko pynimas suartina tėvus ir vaikus“, – mano I. Dauderienė ir sako, kad ir kalendoriaus kūrimas, ir vainiko pynimas sukuria namuose šventės nuojautą, o laikas tampa kitoks – jautrus ir kupinas laukimo.

I. Dauderienė.

Adventas – svarbus visiems

Advento laikotarpis svarbus kiekvienam žmogui, ne tik tikinčiajam.

„Tikinčiajam adventas – tai atgailos, maldos, susitaikymo, atleidimo, kasdienio atsivertimo ir atsigręžimo į Dievą ir artimą, susimąstymo apie savo laikinumą ir trapumą metas. Kiekvienam žmogui šis laikas taipogi reikšmingas, nes svarbu nepamiršti padėkoti artimiesiems, jų atsiprašyti, juos išgirsti ir paruošti save Kūčių vakarui, Kalėdoms. Gyvename tokiame pasaulyje, kuriame daug vartojimo, skubėjimo, todėl adventas kviečia stabtelėti ir nepamiršti padėkoti už visus įvykius ir sutiktus žmones“, – kalbėjo I. Dauderienė ir linkėjo, kad visiems užtektų jaukumo, nuoširdumo ir meilės.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kaip pasigaminti kebabą, kad tiktų valgyti net per Adventą

confident-noyce

Prezidentūros kieme – adventinis kalėdinių giesmių ciklas

confident-noyce

Prasideda adventas – susikaupimo laikotarpis

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau