Panevėžio rajono švietimo ir sveikatos sektoriuje: dirba sulaukę ir 70-ies, ir 80-ies

Autoriusraimonda mikučionytėFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos vadovė Neringa Šinkūnienė pasakojo, kad rajono sveikatos sistemoje darbuojasi 370 poliklinikai priklausančių darbuotojų.

Švietimo sektoriaus darbuotojai yra vyriausi Lietuvoje, jų amžiaus vidurkis – 50 metų, antri – sveikatos sektoriaus atstovai, kurių vidurkis – 48 metai. Nustatyta, kad šiuose sektoriuose dirba daugiausia asmenų, kuriems per 60 metų, švietime jie sudaro 26 proc. darbuotojų, o sveikatos sektoriuje – 25 proc. Panaši situacija yra ir Panevėžio rajono švietimo ir sveikatos sektoriuose.

Pedagogai senėja

Panevėžio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Algirdas Kęstutis Rimkus pateikė statistinius duomenis apie švietimo darbuotojų amžiaus vidurkį.

„Bendrojo ugdymo mokyklose pedagoginių darbuotojų amžiaus vidurkis – 53 metai, ikimokyklinio ugdymo įstaigose – 45 metai. Vyriausias pedagogas bendrojo ugdymo mokyklose – 70 metų amžiaus lietuvių kalbos ir literatūros mokytojas, ikimokyklinio ugdymo įstaigose – 68 metų amžiaus ikimokyklinio ugdymo mokytojas. Bendrojo ugdymo mokyklose dirba 94 sulaukę 60-ies metų ir vyresni mokytojai, ikimokyklinio ugdymo įstaigose – septyni. Iki 40 metų amžiaus bendrojo ugdymo mokyklose dirba 24 mokytojai, ikimokyklinio ugdymo įstaigose – 31“, – aiškino A. K. Rimkus ir teigė, kad Panevėžio rajono mokyklose ryški pedagogų senėjimo problema.

Ateityje trūks mokytojų

Pasak Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo, daugiausia rajono mokyklose dirba pedagogai, sulaukę 51–60 metų.

„Šiuo metu Panevėžio rajono mokyklose 24 proc. (74) mokytojų yra 64–70 metų, 44 proc. (133) mokytojų 51–60 metų, 21 proc. (64) mokytojų 41–50 metų, 9 proc. (26) mokytojų yra 31–40 metų ir tik 2 proc. (5) mokytojų yra 21–30 metų amžiaus. Ryškėja problema, kad ateityje numatomas mokytojų trūkumas“, – sakė A. K. Rimkus, bet pridūrė, kad rajono savivaldybė šią problemą bando spręsti.

Pasak Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo A. K. Rimkaus, daugiausia rajono mokyklose dirba pedagogai, sulaukę 51–60 metų.

Patvirtino sprendimą

Rajono savivaldybės taryba 2023 metais priėmė sprendimą „Dėl Panevėžio rajono pedagogų rengimo, perkvalifikavimo, jaunųjų pedagogų pritraukimo ir mokytojo profesijos prestižo didinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Šiuo sprendimu siekiama susisteminti ir nuolat atnaujinti duomenis apie pedagogų poreikį, rinkti duomenis apie mokyklų darbuotojų ir abiturientų pedagogines studijas, inicijuoti ir organizuoti pedagogų rengimą bei perkvalifikavimą. Panevėžio rajono savivaldybė yra sudariusi bendradarbiavimo sutartį su Vytauto Didžiojo universitetu, o Panevėžio rajono švietimo centras yra įsteigęs būsimųjų jaunųjų pedagogų klubą, kuris inicijuoja suburti ir motyvuoti pedagogines studijas planuojančius pasirinkti mokinius“, – aiškino skyriaus vedėjas.

Dirba įvairaus amžiaus medikai

Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos vadovė Neringa Šinkūnienė pasakojo, kad rajono sveikatos sistemoje darbuojasi 370 poliklinikai priklausančių darbuotojų.

„Sveikatos priežiūros darbuotojų yra per du šimtus, todėl jų ir amžius įvairus. Šiuo metu neieškome darbuotojų – jų mums netrūksta. Gal būtų gerai, jei turėtume sveikos gyvensenos specialistų, bet jų trūksta visoje Lietuvoje. Įsidarbino penki jauni žmonės, bet yra medicinos darbuotojų, kurie dirba jau per 50 metų. Visi jie – gydytojai. Dešimt slaugytojų jau sulaukė pensinio amžiaus, bet dar dirba. Todėl paskaičiavus statistiškai gydytojų vidutinis amžius – 50 metų“, – aiškino N. Šinkūnienė ir teigė, kad pensinio amžiaus medikų yra, bet ne tiek daug.

Specialistų netrūksta

Pasak Panevėžio rajono poliklinikos vadovės, yra medikė, kuri sulaukė garbaus amžiaus.

„Jai jau 80 metų ir dar dirba. Yra ir daugiau medikų, kurie dirba, nors jau sulaukę garbaus amžiaus. Tačiau yra ir jaunų medikų, kuriems vos per trisdešimt. Tuo labai džiaugiamės. Beje, jeigu mums trūksta kokių nors darbuotojų, apie tai paskleidžiame informaciją savo tinklalapyje arba ieškome per ministeriją“, – pasakojo N. Šinkūnienė ir dar kartą pakartojo – darbuotojų šiuo metu netrūksta.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Šeimos gydytojai siūlo pavėlinti vairuotojo teisių be sveikatos pažymos „įšaldymo“ datą

confident-noyce

Šalies gyventojų tyrimas atskleidė, kad beveik 40 proc. lietuvių į gydytojus kreipiasi tik ligai užsitęsus

confident-noyce

SAM sveikatos priežiūros specialistų pritraukimui numatė beveik 23 mln. eurų investicijų

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau