20.5 C
Panevėžys
Antradienis, 6 birželio, 2023

Panevėžio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorės R. Bagdonienės aistra – pusbrangiai akmenys

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖFotoŽIVILĖ VEČIORKUTĖ
R. Bagdonienė.

Panevėžio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Rūta Bagdonienė šyptelėjusi sako, kad ne iškart tapo direktore.

„Prieš pradėdama vadovauti bibliotekai, praėjau įvairius etapus, kol sudalyvavau konkurse ir jį laimėjusi 1992 metais pradėjau vadovauti Panevėžio rajono viešajai bibliotekai. Galima sakyti, kad beveik kartu su Lietuvos nepriklausomybės paskelbimu. Taigi bibliotekai vadovauju jau 31 metus“, – suskaičiavo R. Bagdonienė ir prisipažino, kad buvo įvairių minčių.

Norėjo keisti darbą

„Norėjau keisti darbą, bet tie norai baigėsi. Juolab kad įgauni daug patirties, supratimo. Geriau dirbti tą patį darbą, kurį gerai išmanai, nei ieškoti naujo. Be to, labai sudėtinga rasti panašų darbą, kurį moki dirbti. Kita vertus, kvalifikacijai įgyti, tobulinimuisi skirta nemažai laiko. Tiesa, truputėlį esu dirbusi mokykloje ir pavadavau lietuvių kalbos mokytoją. Pabandžiau, bet tai – sunkus darbas ir į mokyklą nepasukau“, – apsisprendimą paaiškina ilgametė bibliotekininkė.

Panevėžio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorės R. Bagdonienės aistra – pusbrangiai akmenys.

Įvertinimas

R. Bagdonienė 2012 metais apdovanota Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliu.

„2012 metų kovo 30 dieną iškilmingame renginyje Panevėžio mieste buvo įteiktas atminimo medalis „Tarnaukite Lietuvai“ už pilietinę iniciatyvą valstybės stiprinimo labui“, – prisiminė apdovanojimą Rūta, o priminus, kad ir šiais metais suteiktas garbingas vardas, sutiko – smagu būti įvertintai.

„Šiais metais Nacionalinės bibliotekų savaitės metu suteiktas Lietuvos bibliotekininkų draugijos Garbės nario vardas. Šis vardas suteiktas už profesinę veiklą, kuriant modernią, visuomenės poreikius atliepiančią biblioteką, kūrybingą ir prasmingą darbą Lietuvos bibliotekininkų draugijoje bei inovatyvias idėjas bibliotekininkystės srityje“, – ramiai už ką ir kodėl išvardijo R. Bagdonienė.

Centrai ir muziejai

Pasak R. Bagdonienės, ji vadovauja ne tik Panevėžio rajono viešajai bibliotekai, bet ir muziejams.

„Panevėžio rajone veikia viešoji biblioteka ir 35 kaimo bibliotekos. Be to, prie bibliotekų įkurti Universalūs daugiafunkciai centrai (UDC), veikia ir Vaikų dienos centrai bei turime net tris muziejus: Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejų, namą, kuriame 1935–1965 m. gyveno Matas Grigonis ir Puziniškio muziejų, rašytojos Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimtinę, o Ėriškių bibliotekoje įrengtas Juozo Balčikonio atminimo kambarys. Todėl bibliotekos funkcijos neapsiriboja vien tik knygų išdavimu, prie bibliotekų derinama ir kitokia veikla. Be tų išvardintų veiklų, Ramygaloje netgi turėjome knygyną, o Naujamiestyje – informacijos centrą“, – vardijo veiklas bibliotekininkė.

R. Bagdonienė.

Pomėgiai, susiję su darbu

Išgirdusi klausimą, ar gyvenimas nėra apribotas vien tik bibliotekininkyste, R. Bagdonienė sako, kad veiklos pakanka.

„Pastaruoju metu didžioji minčių dalis tenka šeimai, kuri yra didelė, nes vaikai turi antrąsias puses, turiu anūkų. Pomėgiai, žinoma, yra susiję su kultūra. Patinka įvairūs renginiai, skaityti knygas, publikacijas, žiūrėti įvairaus žanro filmus ir klausytis geros muzikos. Norisi žinoti ir plėsti akiratį, o ne būti vien tik bibliotekos vadove“, – pasakojo R. Bagdonienė ir prajuko, išgirdusi posakį, kad batsiuvys – be batų… O bibliotekininkai gal knygų nebeperka?

Knygų lentynoje – „Šapokos istorija“

„Dažnai klausiu bibliotekininkių, kiek namuose turi knygų. Išgirstu atsakymus, kad bibliotekininkės, kaip ir šiuolaikinis jaunimas, mažai turi knygų. Dabar interjerai kitokie – namuose nebėra knygų lentynų. Savo namuose turiu knygų, bet pati didžiausia biblioteka buvo tėvų namuose. Bibliotekoje buvo sukaupta įvairių knygų. Tarp jų netgi knygos, leistos prieškaryje. Draugai, atvažiavę 1983 metais į tėvelio laidotuves, nustebo pamatę „Šapokos istoriją“, kuri iš lentynos nebuvo išimta ir sovietmetyje“, – dalijosi prisiminimais Rūta ir sakė, kad tėvų biblioteka dabar rūpinasi sesuo.

Panevėžio rajono viešosios bibliotekos vadovė aiškino, kad namų bibliotekos knygas peržiūri – atlieka atranką.

R. Bagdonienė.

Virtuvėje

„Knygas perku rečiau, o jeigu perku – atsirenku. Kita vertus, dirbu bibliotekoje ir galiu perskaityti naujausias knygas. Tuomet nebūtinai reikia pirkti, o jeigu perku, dažniausiai tai atsitinka kasmetinėse knygų mugėse, perku internetu arba gaunu dovanų. Beje, be knygų skaitymo, filmų žiūrėjimo, įdomu gaminti įvairius valgius – nėriniai ir siuviniai jau praeitas etapas. Kadangi mėgstu gaminti, patinka auginti prieskoninius augalus. Dažnai kepu pyragus ir eksperimentuojame dažniau su sese – išbandome įvairius patiekalus. Pastaruoju metu pamėgome jūros gėrybes, bet prisimename ir cepelinus, nes jaunoji karta pritingi juos gaminti“, – pasakojo R. Bagdonienė ir pridūrė, kad patinka kepti Čičinsko kepsnius.

R. Bagdonienė.

Domisi akmenimis

Baigiantis pokalbiui Rūta paatviravo, kad yra dar vienas jos pomėgis.

„Nebepamenu nuo kada, bet jau seniai domiuosi pusbrangiais akmenimis. Perskaitau apie kokį nors akmenį ir tada, jeigu pamatau – nusiperku jį. Beje, nėra vieno akmens, kuriam skirčiau daugiausia dėmesio arba akmuo atitiktų mane. Skaitau knygas apie akmenis, jų savybes, papuošalus, kodėl bei kaip akmenys dedami į karūnas ir išimami iš jų“, – apie šį savo pomėgį pasakojo bibliotekininkė ir sakė, kad pomėgiai išsigrynino ir su jais elgiasi atsargiai – naujų neatsiranda.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Jaunoji dailininkė I. Zubienė: „Nė vieno užsiėmimo negaliu atsisakyti, bet svarbiausias – dailė“

confident-noyce

Pasakotoja iš Panevėžio rajono V. Trybienė: „Oraciją apie alų mokiausi ir dieną, ir naktį“

confident-noyce

Panevėžio rajone esančiame Katinų kaime – katinų muziejus

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau