Panevėžio rajono opozicija kovoja dėl specialistų pavėžėjimo iki darbo vietos finansavimo

Panevėžio rajono opozicija kovoja dėl specialistų pavėžėjimo iki darbo vietos finansavimo

Raimonda MIKUČIONYTĖ / JP nuotr.

Panevėžio miesto savivaldybė patvirtino 2018–2020 m. pedagogų pritraukimo ir perkvalifikavimo programą ir jai įgyvendinti jau šiais metais bus skirta 10 tūkst. eurų. Tuo tarpu Panevėžio rajono savivaldybės Taryba, nors opozicija siūlė priimti nutarimą finansuoti švietimo, kultūros ir kitų specialistų pavėžėjimą iki darbo vietos, siūlymui nepritarė: esą klausimas neparuoštas ir nebuvo įtrauktas į Tarybos posėdžio darbotvarkę. 

Kodėl streikavo?

BIC

Panevėžio rajono Tarybos narė liberalsąjūdietė Daiva Juodelienė naujienų portalui JP pripažino, kad klausimas, apie švietimo darbuotojų pavėžėjimą iki darbo vietos, nebuvo Tarybos posėdžio darbotvarkėje.

„Tik mus kilo klausimas, jeigu viskas taip gerai, kodėl net 5 rajono gimnazijų pedagogai streikavo, o tuo tarpu Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos (LMVA) Panevėžio rajono skyriaus pranešime, kurį pasirašė pirmininkas Vaidas Pocius, tvirtinama priešingai, esą jie jaučia Savivaldybės vadovų palaikymą ir pritarimą idėjoms ir jokių problemų nėra. Neaišku, ar mokyklų vadovai nesusipažinę su realia situacija, ar vykdo tiesiog stručio politiką ir pritaria viskam“, – stebėjosi politikė ir pridūrė:

„Liberalai siūlo paprastą dalyką. Norint, kad į rajono švietimo įstaigas važiuotų dirbti mokytojai, reikia labai nedaug – sutvarkyti pamokų tvarkaraštį, kad kuo mažiau mokytojai patirtų finansinių išlaidų važiuodami į darbą tolimoje kaimo mokykloje, o prasidėjus mokslo metams, kompensuoti bent jau 50 proc. kelionės išlaidų. Tą klausimą ir siūlėme įtraukti į darbotvarkę, bet buvo atsakyta, kad projektą turėjome pateikti prieš 3 dienas. Juk buvo galima padiskutuoti. Juolab kad su šiuo dalyku yra susiję ne tik švietimo įstaigų darbuotojai, bet ir kultūros, socialinėse įstaigose dirbantys.“

D. Juodelienė.

Spręsti reikia dabar

D. Juodelienė mano, šią problemą gvildenti būtina ne rugpjūčio 23-ios Tarybos posėdyje, bet dabar.

„Iki rugpjūčio 23 dienos rajono Savivaldybėje nebevyks Tarybos posėdžio – atostogos. Nebent pavyks surengti neeilinį posėdį. Beje, birželio 28 dienos Tarybos posėdyje už tai, kad būtų diskutuota tuo klausimu, balsavome šeši – trys liberalsąjūdiečiai ir 3 konservatoriai“, – kalbėjo rajono politikė ir pridūrė, kad dar bus problemų dėl mokytojų etatinio darbo užmokesčio sistemos įvedimo:

Nors LMVA Panevėžio skyriaus pirmininkas V. Pocius rašte rašo, kad dauguma Panevėžio rajono švietimo įstaigų iš esmės pritaria vykdomai švietimo reformai šalyje“, bet įvedus etatinį darbo užmokestį, ypač pablogės mažesnių rajono mokyklų mokytojų finansinė padėtis – jų atlyginimai katastrofiškai sumažės“.

 Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos (LMVA) Panevėžio rajono skyriaus pranešimas 

Skyriaus vedėjas neįvertino

Kad švietimo įstaigos darbuotojų kelionės išlaidų apmokėjimo tvarką buvo galima aptarti birželio 28 dienos Tarybos posėdyje, mano ir rajono Tarybos narys liberalsąjūdietis Jonas Katinas.

„Rugpjūčio 23 dienos posėdyje bus per vėlu rajono mokyklų direktoriams rinkti trūkstamus specialistus. Trūksta psichologų, socialinių pedagogų, informatikos, anglų kalbos mokytojų. Keistas dalykas – paprašėme rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Kęstučio Rimkaus įvertinti parengtą švietimo reformą dėl etatinio darbo užmokesčio įvedimo. Tačiau jis to nepadarė“, – aiškino Tarybos narys.

Pasiūlė spręsti

Pasak J. Katino, prieš Tarybos posėdį vyko Kolegijos posėdis.

„Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis parodė LMVA Panevėžio rajono skyriaus pranešimą. Rašte aiškiai parašyta, kad švietimo reforma tenkina, bet yra pavėžėjimo iki darbo problema. Posėdyje meras prasitarė, kad būtina spręsti ne tik pedagogų pavėžėjimą iki darbo vietos, bet ir kitų specialistų, kurie dirba rajono įstaigose, pavėžėjimą. Todėl Tarybos posėdyje opozicija ir pasiūlė nieko nelaukiant spręsti pavėžėjimo problemą ir padengti bent jau 50 proc. minėtų išlaidų visiems specialistams važinėjantiems į darbą rajone“, – teigė politikas ir tvirtino, kad lėšų rajono biudžete toms išlaidoms padengti tikrai atsirastų.

J. Katinas.

Planas vilioti

J. Katino nuomonė, rudenį, kai paaiškės biudžeto surinkimo procentas, galima pavėžėjimo išlaidas padengti 100 proc.

„Turėdami tokį sprendimą, rajono švietimo įstaigos gali lengvai vilioti gerus specialistus dirbti Panevėžio rajono įstaigose. Mums reikia gerų specialistų. Be to, manau, norint rajone turėti gerus specialistus pedagogus, turime prisidėti pinigais ir padidinti mokinio krepšelį – būtų padidinti menki pedagogų atlyginimai. Taip yra daroma kitų rajonų savivaldybėse“, – pareiškė J. Katinas.

Inicijuos neeilinį posėdį

Anot J. Katino, noras įtraukti šį klausimą svarstyti birželio 28 dienos Tarybos posėdyje – nepavyko.

„Tačiau pažadu, kadangi esu aktyvus politikas, inicijuoti neeilinį Tarybos posėdį, kuriame ir bus aptartas specialistų pavėžėjimo ir kiti klausimai. Kitaip švietimo įstaigų direktoriams nebus įmanoma prisikviesti dirbti gerų ir darbščių specialistų. Turi būti motyvacija, kad specialistai norėtų dirbti Panevėžio rajono švietimo įstaigose“, – aiškino rajono Tarybos narys.

Sudomino valdančiuosius

Panašu, kad rajono Tarybos narių J. Katino ir D. Juodelienės siūlymas sudomino Panevėžio rajono savivaldybės vadovus.

Rajono vicemeras Antanas Pocius, kuruojantis švietimo sistemą rajone, naujienų portalui JP aiškino, kad jau porą savaičių renka duomenis.

„Informacija renkama, kur, kas ir kaip važiuoja į darbą Panevėžio rajone. Tai ir švietimo įstaigų, seniūnijų ir kitų rajono įstaigų, kuriose dirba ne vietiniai specialistai, o atvažiuojantys. Norime sužinoti, kiek tokių žmonių yra ir kaip jie pasiekia darbą, kiek išlaidų tenka pakloti kelionei“, – pasakojo vicemeras.

A. Pocius.

Galvoja apie visus

Pasak jo, išlaidos kelionei į darbą kartais sudaro iki 150 eurų per mėnesį.

„Daug pamokų turintiems mokytojams kelionės į darbą ne taip smarkiai kerta  per kišenę, bet mokytojams iš nedidelių mokyklų, susimokėjus už važiavimą į darbą, nelabai kas lieka iš uždarbio. Beje, dėl kelionės išlaidų į mus kreipėsi tik mokytojai, bet nusprendėme pasidomėti ir kitais specialistais, dirbančiais rajone. Juk turime būti visiems vienodai teisingai. Ketiname apskaičiuoti kiek lėšų reikėtų surasti, norint padengti, kol kas, 50 proc. kelionių į darbą išlaidas bei išsiaiškinti, kiek yra važinėjančių į tolimus darbus specialistų“, – aiškino problemos esmę A. Pocius ir sakė būtina išsiaiškinti, kiek pinigų iš biudžeto reikės šiai problemą spręsti.

Apkaltino kopijavimu

Išgirdęs klausimą, kad šią problemą birželio 28 dienos Tarybos posėdyje išsakė rajono liberalsąjūdiečiai ir netgi siūlė skubiai priimti sprendimą, rajono vicemeras teigė:

„Tai įsisenėjusi problema ir apie ją kalbame jau seniai. Net rajone veikianti mokyklų vadovų asociacija raštą tuo klausimu surašė. Liberalsąjūdiečiai nukopijavo klausimą ir pateikė Tarybai. Be to, vyksta diskusijos, kiek lėšų prireiks įvedus mokytojams etatinio darbo užmokesčio sistemą. Gal nelauksime rugpjūčio ir sušauksime neeilinį posėdį bei bandysime spręsti ir darbo užmokesčio klausimą, ir svarstyti specialistų pavežėjimo apmokėjimą.“

Gero mokytojo problema

Pasak vicemero A. Pociaus, Panevėžio rajone trūksta psichologų, socialinių pedagogų.

„Yra kita problema – gero mokytojo problema. Kad geras pedagogas norėtų dirbti rajono švietimo įstaigoje, būtina jam sudaryti sąlygas. Taip pat yra ir su kitų specialybių darbuotojais. Norint išlaikyti puikiai dirbantį specialistą, reikia jam pasiūlyti darbui palankias sąlygas, kad jis norėtų dirbti kaime. Tačiau tą siūlyti galime tik savo biudžeto ribose, o jį dar reikia surinkti, turėti perviršį ir jį tinkamai sudėlioti“, – svarstė Panevėžio rajono mero pavaduotojas.

TS-LKD

Modelis

Šypsena

Lukdas

Dizainas

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.