10.5 C
Panevėžys
Penktadienis, 6 rugpjūčio, 2021

Panevėžio rajono maudyklų vanduo kol kas švarus

AutoriusDOVILĖ BARVIČIŪTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
Mėginiai maudyklų vietse imami kas dvi savaites.

Po pirmųjų šį vasaros sezoną atliktų maudyklų vandens kokybės tyrimų paaiškėjo, kad maudytis saugu visose rajono maudyklose. Tačiau specialistai perspėja, kad situacija gali pasikeisti bet kada, todėl gyventojus ragina atidžiai stebėti informaciją viešosiose erdvėse, skelbimus paplūdimiuose.

Kad vasara būtų saugi

Iki šiol iš maudymviečių paimtuose mėginiuose sveikatai kenksmingų priemaišų nerasta, tad Panevėžio rajono maudyklose maudytis saugu. Antrą kartą vandens kokybės mėginiai rajone buvo imami pirmadienį. Ar vanduo ir toliau tinkamas maudynėms, turėtų paaiškėti artimiausiomis dienomis.

Maudymosi sezono metu vanduo stebimas šešiolikoje maudymosi vietų. Panevėžio rajono savivaldybės gydytoja Renata Valantinienė teigė, kad atsižvelgus į seniūnijų ir gyventojų prašymus į Panevėžio rajono maudyklų vandens stebėsenos programą įtraukti tie vandens telkiniai, kuriuose maudomasi daugiausia.

„Oficialių maudyklų rajone nėra, tačiau kiekvienais metais su seniūnais aptariame, kuriose vietose gyventojai maudosi daugiausia, ir ten tiriame vandens kokybę. Tyrimus atliekam, kad žmones apsaugotume nuo įvairių užsikrėtimų. Norime, kad rajono gyventojai vasarą leistų saugiai, kad jiems būtų ramu“, – kalbėjo gydytoja.

Iš 2021 m. visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos Panevėžio rajono savivaldybės maudyklų kokybės tyrimams skirta 2960 eurų.

Po pirmųjų šį vasaros sezoną atliktų maudyklų vandens kokybės tyrimų paaiškėjo, kad maudytis saugu visose rajono maudyklose.

Tyrimus atliks kas dvi savaites

Tyrimus atlieka Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Mėginiai bus imami pagal grafiką kas dvi savaites ir pakartotinai, jeigu vandens tarša viršys leistinus normatyvus. Vandens patikra vyks iki rugsėjo 15 dienos. Tyrimai atliekami siekiant nustatyti vandens mikrobiologinę taršą – žarnyno enterokokų bei žarnyno lazdelių (E. coli) skaičių.

Gyventojai informaciją apie vandens kokybę gali rasti Panevėžio rajono savivaldybės tinklalapyje.

„Jei po atliktų tyrimų paaiškėtų, kad vanduo užterštas, nedelsiant būtų informuojamas seniūnas. Savo ruožtu jis privalo apie tai informuoti gyventojus, viešai skelbti informaciją paplūdimyje“, – paaiškino R. Valantinienė.

R. Valantinienė.

Bakterijos pavojingos

Panevėžio visuomenės sveikatos biuro vadovė Vijolė Miškinienė įspėja, kad šylant vandeniui ežeruose, upėse ir kituose vandens telkiniuose, susidaro palanki terpė daugintis įvairiems ligų sukėlėjams. Per vandenį gali plisti įvairios bakterinės, virusinės, parazitinės kilmės užkrečiamosios ligos. Dažniausiai ligų sukėlėjai maudantis patenka per burną.

Maudymosi sezono metu vanduo stebimas šešiolikoje maudymosi vietų.

„Ne veltui yra nustatytos normos, kurios užtikrina saugumą. Jeigu specialistai patikrino ir sako, kad yra saugu, vadinasi, tikrai yra saugu. Visi žinom, kad iš upės vandens gerti nereikia, bet maudytis tikrai sveika. O jei į burną pateks koks gurkšnelis, tai nieko tokio“, – ramino specialistė.

V. Miškinienė pažymėjo, kad žarnyno užkrečiamosios ligos simptomai gali būti įvairūs – karščiavimas, viduriavimas, galvos skausmas, silpnumas, odos bėrimas ir kiti. Tačiau, anot specialistės, ne visi žmonės suserga net ir maudydamiesi užterštame vandenyje, tai lemia kiekvieno žmogaus imunitetas. Kada pasireikš pirmieji požymiai, priklauso nuo žmogaus organizmo.

Nors Panevėžio rajone nėra oficialiai įteisintų paplūdimių, puikių vietų maudynėms čia tikrai netrūksta.

„Jeigu sveika oda, normaliai funkcionuoja virškinamasis traktas, tai yra natūralūs barjerai, kurie nepraleidžia daugelio mikroorganizmų į žmogaus organizmą. Normalus skrandžio rūgštingumas sunaikina bakterijas. Sveika oda irgi bakterijų nepraleis“, – paaiškino V. Miškinienė ir pridūrė, kad atsiradus anksčiau išvardytiems požymiams nevertėtų užsiimti savigyda ir būtina kreiptis į gydytoją.

Kad vasaros malonumai neapkarstų, specialistai pataria po maudynių, esant galimybei, nusiprausti po dušu. Besimaudant reikia stengtis, kad į burną nepatektų vandens. Negerkite iš atvirų vandens telkinių ir neplaukite tokiu vandeniu vaisių, daržovių ir kitų maisto produktų. Taip pat svarbu tinkamai prižiūrėti odos žaizdas. Neleiskite kartu maudytis savo augintiniams.

Atsivėrė poilsinis gyvenimas

Nors Panevėžio rajone nėra oficialiai įteisintų paplūdimių, puikių vietų maudynėms čia tikrai netrūksta. Kone labiausiai gyventojų pamėgtos geriausiai sutvarkytos poilsio vietos prie vandens Upytėje, Vadokliuose, Naujamiestyje. Itin gausiai pramogautojai renkasi į naujai įrengtą poilsiavietę Velžyje. Čia pasidžiaugti vasaros malonumais skuba ne tik vietiniai, bet ir miesto gyventojai. Pliaže poilsiautojai gali ne tik maudytis, bet ir žaisti tinklinį, saulėje kaitintis ant specialiai įrengtų gultų, keptis šašlykus ant tam skirtų stacionarių ugniakurų.

Velžietė Birutė Kronienė džiaugiasi, kad atėjus vasarai vaikai pagaliau atsitraukė nuo kompiuterių ir laiką leidžia gryname ore. Ji pasakoja, kad prie Nevėžio upės jau ir vietos ne visiems užtenka: „Džiaugiamės, kad Velžyje atsivėrė poilsinis gyvenimas. Tai populiari vieta, visada pilna žmonių. Matome, kad ir vienos tinklinio aikštelės nebeužtenka. Bendruomenės iniciatyva planuojama įrengti dar vieną, nes norinčiųjų žaisti labai daug.“

Vandens tyrimai atliekami šiuose Panevėžio rajono vandens telkiniuose:

 

Karsakiškio seniūnijoje – Lėvenyje ties Paliūniškiu;

 

Krekenavos seniūnijoje – Nevėžyje ties Krekenava; Krekenavos tvenkinyje;

 

Miežiškių seniūnijoje – Nevėžyje ties Nevėžio gyvenviete;

 

Naujamiesčio seniūnijoje – Sanžilėje ties Berčiūnais, Nevėžyje ties Naujamiesčiu;

 

Paįstrio seniūnijoje – Paįstrio karjere;

 

Raguvos seniūnijoje – Raguvos karjere;

 

Ramygalos seniūnijoje – Ramygalos miesto tvenkinyje;

 

Smilgių seniūnijoje – Smilgių miestelio tvenkinyje (Draugystės g.);

 

Upytės seniūnijoje – Upytės tvenkinyje, Ėriškių tvenkinyje;

 

Vadoklių seniūnijoje – Juodžio ežere už Mikėnų gyvenvietės;

 

Velžio seniūnijoje – Juodos užtvankoje ties Kerava, Nevėžyje Velžio gyvenvietėje;

 

Panevėžio seniūnijoje – Lėvenyje ties Piniava.

Nors Panevėžio mieste įrengti du viešieji paplūdimiai – prie Nevėžio upės ties „Ekrano“ gamykla ir prie Lėvens upės ties užeiga „Berželis“ – panevėžiečiai mieliau renkasi maudynes Panevėžio rajono maudyklose. Tą patvirtino ir Panevėžio rajono seniūnijų seniūnai.

V. Šležas.

Paįstrio seniūnijos seniūnas Virginijus Šležas:

– Už Paįstrio esantys karjerai yra ne tik vietos gyventojų, bet ir visų panevėžiečių vadinama vietine Jūrmala. Bendrovei „Panevėžio keliai“ priklausantys karjerai jau daug metų yra traukos objektas. Jie iškasti dar tarybiniais laikais. Nuo 1998 metų kaip buvo, taip ir yra iki dabar, niekas nepasikeitė. Čia gyventojai ne tik maudosi, bet ir čiuožia vandens slidėmis, vandens motociklais.

 

Aišku, karjeruose to daryti negalima, jie privatūs. Jeigu įvyktų nelaimė, poilsiautojai būtų patys už save atsakingi. Yra pastatyti ženklai, kad maudytis ir žvejoti draudžiama, bet jeigu jie nepaiso, nu ką su jais padarysi. Tai didelis traukos centras. Skaistgirių, Pragarėlės, Adomavos, Daukniškių kaimo ar Pakuodžiupių sodų gyventojai maudosi Lėvens upėje. Vandens kokybė gera, tikrinama reguliariai.

 

Esame tos nuomonės, kad geriau tirti daugiau ir turėti ramią situaciją. Nebus, kad nuo užteršto vandens susirgs vienas poilsiautojas, sirgs daug žmonių, todėl saugumas mums labai svarbu. Jei turėtume blogus vandens rezultatus, apie juos iškart informuotume maudyklose iškabinę draudimus maudytis.

 

G. Koženiauskas.

Upytės seniūnijos seniūnas Giedrius Koženiauskas:

– Į Upytės maudyklą atvažiuoja labai daug miestiečių. Kasmet poilsiautojų srautai vis auga. Tą stebime pagal automobilių skaičių, nes vietiniai ateina pėstute. Kai prieš kelerius metus bendruomenės prašymu įrengėme maudyklą už europinę paramą, ši vieta tapo labai populiari.

 

Anksčiau viskas buvo apžėlę, dabar maudykla sutvarkyta, yra persirengimo kabina, vaikų žaidimo ir tinklinio aikštelės, pastatytas į tvenkinį vedantis pontoninis tiltas.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Ugniagesiai dviejuose vandens telkiniuose surinko teršalus

confident-noyce

Panevėžio miesto ir rajono telkiniuose vandens kokybė gera

confident-noyce

Beveik visose stebimose šalies maudyklose vanduo atitinka higienos normas

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau