Panevėžio rajono kultūros darbuotojai nori gyventi oriai

Panevėžio rajono kultūros darbuotojai nori gyventi oriai

Arneta MATUZEVIČIŪTĖ ("Tėvynė") / Arnetos MATUZEVIČIŪTĖS nuotr.

Prie šalies kultūros ir meno bendruomenės proteste Vilniuje prisijungė ir Panevėžio rajono kultūros darbuotojai.

„Dek­la­ra­ci­jų lai­kas bai­gė­si – kul­tū­ros dar­buo­to­jai no­ri gy­ven­ti oriai!“ – siekdami atkreipti visuomenės ir valdžios dėmesį į apgailėtiną kultūros darbuotojų padėtį, tokiu šūkiu praėjusią savaitę mi­tin­ge Vil­niu­je, prie Vy­riau­sy­bės, sa­vo po­zi­ci­ją iš­reiš­kė pro­tes­tą su­ren­gu­si kul­tū­ros ir me­no bend­ruo­me­nė. Į protesto akciją įsijungė ir Panevėžio rajono kultūros darbuotojai.

Mitinge dalyvavo Lietuvos kultūros centrų asociacijos tarybos narė, Paįstrio kultūros centro direktorė Daiva Kiršgalvienė, Krekenavos kultūros centras vadovė Miranda Vaitkevičienė, Smilgių kultūros centro meno vadovė, choreografė Nijolė Vidžiūtė, režisierė Audronė Palionienė, Raguvos kultūros centro Šilų padalinio vadovė Audronė Antanaitienė ir kt.

BIC

Mitinge pro­tes­tuo­to­jai rei­ka­la­vo, kad jų at­ly­gi­ni­mai bū­tų ke­lia­mi 150 eu­rų ir su­si­vie­no­din­tų su švie­ti­mo sek­to­riaus dar­buo­to­jų, tačiau tądien protestavusiems kultūros ir meno darbuotojams kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson pažadėjo sieksianti, kad kitais metais algos padidėtų po 75 eurus, tai yra puse sumos, kuria atlyginimus kultūros ir meno darbuotojams reikalavo didinti profsąjungos. Pasak Vyriausybės atstovės, bus ieškoma sutarimo tarp šalių, kad būtų pasirašytas trišalis ar keturšalis susitarimas trejiems metams ir eliminuotas atotrūkis tarp švietimo, kultūros ir meno darbuotojų algų.

Kultūra – prioritetas?

Protesto organizatorių,  Lie­tu­vos Res­pub­li­kos tri­ša­lės ta­ry­bos Kul­tū­ros ko­mi­te­to išplatintame pranešime teigiama, kad kultūros lauko bendruomenė yra nusivylusi derybomis su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir kitomis valdžios institucijomis dėl kultūros sektoriaus darbuotojų atlyginimų didinimo 2019 metais. Nors deklaruojama, kad kultūra yra prioritetas ir pirmąkart Nepriklausomos Lietuvos istorijoje Lietuvos Respublikos Seime veikia Kultūros komitetas, deja, didesnio dėmesio kultūra ir jos žmonės taip ir nesulaukė.

Nevykdomas ir Lietuvos Respublikos XVII Vyriausybės programos pažadas suvienodinti kultūros ir švietimo sektorių atlyginimų vidurkius. 2017 m. Lietuvoje kultūros srities darbuotojų vidutinis darbo užmokestis buvo 593 eurai atskaičius mokesčius, o tuo pačiu laikotarpiu šalies vidurkis – 747 eurai po mokesčių.

Trūksta profesionalių darbuotojų

Atlyginimai kultūros ir meno darbuotojams nedidinti nuo 2016 metų ir yra mažiausi visame viešajame sektoriuje Lietuvoje, o vidutinis kultūros srities darbuotojų darbo užmokestis yra trečias mažiausias visoje Europos Sąjungoje. Nesprendžiama darbo užmokesčio didinimo problema sąlygoja nuolatinį kultūros darbuotojų skaičiaus mažėjimą, formuoja kitas sudėtingas kultūros lauko situacijas: kultūros įstaigose regionuose ima trūkti profesionalių darbuotojų, neatvyksta dirbti jauni, įgiję kultūros ar meno srities išsilavinimą specialistai, o tai neišvengiamai įtakoja kultūros paslaugų kokybę.

Lietuvos Respublikos trišalės tarybos Kultūros komitetas kreipėsi į visas valdžios institucijas: Seimo komitetus, susitiko su ministru pirmininku, inicijavo Kultūros ministerijoje darbo grupės sukūrimą dėl darbo užmokesčio didinimo programos parengimo, prašė 2019 metų biudžete numatyti 30 mln. eurų.

AIK

H2Auto plovykla

Mano namukas

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.