21.8 C
Panevėžys
Sekmadienis, 15 birželio, 2025

Panevėžio rajono bendruomenės – vienos aktyviausių Lietuvoje

AutoriusSAMANTA ILONYTĖ
FotoŽIVILĖ VEČIORKUTĖ, RIMVYDAS ANČEREVIČIUS
O. Baltramiejūnienė.

Panevėžio rajono kaimo bendruomenės pasižymėjo aktyvumu – Nacionalinės paramos kaimo bendruomenių veiklai konkurse jos pateikė 16 paraiškų. Iš jų 15 projektų gavo finansavimą. Iš viso Panevėžio rajono kaimo bendruomenėms skirtas finansavimas –  beveik 69 tūkstančiai eurų.

Įvairiems tikslams

Panevėžio rajono bendruomenių sąjungos pirmininkė Odeta Baltramiejūnienė džiaugėsi, kad bendruomenės aktyviai dalyvavo Žemės ūkio ministerijos skelbtame konkurse dėl nacionalinės paramos kaimo bendruomenių veiklai.

„Gautomis lėšomis bus stiprinama bendruomenių materialinė bazė, tvarkomos ir visuomenės poreikiams pritaikomos viešosios erdvės, organizuojami mokomieji vizitai, kurių metu bendruomenių atstovai įgis naujų žinių bei patirties. Tokie projektai yra ypač svarbūs Panevėžio rajono bendruomenių nariams, jie stiprina vietos iniciatyvas, skatina bendruomeniškumą ir gerina gyvenimo kokybę“, – sakė ji.

Materialinės bazės stiprinimas

Finansavimą pagal pirmąją veiklos sritį – kaimo bendruomenės materialinės bazės sukūrimas arba stiprinimas gavo Dembavos ir Naujamiesčio bendruomenės.

„Dembavos bendruomenė ketina įsigyti inventorių renginiams organizuoti (palapinė su atributika, vėliavos su atributika, generatorius, elektros kabeliai). Naujamiesčio bendruomenė pirks įgarsinimo įrangą. Projektą rašė norėdami pagerinti garso kokybę savo tradiciniuose renginiuose, taip pat įsigiję aparatūrą planuoja turėti naujų veiklų, tokios kaip karaokė, „beždžioniukų“ diskoteka“, – pasakojo O. Baltramiejūnienė.

Viešųjų erdvių pritaikymas visuomenės poreikiams

Finansavimas pagal antrąją veiklos sritį – kaimo vietovės viešųjų erdvių, statinių sutvarkymas ir (arba) priežiūra, pritaikant jas kaimo gyventojų poreikiams, bendruomeninės veiklos skatinimas skirtas Barklainių I k., Bernatonių, Berniūnų, Lepšių, Miežiškių, Molainių, Skaistgirių, Sujetų, Šilagalio ir Uliūnų kaimų bendruomenėms.

Barklainių I kaimo gyventojai už gautą paramą ketina įrengti vaikų žaidimų aikštelę. Lepšiuose taip pat planuojama padaryti vaikų žaidimų aikštelę, karstykles su suoliukais, tinklinio aikštelę.

Bernatoniai, gavę paramą iš ŽŪM, plės žaidimų aikštelę.

„Prie jau esančių penkių lauko treniruoklių bus įrengti dar du, taip pat bus du įrenginiai mažųjų žaidimams ir du diskgolfo krepšiai. Prie Bernatonių esančiuose soduose gausėja jaunų šeimų, todėl vis daugiau jaunimo ir vaikų, kurie renkasi žaidimų aikštelėje. Garbingo amžiaus žmonės nuolat rytais naudojasi lauko treniruokliais. Bendruomenė stengiasi išlaikyti sveikesnio, aktyvesnio gyvenimo kryptį“, – paaiškino bendruomenių sąjungos pirmininkė.

Miežiškiečiai lėšas skirs Žaisliukų muziejaus kiemo pagrindui įrengti – trinkelėmis išgrįsti centrinę kiemo dalį ir takelius, iš viso 100 kv. m. Tam reikia 7732 Eur.

Gerins gyvenvietės patrauklumą

Miežiškiečiai lėšas skirs Žaisliukų muziejaus kiemo pagrindui įrengti – trinkelėmis išgrįsti centrinę kiemo dalį ir takelius, iš viso 100 kv. m. Tam reikia 7732 Eur.

„Trims kokybiškiems parko suolams įsigyti reikia 1187 eurų. Iš viso šioms pagrindinėms kiemo įrengimo prekėms ir paslaugoms reikia 8919 eurų. Iš šios sumos prašoma parama sudaro 5500 eurų, likusi suma – Panevėžio rajono savivaldybės administracijos ir bendruomenės nuosavos lėšos. Taip pat iš nuosavų lėšų arba su rėmėjų pagalba ketinama įsigyti ir pasodinti daugiamečių augalų. Šiuo metu dėl paramos tariamasi su dviem daugiamečių augalų ūkiais. Miežiškių gyventojų bendruomenė turi du tautodailininko, meno kūrėjo Eduardo Tito dovanotus mažosios architektūros kūrinius, kuriuos planuojama pastatyti naujai sukurtame kieme“, – dėstė O. Baltramiejūnienė.

Molainių projekto tikslas – siekiant pagerinti viešąją erdvę, padidinti kaimo vietovės patrauklumą ir gyvybingumą, įrengti pontoninį lieptą Molainių II tvenkinio pakrantėje esančiame paplūdimyje bei pagerinti paplūdimį.

„Projektu norime įrengti pontoninį lieptą (su turėklais, suoliukais ir kopėtėlėmis į vandenį) Molainių II tvenkinio paplūdimyje, kurį 2023 metais įrengė Panevėžio rajono savivaldybė, Molainių kaimo bendruomenei laimėjus bendruomenių iniciatyvos balsuojamąjį konkursą. Tuo pat metu, siekiant palaikyti švarą ir tvarką paplūdimyje, planuojama įrengti šiukšliadėžes. Taip pat, kad paplūdimys nesunyktų, jame būtina papildyti smėlio, todėl projektu siekiama, prieš įrengiant pontoninį lieptą, pagal poreikį atvežti smėlio. Įgyvendinus šį projektą būtų pagerinta viešoji erdvė Molainių kaime“, – pasakojo Molainių kaimo bendruomenės pirmininkė Asta Levickienė.

Treniruosis ir bendraus

Sujetų bendruomenė „Liepa“, įgyvendinusi projektą „Bendruomenės erdvė: ilsėkis, bendrauk, kurk“, sukurs patogią ir estetišką viešąją erdvę, skirtą vietos gyventojų poilsiui, bendravimui ir kultūrinėms veikloms.

Šilagaliečiai šiemet bendruomenės narių iniciatyva tvarko Parko gatvėje esantį parką, ir dabar, gavę finansavimą, planuoja įrengti treniruoklių kompleksą, skirtą įvairaus amžiaus žmonėms. Savo darbu ir lėšomis gyventojai išpjovė senus, griūvančius medžius, krūmynus, išlygino žemę, bus pasėta žolytė ir pasodinti medžiai, kuriuos dovanos bendruomenės nariai.

Uliūnų gyventojai, gavę paramą iš ŽŪM, planuoja įsirengti seniai lauktą treniruoklių aikštelę. Šio projekto tikslas – didesnis gyventojų fizinis aktyvumas. Taip pat, susitikę treniruoklių aikštelėje, gyventojai pabendraus.

Finansavimas pagal trečiąją veiklos sritį – renginių organizavimas – skirtas Karsakiškio, Trakiškio ir Vaivadų kaimų bendruomenėms.

Renginių, mokomųjų vizitų organizavimas

Finansavimas pagal trečiąją veiklos sritį – renginių organizavimas – skirtas Karsakiškio, Trakiškio ir Vaivadų kaimų bendruomenėms.

Karsakiškio bendruomenės pirmininkė Gražina Žemaitienė atskleidė, kad bendruomenė labai džiaugiasi gautu finansavimu, kurį sudaro 2928 Eur.

„Bendruomeniškumo ir naujų idėjų mokytis pas dzūkus vyksime rugpjūčio mėnesį. Susitiksime su dviem bendruomenėmis ir dalyvausime dviejose edukacijose. Savo lėšų prisidėti turime 361,90 Eur. Parašiau prašymą Savivaldybės tarybai, gal gausime lėšų prisidėjimui, nes mano bendruomenei tai didelė suma“, – kalbėjo moteris.

Vaivadiečiai jau turi tradiciją lankyti mažąsias kultūros sostines, dalyvauti renginiuose, susipažįstant su vietos tradicijomis ar vietos maistu. Taip ir šį sykį projektą rašė su mintimi, kad turės galimybę susipažinti su mažąja kultūros sostine – Kudirkos Naumiesčiu bei ten gyvenančiais žmonėmis.

Trakiškio gyventojai vyks į Akmenę, kur jų laukia diskusija su Akmenės bendruomenės atstovais apie projektinės veiklos patirtis. Taip pat pažintinė ekskursija po senąjį Akmenės miestą su gidu.

„Numatyta Dabikinėlės bendruomenės patiekalų degustacija ir bendravimas, pasidalinimas patirtimi pietų metu. Akmenės krašto, Kamanų rezervato, Ventos regioninio parko lankytojų centrų lankymas. Dar kūrybinės dirbtuvės ir menininkų susitikimai. Tradicinė vakarienė jaukioje aplinkoje. Akmenės rajono geologinės patirtys – Menčių ir Šaltiškių karjerai, pietūs Raudonskardžio kaimo bendruomenėje ir diskusija su bendruomenės atstovais apie vykdomą bendruomeninį verslą“, – bendruomenės planus vardijo Trakiškio bendruomenės pirmininkė Jolanta Silgienė.

J. Silgienė.

Sėkmė – neatsitikinė

Paklausta, kas lėmė tokią Panevėžio rajono bendruomenių sėkmę projektų finansavime, O. Baltramiejūnienė teigė, kad sėkmė – neatsitiktinė.

„Pirmiausia tai aktyvios, motyvuotos ir bendruomeniškai nusiteikusios vietos bendruomenės, kurios geba identifikuoti savo poreikius ir kryptingai siekti pokyčių. Įtaką geriems rezultatams daro stipri tarpusavio partnerystė – bendradarbiavimas tarp bendruomenių ir rajono bendruomenių sąjungos, kuri palaiko, konsultuoja ir telkia. Panevėžio r. savivaldybės administracija planuoja skirti papildomų lėšų iš savivaldybės biudžeto projektams, gavusiems finansavimą pagal pirmąją ir antrąją sritis. Panevėžio r. vietos veiklos grupės administracijos specialistė Vilma Juodagalvytė-Baranovskaja, Bernatonių bendruomenės lyderė Virginija Petrauskienė, turinti daug patirties projektinių paraiškų rengime bei veiklų vykdyme, vasario mėnesį organizavo kūrybines dirbtuves „Projektinių paraiškų rengimas“, kurių metu su bendruomenių atstovais analizavo nacionalinės paramos kaimo bendruomenių veiklai teikimo taisykles, dažniausiai daromas klaidas pildant projektines paraiškas, iki pat paraiškų pateikimo konsultavo bendruomenes, dalijosi patirtimi. Taipogi bendruomenių sukaupta paraiškų rengimo patirtis – gebėjimas aiškiai argumentuoti idėjas, pagrįsti poreikius ir suplanuoti realistiškus, naudos visuomenei teikiančius projektus“, – kalbėjo ji.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Išrinkti „Kaimynų kaimynai“: Panevėžio rajone triumfavo kaimynystės dvasia

JP Redakcija

Protmūšiai suartino ir sustiprino Panevėžio rajono bendruomenių tarpusavio ryšius

JP Redakcija

Drugelių pieva suvienijo M. Karkos pagrindinės mokyklos bendruomenę

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads