Panevėžio rajone sprendžiamos švietimo ir sveikatos problemos

Panevėžio rajone sprendžiamos švietimo ir sveikatos problemos

Sofija GRITĖNAITĖ / Kęstučio Jackunsko nuotr.

„Lietuvos sveikatos sistemai reikia naujo postūmio. Lietuvoje turime visuotinę sveikatos apsaugą. Dirbantys žmonės išlaiko ją mokėdami privalomojo sveikatos draudimo įmokas. Tačiau valstybė, prisiėmusi prievolę finansuoti medicinos paslaugas žmonėms, kurie yra draudžiami valstybės lėšomis (pensininkai, vaikai, studentai), taupo, sveikatos įstaigoms mokėdama tik dalį sumos už šiems pacientams suteikiamas paslaugas. Valstybė tartum parduotuvėje vietoje visos prekės kainos nesumoka net pusės sumos nuo priklausančios kainos, kurią privalomai mokame mes visi, mokantys mokesčius“, – susitikime su gyventojais kalbėjo Panevėžio rajono savivaldybės tarybos narė Modesta Petrauskaitė.

Pasak politikės, dėl to visoje sveikatos sistemoje vyrauja chroniškas lėšų stygius. Ligonių kasų duomenimis, valstybės išlaidos yra 2,5 karto didesnės nei draustų asmenų įmokos. Trūksta lėšų būtinajai pagalbai, trūksta medikų algoms, per maža kompensuojama vaistų dalis – ir taip „pasaka be galo“.

BIC

Aiškią poziciją išsakė susitikime diskutavusi LR Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narė Rasa Budbergytė: „Lietuva turi galimybių ir labai svarbu, kad sugebėtų įdarbinti ES lėšas, skiriamas pacientų, sergančių iškart keliomis neinfekcinėmis ligomis, paslaugoms. Tai būtų inovatyvios medicinos paslaugos kenčiantiems nuo hipertenzijos, cukrinio diabeto, astmos, širdies nepakankamumo, epilepsijos. Modernus pasaulis siūlo naujas diagnostikos ir gydymo galimybes, bet visa tai brangiai kainuoja. Ne mažiau svarbu, kad sumažėtų dabartinės išlaidos vaistams. Dabar mes iš savo kišenės už vaistus susimokame iki 50 procentų daugiau negu senos demokratijos ES valstybėse. Tam reikia didinti finansavimą kompensuojamiesiems vaistams ir griežčiau prižiūrėti vaistų rinką. Vykstant gydymo įstaigų regionalizacijai būtina užtikrinti, jog labiausiai nutolusiose vietovėse gyvenantiems pažeidžiamiausiems žmonėms būtų suteikta iš valstybės biudžeto finansuojama pavėžėjimo iki ligoninės vizitui pas gydytoją ir grįžimo atgal paslauga.“

Pasak Savivaldybės tarybos narės M. Petrauskaitės, su kolegomis iš Vilniaus paliestos ir švietimo sistemos tobulinimo temos. Aptarti aktualūs bendrojo ugdymo rajone plėtotės klausimai, pirmiausia aptariant LRV švietimo ir mokslo politikos gairių projektą politinių partijų susitarimui. Daugelis paliestų klausimų aktualūs ir Panevėžio rajonui.

Visų pirma tai mokyklinio ugdymo tikslinių dotacijų skirstymo ir administravimo perdavimas savivaldybėms. Panevėžio rajonui tai būtų naudinga galvojant apie efektyvesnę bendrojo ugdymo mokyklų valdyseną, keliant ugdymo kokybę. Tai susiję ir su pedagogų darbo apmokėjimo pakeitimais.

„Visiškai pritariama siekiui didinti pedagoginių darbuotojų darbo užmokestį, kuris sudarys 130 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio. Atliepiant į švietimo pagalbos specialistų stygių, jų įdarbinimo mokyklose galimybes bei šių, mažiausiai apmokamų, specialistų atlyginimo dydį. Laikas specialiųjų poreikių vaikų integracijos į bendrąjį ugdymą finansinę dalį perkelti iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją ir per ją dotuoti papildomas specialiojo pedagogo, logopedo, psichologo, mokytojo padėjėjo veiklas. O būtent tokie susitikimai ir diskusijos, kaip šis Panevėžio rajone, yra vertingi siekiant geresnės mokymo kokybės regionuose, ieškant bendrų sprendimų ir efektyvesnių švietimo valdysenos formų“, – teigė VDU Švietimo akademijos tarybos pirmininkas prof. habil. dr. Algirdas Raslanas.

AIK

Apollo

Tevyne

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.