9.8 C
Panevėžys
Šeštadienis, 21 gegužės, 2022

Panevėžio rajone didžiausias sumas už elektrą mokėjo kunigai

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
Po Naujųjų metų pakilus dujų, elektros ir šildymo kainoms, komunalinių paslaugų sąskaitos ryškiai išaugo. Kai kurie dėl to nepatiria didelių nepatogumų, tačiau daugeliui darosi elementariai sunku išgyventi.

Po Naujųjų metų pakilus dujų, elektros ir šildymo kainoms, komunalinių paslaugų sąskaitos ryškiai išaugo. Kai kurie dėl to nepatiria didelių nepatogumų, tačiau daugeliui darosi elementariai sunku išgyventi.

Rekordiškai didelės sąskaitos už gruodį pasiekė ir bažnyčias, kultūros centrus, mokyklas. Dvasininkai guodžiasi ir sako, kad sąskaitoms apmokėti teks skirti didelę dalį parapijos santaupų ir nebegalės pinigų skirti remontui arba bažnyčios inventoriui.

Padėjo saulės kolektorius

Tačiau ne visi skundžiasi išaugusiomis elektros ir šildymo kainomis. Raguvos gimnazijos direktorė Asta Sakalauskienė sako, kad jiems susitvarkyti su išaugusiomis kainomis padėjo ant švietimo įstaigos stogo įrengta 30 kW galios saulės fotovoltinė elektrinė.

„Ji buvo pajungta 2021 metais birželio mėnesio pradžioje ir pagamina apie 40 procentų įstaigos suvartojamos elektros energijos. Ant stogo įrengta saulės fotovoltinė elektrinė ne tik padeda taupyti elektros energijai išleidžiamas įstaigos lėšas, bet ir prisideda prie aplinkos taršos mažinimo – sumažina į aplinką įstaigos išskiriamo anglies dioksido kiekį“, – aiškino A. Sakalauskienė ir teigė, jog šios elektrinės įrengimo investicijos turėtų atsipirkti ketvirtais jos naudojimo metais.

Raguvos gimnazijai susitvarkyti su išaugusiomis kainomis padėjo ant švietimo įstaigos stogo įrengta 30 kW galios saulės fotovoltinė elektrinė.

Elektros kainos auga

Pasak gimnazijos vadovės, šimtaprocentinės naudos iš saulės fotovoltinės elektrinės tikėtis negalėjo.

„Buvo paskaičiuota, kad sutaupyti galėjome iki 40 proc. Todėl gautose sąskaitose tai ir atsispindėjo. Tik aišku – sutaupymas ne toks didelis, nes augo elektros kainos. Jeigu elektros kaina būtų stabili, tai taupymas būtų kitoks –pajustume daugiau. Daugiausia elektros kiekio susigeneruoja vasarą, o paskui rudenį ir žiemą rezervu naudojamės“, – pasakojo A. Sakalauskienė ir teigė, kad naudą jaučia, nes 30 proc. sumos iš sąskaitos atmetama dėl turimos elektrinės.

Panevėžio Švč. Trejybės bažnyčios klebonas Pavel Andžejevski sakė, kad virkauti dėl padidėjusių elektros ir šildymo kainų nesiruošia.

Virkauti nesiruošia

Panevėžio Švč. Trejybės bažnyčios klebonas Pavel Andžejevski sakė, kad virkauti dėl padidėjusių elektros ir šildymo kainų nesiruošia.

„Virkavimai nepadės sumažinti nei elektros, nei šildymo kainų. Švč. Trejybės bažnyčioje, kaip ir visoje Lietuvoje, minėtos kainos šoktelėjo ir jos atsispindi sąskaitose. Pačių skaičių neatsimenu, bet kainų skirtumas labai matosi. Bet gi ne tik mes tai jaučiame, visiems nesaldu“, – kalbėjo dvasininkas ir sakė, kad gali būti nepatenkintas, daug kalbėti ir guostis, bet vargu ar tai padės.

Pasak kunigo, išjungti šviesos arba sumažinti šilumos nesiruošia.

Švč. Trejybės bažnyčioje, kaip ir visoje Lietuvoje, minėtos kainos šoktelėjo ir jos atsispindi sąskaitose.

„Žmonės meldžiasi ir šviesos reikia. Taip pat reikia ir šilumos – šaltyje nelabai patogu melstis. Savaime suprantama, teks galvoti ir mokytis taupiai gyventi. Mums aukas suneša tikintieji ir jie yra pagrindiniai bažnyčios lėšų aukotojai. Dar aukas gauname ir iš įmonių, kurios perveda pinigų. Kita vertus, džiaugiamės, kad bažnyčios šilumos punktas renovuotas, o tai irgi padeda taupyti – šildymas reguliuojamas“, – aiškino P. Andžejevski.

Ramygalos kultūros centro vadovė L. Kubiliūnienė sakė, kad jau turi sąskaitas už šildymą.

Gruodį mokėjo daugiau

Ramygalos kultūros centro direktorė Loreta Kubiliūnienė pateikė skaičius, kaip kito kainos už elektrą ir šildymą.

„Negaliu sakyti, kad tos kainos labai kandžiojasi. Ramygalos kultūros centras nejaučia didelio kainų pokyčio, nors deginome daugiau elektros. Lapkričio mėnesį už elektrą mokėjome 93 eurus, o spalio mėnesį – 97 eurus, nes tą mėnesį turėjome daugiau renginių. Už gruodžio mėnesį mokėjome 127 eurus, bet tai tą mėnesį degė daugiau lempučių ir dar elektra šildėme patalpas“, – pristatė mokesčius už elektrą L. Kubiliūnienė.

Ramygalos kultūros centro vadovė sakė, kad jau turi sąskaitas už šildymą.

„Mokesčiai už šildymą padidėjo, bet tai nieko keisto – daugiau šilumos ir išnaudojome. Už lapkritį buvo 676 eurai, o už gruodį – 916 eurų. Padidėjo, bet daugiau ir šildėmės. Šildomės kietuoju kuru, nes yra atskira katilinė, kuri tiekia šilumą seniūnijai ir Kultūros centrui. Tačiau sutaupyti šilumą padeda renovuotas šilumos punktas, kuriame reguliuojama temperatūra. Tragedijos dar nėra, bet ir tikėjomės, kad sąskaitos už šildymą bus didesnės“, – teigė L. Kubiliūnienė ir sakė, kad nieko keisto, kad gruodžio mėnesį išnaudojo daugiau elektros – pastatai buvo papuošti šviečiančiomis girliandomis.

Krekenavos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bazilikos klebonas dr. G. Jankūnas neslėpė, kad elektros sąskaita – šokiravo.

Kainos šokiravo

Krekenavos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bazilikos klebonas dr. Gediminas Jankūnas neslėpė, kad elektros sąskaita – šokiravo.

„Tema – labai skausminga. Iš raštinės gavau žinutę, kokias sumas už gruodžio mėnesį sunaudotą elektrą teks mokėti ESO ir „Ignitis“. Tai kartu sudėjus gaunasi du tūkstančiai 800 eurų. Tuomet iškart išjungėme elektrą, bet jau už sausį būsime nemažai prisukę elektros. Galvojame sugrąžinti infraraudonąsias lempas, kad žmonės nešaltų šv. Mišių metu. Kainos kandžiojasi ir žinau, kad jos dar turi kilti“, – sakė kunigas ir teigė, kad kai kuriose vietose šildymo negali išjungti, nes reikia saugoti šalčiui jautrią techniką.

Pasiteiravus, ką planuoja daryti, kad elektros kainos nebūtų tokios skausmingos, kunigas paaiškino, jog šį klausimą sprendžia kartu su Kultūros vertybių apsaugos departamentų (KVAD).

„Gavome iš KVAD leidimą statyti saulės kolektorių iki 30 kW galios. Tik reikia sulaukti kvietimo teikti projektą. Viliamės, kad jau šiais metais galėsime įsirengti saulės kolektorių ant parapijos namų pietinio stogo“, – aiškino G. Jankūnas ir teigė, kad mokesčiui už elektrą išnaudojo visas sukauptas santaupas.

NUOMONĖ

 

Atšalusiu oru išaugęs elektros suvartojimas bei susidariusios išskirtinės aplinkybės lėmė ir rekordines elektros kainas. Buvo suskaičiuota, kad gruodžio 6–12 dienomis vidutinė elektros energijos savaitės kaina Lietuvoje, palyginti su ankstesne savaite, augo 60 proc. ir siekė 301 Eur/MWh. Latvijoje elektra kainavo 298 Eur/MWh, o Estijoje kaina išaugo 56 proc., iki 294,6 Eur/MWh. Kainos už suvartotą elektrą, šildymą ir toliau kyla. Tačiau ne visi pergyvena dėl išaugusių elektros kainų. Džiaugiasi tie, kurie ant savo stogo įsirengė saulės kolektorius, o Panevėžio rajono savivaldybės vadovai ramina, kad biudžetinių įstaigų nepaliks likimo valioje.

D. Šukys.

Panevėžio rajono Perekšlių kaimo gyventojas Dangutis Šukys džiaugiasi, kad ant namo stogo įsirengė saulės fotovoltinę elektrinę.

„Saulės kolektorius ant namo stogo įrengtas jau daugiau kaip dveji metai. Didžiausią naudą jaučiu skaičiuodamas mokesčius už elektrą. Pasigaminu elektrą ir mokesčiai už ją žymiai mažesni. Kol kas elektros užtenka, kiek sukaupiu per saulėtas vasaros dienas. Norint pasigaminti daugiau, reikia galingesnio saulės kolektoriaus. Viskas priklauso nuo sumontuotų saulės baterijų kiekio. Saulės kolektorius – 6,7 kW galingumo. Reikia galingesnio, nes elektros energijos reikia ne tik namo šildymui, apšvietimui, bet ir kitoms reikmėms. Sukauptos energijos visiškai užtektų, jeigu nenaudočiau jos namų apšildymui. Namus, be elektros, dar šildau malkomis. Nors žinau, kad reikia galingesnės saulės elektrinės, bet reikia turėti vietos, kur statyti saulės baterijas. Beje, ESO moku tik už sukauptos energijos saugojimą po 5,5 cento.“

 

Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktorius Eegenijus Lunskis aiškino, kad išlaikomų iš biudžeto įstaigų nepaliks bėdoje.

E. Lunskis.

„Dar nebuvo taip, kad Panevėžio rajono savivaldybė paliktų skolose savo biudžetines įstaigas. Negali taip būti. Tiek, kiek dirbu, nepamenu, kad biudžetines įstaigas paliktume skolose. Lėšas, mokėti už paslaugas, planuosime pagal išleistus pinigus per 2021 metus ir išvesime lėšų vidurkį už dvejus metus. Taip sudarysime komunalinių mokesčių mokėjimo planus. Jeigu biudžetinėms įstaigoms trūks lėšų, pagal įstaigų prašymus pagelbėsime finansais. Visada suteikiame pagalbą. Kita vertus, dabar labai sudėtinga prognozuoti, kiek šiais metais teks mokėti už komunalines paslaugas.“


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

„Nord Pool“ sustabdžius prekybą rusiška elektra, jos importas stabdomas ir Lietuvoje

confident-noyce

Panevėžio rajone padaugės bankomatų: paaiškėjo, kur jie bus įrengti

confident-noyce

385 tūkst. namų ūkių liko tik mėnuo sudaryti nepriklausomo tiekimo sutartį

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau