Panevėžio rajone bankas ne visų daugiabučių namų renovacijai teikia paskolas

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS

Vertinant aktyviausiai Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje dalyvaujančias savivaldybes priekyje matome didmiesčius, bet iš didžiųjų miestų šešėlio stengiasi išsiveržti ir rajonai.

Neblogai sekasi Panevėžio rajono savivaldybei, kurios teritorijoje jau atnaujinti 47 daugiabučiai. Šiuo metu renovuojama 13 daugiabučių, sudarytos 3 kredito sutartys ir tiek pat nupirkta rangos darbų.

Panevėžio rajone daugiabučių namų renovaciją administruoja Viešoji įstaiga (VšĮ) Velžio komunalinis ūkis (VKŪ). Panevėžio rajono savivaldybės taryba dar 2013 metų rugpjūčio 22 dienos sprendimu VKŪ paskyrė Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimo administratoriumi.

Renovuoti pastatai – taupūs

Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Statybos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas Rimas Samkus aiškino, kad Panevėžio rajone renovuoti daugiabučiai sutaupo bent 50 proc. šilumos energijos.

„Tačiau Panevėžio rajone iš viso yra apie kelis šimtus daugiabučių, tad renovacija čia turėtų tęstis ir dar po kelerių metų. Miesteliuose dauguma namų prižiūrėti, tačiau kaimuose yra tikrai labai prastos būklės daugiabučių, ir tai neramina. Dažniausia visų senų daugiabučių problema rajone – kiauri stogai. Deja, tai taip pat brangiai kainuojanti problema, todėl ir opiausia. Kiek turime resursų – palopome stogus, tačiau didesniam remontui dažniausiai neužtenka lėšų. Tai dar viena priežastis, dėl kurios renovacijos labai reikėtų daugeliui“, – kalbėjo R. Samkus.

Tačiau Statybos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas pripažino, kad yra ir nesklandumų.

„Daugiabučių renovacija – sudėtingas dalykas. Ypač rajono gyvenvietėse, kuriose stovi kelių butų daugiabučiai šlaitiniais ir kiaurais stogais. Dar būna, kad pasitaiko nevykęs darbų rangovas. Kaip tai įvyko Liūdynės gyvenvietėje, kur buvo renovuojamas daugiabutis (Ramioji g. 17). Buvo ir kitų bėdų. Keliems daugiabučiams, kuriems jau buvo sudarytas renovacijos planas, bankas nesuteikė paskolos“, – aiškino R. Samkus.

Nepasisekė su rangovu

Liūdynėje esančio daugiabučio renovacija nepasisekė su darbų rangovais UAB „Gebuva“. Bendrovė įvykdė darbų vos 24,79 proc. Todėl šių metų liepos 15 dieną sutartis su minėta bendrove nutraukta.

„Buvo koreguotas investicijų planas ir laukiama valstybės paramos sutarties. Gavus sutartį kreipsimės į finansuotoją Viešųjų investicijų plėtros agentūrą dėl papildomų lėšų. Tuo pat metu bus perkami rangos darbai su papildomu prierašu, kad rangos darbų sutartis bus pasirašyta, gavus papildomą finansavimą“, – paaiškino situaciją Statybos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas R. Samkus ir pasiūlė apie daugiabučių namų rajone renovaciją pasikalbėti su VKŪ Daugiabučių namų administravimo ir pastatų priežiūros tarnybos specialiste Jolanta Čekanauskaite.

J. Čekanauskaitė

J. Čekanauskaitė pasakojo, kad Panevėžio rajone administruoja daugiabučius namus, kuriems reikia renovacijos. Renovacijų sąrašą pateikia Panevėžio rajono savivaldybė. Be to, kreipiasi ir daugiabučių namų bendrijos.

„Trys namai susidūrė su finansavimu – Šaulių bankas nesuteikė finansavimo Ramygaloje dviem namams ir Vadaktėliuose – vienam namui. Šie daugiabučiai jokių skolų už teikiamas paslaugas neturi. Tiesa, jie patalpas kūrena kietuoju kuru – negauna šilumos teikimo paslaugos ir ten nėra vandentiekio. Ramygaloje vandentiekio trasos du namus pasiektų, Vadaktėliuose vandentiekis namo niekada nepasieks“, – aiškino J. Čekanauskaitė.

Per mažai paslaugų

Pasak jos, Aplinkos apsaugos ministerija neleidžia į renovacijos programą įtraukti vandentiekio įrenginių – geriamojo vandens ir nuotekų gręžinių įrengimo.

„Skambinau į ministeriją, kad leistų į programą įtraukti ir geriamojo vandens, ir nuotekų gręžinių įrengimą. Beje, toje programoje yra išreikšti gyventojų norai, o jie ir pareiškė norą turėti vandentiekio įrenginius. Dar tuose namuose yra problema dėl šildymo – jie šildomi kietuoju kuru. Tokių daugiabučių Panevėžio rajone tikrai daug“, – pasakojo pastatų priežiūros ir administravimo specialistė.

J. Čekanauskaitė sakė, kad valstybė dalinai, iki 30 proc., kompensuoja butų savininkų investicijas į daugiabučio atnaujinimą.

„Dar gali skirti papildomą 10 proc. kompensaciją, įrengus tam tikras išskirtines priemones kaip modernizuojant neautomatizuotą šilumos punktą, įrengus balansinius ventilius ant stovų. Valstybė, nes esame sudarę sutartį dėl paramos, remtų šių trijų daugiabučių namų renovaciją. Taip pat sutartis yra ir su Būsto energijos taupymo agentūra, nes investicijos planas atitinka. Šio projekto finansuotojas – Šiaulių bankas. Bankas argumentuoja, kad tie namai, kuriems neskyrė paskolos, gauna per mažai paslaugų. Tačiau juk gyventojai nekalti, kad vandentiekio trasos jų nesiekia, kad gauna per mažai paslaugų“, – stebėjosi Šiaulių banko išvada J. Čekanauskaitė ir sakė, kad jaučiasi ir pati apgauta, ir daugiabučių namų gyventojai.

Renovuoti sudėtinga

Ji pasakojo, kad Vadaktėlių daugiabučio gyventojai netgi sutiko apšiltinti būstą iš vidaus.

„Šis namas priklauso paveldui, todėl renovuoti jį sudėtinga. Gyventojai suinteresuoti daugiabučio renovacija, bet Šiaulių bankas nesuteikia paskolos. Bandau įrodyti ir Aplinkos apsaugos ministerijai, ir Šiaulių bankui, kad pakeistų nuomones, kad pakeistų renovacijos programos punktus. Gal tuomet bankas skirtų šiems daugiabučiams paskolą. Yra šiokių tokių vilčių, bet ar tos viltys išsipildys – klausimas“, – aiškino J. Čekanauskaitė ir pergyveno dėl daugiabučių namų renovacijos likimo, nes šių trijų daugiabučių namų gyventojai jau išleido pinigus investiciniams planams rengti.

Pastatų priežiūros ir administravimo specialistė teigė, kad paskola nesuteikta kol kas tik minėtiems trims daugiabučiams namams Panevėžio rajone.

Ramygaloje, Knygnešių g. 4, daugiabučio renovuoti nepavyks – bankas nesuteikė paskolos.

Rasti sprendimo nepavyko

Šiaulių banko Panevėžio Klientų aptarnavimo centro vadovas Andrius Stankūnas pasidžiaugė ir kartu paaiškino, kodėl ne visiems suteiktos paskolos Ramygalos ir Vadaktėlių daugiabučių namų renovacijai.

„Šiaulių bankas daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje dalyvauja nuo 2010 metų ir finansuoja 2 iš 3 daugiabučių namų atnaujinimo projektų Lietuvoje. Iš viso finansuota daugiau nei 2000 daugiabučių namų atnaujinimo projektų, iš kurių 39 yra Panevėžio rajone. Bankas atsakingai vadovaujasi daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos taisyklėmis ir reikalavimais. Šiuo konkrečiu atveju, kad ir kaip norėtume, iniciatyvai rasti sprendimo nepavyko – situaciją esame aptarę kalbantis tiek su VŪK atstovais, tiek ir su Panevėžio rajono savivaldybe. Minimi projektai neatitinka tipinių keliamų reikalavimų“, – teigė A. Stankūnas ir linkėjo iniciatoriams rasti kitą sprendimą dėl minėtų namų atnaujinimo.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Renovuotis šilumos punktus daugiabučiai paraiškas galės teikti balandį arba gegužę

confident-noyce

Panevėžio miestas pagal daugiabučių namų renovacijos mastą Lietuvoje – 13-as

confident-noyce

Daugiabučių namų atnaujinimui skiriama 192 mln. eurų ES fondų lėšų

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau