Panevėžio rajone atsikuria smulkieji kiaulių ūkiai

Panevėžio rajone atsikuria smulkieji kiaulių ūkiai

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt / Pixabay.com nuotr.

Aprimus afrikiniam kiaulių maro protrūkiui Lietuvoje, prognozuojama, kad naujas gali vėl kilti gegužės-lapkričio mėnesiais, ir, pasak specialistų, tikėtina, didesnis Žemaitijoje, kur smulkių kiaulių augintojų daugiau negu Aukštaitijoje. Tuo metu čia kai kurie smulkieji ūkininkai, šiemet priversti išnaikinti kiaules, vėl prašo veterinarijos tarnybų leidimo jas auginti. O nenorintiems to daryti Žemės ūkio ministerija siūlo imti paramą kitiems gyvuliams įsigyti.

Violeta ir Stasys Lukšiai vėl nori atkurti kiaulių ūkį. Kol kas tvarte jų tik 3, tačiau Lukšiai jau gavo leidimą auginti 10 kiaulių. Esą biosaugos reikalavimų laikytis nesunku.

„Visiškai sąlygos minimalios, apsitverti tvora, ir chemikalus, ir kad pelių bei visokių gyvių nebūtų, ir neleist svetimų žmonių į tvartą“, – sakė Panevėžio rajono Pinigėlių kaimo gyventoja V. Lukšienė.

BIC

Praėjus metams po draudimo laikyti kiaules, Panevėžio rajone vėl atsiranda norinčiųjų tuo užsiimti. Veterinarijos tarnybos Panevėžio skyriaus vadovas Valdemaras Kontautas sako, vien per gruodį gavo 8 prašymus, 2 leidimai išduoti, kitiems dar teks pasistengti dėl biosaugos reikalavimų, kurie smulkiesiems augintojams šiek tiek sušvelnėję.

Panevėžio rajone dėl kiaulių maro per šiuos metus kiaulių augintojų sumažėjo 5 kartus. Pasak mero, atkurti tūkstančiais kartų sumažėjusį kiaulių skaičių – sudėtinga: du trečdaliai žmonių jų nebenori vėl auginti, tačiau norintiems padėti  įmanoma.

„Mes turim specialią programą žemės ūkiui, galbūt iš šitos programos galima būtų ir paskatinti  vieną kitą ūkininką, suaktyvinti jų norą atkurti individualų kiaulių ūkį“, – kalbėjo Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis.

Žemės ūkio viceministrė Ausma Miškinienė sako, kad skiriama parama tvartams sandarinti, tvoroms tverti, kilimėliams įsigyti kiaulių augintojai šiemet naudojosi vangiai, o 1,5 tūkst. eurų parama įsigyti kišų gyvūnų išvis buvo nepopuliari, nes juos reikėjo pirkti savo lėšomis, o tik po to gauti kompensaciją.

Viceministrės teigimu, kiaulių maro protrūkis vėl galimas gegužės-lapkričio mėnesiais, ir tikėtina, didesnis Žemaitijoje, kur smulkių kiaulių augintojų daugiau, negu Aukštaitijoje. Todėl jau dabar žmonės konsultuojami ir skatinami naudotis parama biosaugos priemonėms.

Plačiau apie tai – Zinaidos Paškevičienės ir Giedriaus Vitkausko reportaže.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.