3.6 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 19 gegužės, 2022

Panevėžio poliklinikose – pacientų apgultis

AutoriusDomantas Katelė (LRT.lt)Fotorimvydas ančerevičius
Apgultis poliklinikose: 65 pacientai per dieną, milžiniškos dokumentų krūvos ir senkanti šeimos gydytojų kantrybė.

Omikron atmaina, šaltasis sezonas, paslydimai, pargriuvimai ir paprasta profilaktika. Šeimos gydytojai pastaruoju metu gyvena apgulties sąlygomis. LRT.lt kalbinti specialistai tikina, kad krūvis yra padvigubėjęs, kai kurie šeimos gydytojai turi aptarnauti net 65 pacientus per dieną, negana to – supildyti dokumentus, kuriuos dėl laiko stokos pildo po darbo valandų.

Panevėžio miesto poliklinikos direktoriaus pavaduotojas medicinai Vitalijus Kovaliovas LRT.lt sakė, kad situacija čia yra labai sudėtinga.

„Mūsų šeimos gydytojai ir be COVID-19 dirba labai didele apimtimi. Kalbant vien tik apie omikron, aš to neišskirčiau. Besikreipiantys žmonės pas šeimos gydytoją praneša tai, kad yra tam tikra simptomatika. Mes nežinome, ar tai yra COVID-19, ar ne.

Pavyzdžiui, sausio 17 dieną dėl viršutinių kvėpavimo takų problemų, kurios nebuvo priskirtos COVID-19 ligai, kreipėsi 143 atvejai. Bet mūsų poliklinika yra didelė, dirba 21 gydytojas. Bet prie to galime pridėti COVID-19 liga sergančiųjų, tai tokių tądien buvo 89. Sumoje turime virš 230 atvejų. Tai yra papildomas apsilankymas, kuris realiai yra dėl viršutinių kvėpavimo takų, bet negalima sakyti, kad būtent omikron“, – tvirtina V. Kovaliovas.

Anot jo, paskutiniu metu poliklinikoje pasitaikė atvejų, kada keli šeimos gydytojai negalėjo dirbti. Tai, pasak direktoriaus pavaduotojo, sukėlė nemenkų iššūkių. Jis taip pat primena, kad šeimos gydytojams priskirtos dokumentų pildymo apimtys taip pat nepalengvina jų darbo.

Apgultis poliklinikose: 65 pacientai per dieną, milžiniškos dokumentų krūvos ir senkanti šeimos gydytojų kantrybė.

„Paskutinėmis dienomis dėl įvairių priežasčių keli gydytojai iškrito ir tai automatiškai padidina krūvį. Tas srautas pacientų, kurie buvo planiniai, automatiškai nėra to gydytojo aptarnaujami. Lygiai taip pat ir su ekstriniais pacientais. Vadinasi, kad juos reikia aptarnauti papildomai.

Šeimos gydytojų darbas paskutiniu metu yra labai sunkus, šeimos gydytojų normos yra numatomos keisti, ministerija prie to dirba, kaip padėti sumažinti šeimos gydytojų apkrovimą, praplečiant slaugytojų funkcijas. Net jeigu ir nusistatysi, kad šeimos gydytojas per vieną valandą turėtų savo darbo laiku aptarnauti 6 pacientus, tai niekada taip nesigaus. Kaip beskaičiuotumei, šeimos gydytojas nepakelia galvos nuo dokumentų pildymo. Ir negana to, jis aptarnauja ne mažiau 40 asmenų per vieną dieną“, – sako V. Kovaliovas.

Pasak mediko, pastebima, kad baigiasi ir šeimos gydytojų kantrybė, kadangi vis dažniau tenka gesinti „gaisrus“.

Apgultis poliklinikose: 65 pacientai per dieną, milžiniškos dokumentų krūvos ir senkanti šeimos gydytojų kantrybė.

„Krūvis yra milžiniškas. Neslėpsiu, turime daug jaunų, veržlių šeimos gydytojų, kurie turi apylinkėse ir po 1,8 tūkst. žmonių, ir po 2 tūkst. žmonių. Jų aptarnaujamų žmonių skaičius yra kosminis – 65 per dieną. Aš manau, kad jeigu šeimos gydytojas, jo komandos narys dėl kažkokios priežasties iškristų ir jis peržengtų tą ribą, kada mes vis dar galime teikti tas paslaugas, tada pasidarytų riesta.

Šiuo metu mes susitvarkome jų kantrumo dėka. Mums net tenka juos gesinti, nes nepasitenkinimas tarp šeimos gydytojų vis didėja ir didėja. Liūto dalimi sveikatos priežiūra yra pakabinta jiems. Mums kartais gaila į juos žiūrėti, jų net pinigai nebemotyvuoja. Bet kaip pinigai gali motyvuoti, kai pacientų skaičius viršija 60 per dieną?“, – retoriškai klausia direktoriaus pavaduotojas medicinai.

Krūvis dvigubas

Šeimos gydytoja ir buvusi Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos pirmininkė Toma Kundrotė sako, kad situacija klinikose yra dramatiška. Tam įtakos turi ir metų laikas, ir omikron atmaina.

„Gauname ir žinutes iš Registrų centro. Didžioji dauguma gydytojų jau gauna pranešimus apie pacientui nustatytą COVID-19 ligą. Taip pat sulaukiame beprotiškai daug pacientų kreipimųsi, tai krūvis tiesiog didėja. Anksčiau būdavo taip, kad per dieną kreipdavosi maždaug 10–15 sergančiųjų, tokių jau ekstrinių, dabar yra tiek, kiek ir registruotų, planinių žmonių. Krūviai yra nežmoniški“ – tikina šeimos gydytoja.

Anot jos, kol kas dar nei ji, nei kolegos omikron atmaina neužsikrėtė. Vis dėlto gydytoja tą laiko sėkme.

„Dar kol kas kolektyve neturėjome omikron. Nedidelis kolektyvas, gal tiesiog pasisekė, atsilaikėm. Stengiamės saugotis darbo vietose: visada su kaukėmis, nesibūriuojame, nepietaujame kartu, nesikeičiame kabinetais. Stengiamės, kad personalas darbo vietoje judėtų kuo mažiau. Be abejo, visos apsaugos priemonės, jeigu yra kontaktas su sergančiuoju, tada eina pilna apranga“, – tikina T. Kundrotė.

Apgultis poliklinikose: 65 pacientai per dieną, milžiniškos dokumentų krūvos ir senkanti šeimos gydytojų kantrybė.

Jos teigimu, jeigu bent vienas kitas šeimos gydytojas susirgtų, pakelti dabar esančius krūvius būtų neįmanoma. Tiesa, tam įtakos turi ne tik COVID-19, bet ir įsisenėjusios šeimos gydytojus kankinančios problemos – dokumentų pildymas.

„Man sunku įsivaizduoti, jeigu kolegė susirgtų ir tektų man vienai perimti savo dvigubą krūvį ir dar jos dvigubą krūvį. Keturgubais krūviais norint dirbti, reikėtų visą parą dirbti. Jau dabar gerokai perdirbame tas valandas, niekas jau nebeskaičiuoja 6 ar 7 valandos.

Niekada nespėji per tą laiką, kiek jo yra, dar turi po to eiti pabaigti pildyti popierius, susirašyti korteles, viską tą turi padaryti, nes niekas nėra atšaukta, dokumentacijos pildymai išlieka. Taip pat yra darbų, kurie nėra stabdomi: profilaktiniai patikrinimai, nėščiųjų priėmimai, vaikų priėmimai skiepytis – viskas toliau vyksta. Galų gale yra žiema, traumų irgi padaugėjo, žmonės kreipiasi dėl nedarbingumo, apžiūros. Ne tik COVID-19 yra, yra beprotiškai daug kitų dalykų“, – tikina medikė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Per parą Lietuvoje nustatytas 191 koronaviruso atvejis, nė vienas žmogus nemirė

confident-noyce

COVID-19 statistika: 280 naujų atvejų, nė vienas žmogus nemirė

confident-noyce

Per parą Lietuvoje – 16 naujų koronaviruso atvejų, mirčių nefiksuota

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau