7.6 C
Panevėžys
Sekmadienis, 4 birželio, 2023

Panevėžio pataisos namuose kalinčioms moterims draudžiami daiktai perduodami net ir Biblijoje

Kalėjimo departamentas paviešino, kokie draudžiami daiktai patenka į nelaisvės zonas. Populiariausieji – mobiliojo ryšio telefonai ir SIM kortelės. Tačiau pareigūnai įspėja: už draudžiamų daiktų perdavimą nuteistiesiems gresia atsakomybė.

Mobiliojo ryšio telefonai bei SIM kortelės – vienos populiariausių ir patraukliausių prekių, kurių neteisėtą patekimą į pataisos namus dažniausiai fiksuoja ir užkardo kriminalinės žvalgybos ir pataisos įstaigų darbuotojai.

Naudoja dronus

Analizuojant informaciją pagal atliekamus ikiteisminius tyrimus, pastebima, kad telefonai bei SIM kortelės pataisos įstaigoje bausmę atliekantiems nuteistiesiems ar suimtiesiems, patenka pačiais įvairiausiais būdais: paketai permetami rankomis per pataisos įstaigų apsaugines tvoras, o jie būna supakuoti pagal vyraujančio sezono spalvą, užmaskuoti žole, kamuoliuose.

Be to, naudojamos savadarbės ar žvejybinės laidynes, kurių pagalba telefonų ryšuliai ar paketai perskraidinami į pataisos įstaigų vidinę teritoriją bei šiuolaikinės technologijos – naudojant dronus.

V. Navickas.

Telefonai, kvaišalai, alkoholis

Panevėžio pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Vladislovas Navickas patvirtino, kad ir nelaisvėje kalinčios moterys dažniausiai ieško galimybės nelegaliai susiveikti mobiliuosius telefonus.

„Dar bandoma į Pataisos namus įsinešti alkoholinių gėrimų ir noras gauti kvaišalų, psichotropinių medžiagų. Mobilieji telefonai į teritoriją dažniausiai patenka permetant juos per įstaigos apsauginę tvorą. Pataisos namų tvoros nėra aukštos, o dalis jų driekiasi šalia privačių namų teritorijų. Galimybių permesti nelegalius daiktus tikrai yra“, – aiškino pareigūnas ir teigė, kad geram metikui permesti telefonus gan paprasta.

Momentus pritaiko

Pasak įstaigos direktoriaus pavaduotojo, metikai nenaudoja šiuolaikinių technologijų – dronų, suspausto oro patrankų.

„Permesti uždraustus daiktus stengiamasi tuomet, kai apsauga nemato. Be to, nuteistosios metikams duoda tam tikrus ženklus, kad metimas galimas. Kartais pradžioje metamas ne pats daiktas, bet, tarkime, muilo gabaliukas. Stebi ir įvertina pareigūnų reakciją. Per tvorą metami ne tik mobilieji, bet ir kiti daiktai. Žmogus, įmetęs daiktus ir pasišalinęs, neatsako už neleistiną elgesį. Be to, reikia pagauti ir įrodyti, kad asmuo atliko metimą“, – pasakojo V. Navickas.

Daro ir raugą

Pataisos namų direktoriaus pavaduotojas pateikė statistiką ir palygino, kuriais metais į įstaigą patekdavo daugiausiai draudžiamų daiktų.

„Pusantro litro degtinės mesta buvo per du kartus, po 0,75 litro. Alkoholis buvo perpiltas į plastmasinius butelius ir apdėtas virtuvinėmis kempinėlėmis. Pernai radome 7 litrus alkoholinio raugo. Raugti bandoma iš įvairių produktų, kurie sukelia rūgimo procesą. 2016 metais mobiliųjų telefonų perimta buvo 226, o 2019 metais – tik 38 telefonai. Kvaišalų praėjusiais metais perimta buvo nedaug, o pavartojusias pagavome 25 moteris“, – pasakojo V. Navickas ir pasidžiaugė, kad pareigūnų dėka pavyko sumažinti nelegalių daiktų patekimą į įstaigą.

Perdavimui naudoja pasimatymus

Anot Panevėžio pataisų namų direktoriaus pavaduotojo, draudžiami daiktai į kalinimo įstaiga patenka ir pasimatymų metu.

„Tai mūsų silpnoji vieta. Kvaišalai taip ir patenka. Pavyzdžiui, 6 gramai kvaišalų ir pateko – pasimatymo metu. Jie slepiami įvairiose kūno ertmėse, o juos rasti sudėtinga“, – aiškino V. Navickas, o pasiteiravus, ar buvo nubausti asmenys, kurie į pataisos namus sugebėjo įnešti, permesti draudžiamus daiktus, atsakė:

„Iki šių metų sausio 1 dienos dėl kvaišalų perdavimo surinkta medžiaga perduota policijos pareigūnams. Jie atsakingi už ikiteisminį tyrimą. Mano žiniomis, pažeidėjai nebuvo nustatyti. Permetimus labai sudėtinga nustatyti – jie trunka vos keletą sekundžių. Savaime suprantama, nuteistoji, įnešusį įstaigą kvaišalus, nubausta.“

Kvaišalų ieško šuo

Pataisos namuose kvaišalus ieško dviejų metų amžiaus šuo, belgų aviganė, kuri dirbti pradėjo praėjusių metų rudenį.

„Šuo jaunas, bet, kaip prevencinė priemonė, puiki, nes nuteistosios žino, kad šuo tikrins siunčiamus daiktus. Tikrinami visi nuteistųjų laiškai, atvirukai. Kvaišalams persiųsti dažniau naudojami atvirukai. Dar pasitaikė, kad kvaišalais buvo impregnuotas arba prisotinamas laiškas. Šuo dresuojamas surasti kvaišalus“, – pristatė pėdsekę pataisos namų pareigūnas.

V. Navickas.

Slepia įvairiose vietose

Įstaigos vadovo pavaduotojas V. Navickas pasakojo, kad mobilieji telefonai užmaskuojami siuntiniuose, smulkiuose paketuose.

„Telefonai dedami į knygas. Net buvo įpakuotas į Bibliją. Galbūt manė, kad religinio turinio knyga apsaugos telefoną ir jis pasieks adresatą. Draudžiami daiktai slepiami įvairiose ertmėse: po grindų apvadais, pačiose grindys, už šviestuvų, klozetų bakeliuose, rozetėse. Tos vietos yra ten, kur nuteistosios vežamos dirbti. Tuomet mobilieji telefonai nenešami į pataisos namus, o naudojami dirbant toje vietoje. Vienais metais, atliekant kratą, radome net 12 telefonų“, – demonstravo vietas, kuriose nuteistosios sugeba slėpti nelegalius daiktus, ir tęsė:

„Tų vietų labai daug ir jos įvairios. Be to, moterys sugeba pačios, iš gautų įvairių daiktų, pasigaminti mobiliųjų telefonų pakrovėjus. Tokių dalykų jas pamoko artimieji, dažniausiai vyrai. Išmonės moterys turi. Tam turi pakankamai laisvo laiko.“

[quote_box_center] Statistika

Lietuvos įkalinimo įstaigose pareigūnai 2018 metais surado ar bandant permesti į pataisos įstaigų teritoriją ir patalpas sulaikė, taip pat iš nuteistųjų konfiskavo rekordinius skaičius ryšio priemonių ir jiems reikalingų priedų: 6 661 vnt. mobiliojo ryšio telefonų, 5 385 vnt. SIM kortelių, 160 vnt. modemų.

2019 metai buvo ne mažiau „derlingi“: įkalinimo įstaigose paimta 6 380 vnt. mobiliojo ryšio telefonų; 4 709 vnt. SIM kortelių, 208 vnt. modemų. [/quote_box_center]

[quote_box_center] Bausmės

Pataisos įstaigų pareigūnai primena, kad Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 226 straipsnis „Neteisėtas daiktų ir reikmenų įnešimas, perdavimas ar bandymas juos perduoti laisvės atėmimo vietose, sulaikytųjų sulaikymo vietose laikomiems asmenims arba neteisėtas daiktų ir reikmenų gavimas iš šių asmenų“, numato baudą nuo vieno tūkstančio iki trijų tūkstančių eurų. [/quote_box_center]


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Nukentėjusieji turės būti informuojami net apie trumpalaikes nuteistųjų išvykas

confident-noyce

Kriminalistai išaiškino į Alytaus ir Marijampolės kalėjimus narkotikus platinusius 4 kėdainiškius

confident-noyce

Panevėžio kalėjime buvo kilęs gaisras

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau