Panevėžio pataisos namų amatų dienoje atsiskleidė kalinčių moterų meniniai gebėjimai

Panevėžio pataisos namuose kalinčios moterys amatų dienose atskleidė savo sugebėjimus. Vienos moterys audė, mokėsi rišti tautines juostas, megzti šalikus ant šakių, minkyti molį ir iš jo lipdyti įvairius gaminius – vazas, namelius. Kitos – stebėjo, kokiais menais ir amatais galima užsiimti nelaisvėje.

Demonstravo savo sugebėjimus

Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro Panevėžio pataisos namų skyriaus vedėja Genovaitė Žitkevičienė naujienų portalui JP aiškino, kodėl buvo sugalvota surengti amatų dienas.

„Šį renginį – dailės ir amatų dieną – inspiravo projektas. Jį finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Kai pradėjome įvairias veiklas – audimą, pynimą, molio darbus – pagalvojome, kad juos reikia ne tik parodyti, bet ir pamokyti kitas kalines, norinčias išmokti amatų. Vienas sužavėjo šaliko mezgimas ant šakių, kitas – audimas, trečias – iš molio gaminti. Kai nusprendėme parodyti, ko kas išmoko, gimė dar viena idėja – kada nors surengti amatų mugę. Moterys tiek yra sugalvoję visokių meniškų dirbinių, todėl amatų mugė būtų puiki proga pademonstruoti savo sugebėjimus, o gal ir mainus“, – pristatė projektą G. Žitkevičienė.

G. Žitkevičienė.

Nuteistosios noriai mokosi

Pasak jos, projektas užaugino sparnus ir vis daugiau kalinių nori išmokti įvairių amatų.

„Keramikos moko keramikas Eugenijus Čibinskas su pagalbininkų ir audėja Margarita Jarašūnienė. Beje, bus ne tik galima pasimokyti kaip žiesti molį, austi ir pinti juostas, bet ir pasigrožėti anksčiau sukurtais meniškais darbais. Parodoje demonstruojamos megztos virbalais servetėlės, papuošalai iš modelino, megztos kojinaitės kūdikiams, karpiniai“, – pasakojo G. Žetkevičienė, kas demonstruojama parodoje.

Pradėjo kurti Lukiškėse

Nelaisvėje papuošalus iš modelino pradėjusi kurti Daiva aiškino, kad anksčiau tokiais darbais neužsiėmė.

„Pradėjau kurti kalėjime, dar kai Lukiškėse buvau. Nebuvo kas veikti ir pamaniau – galima papuošalus daryti. Atnešė man modelino ir pamokė. Šioje parodoje demonstruojami papuošalai pagaminti Panevėžio pataisos namuose. Darbo daug, bet jis man patinka. Kokius daryti papuošalus, sugalvoju pati“, – rodė savo sukurtus papuošalus Daiva.

Nelaisvėje papuošalus iš modelino pradėjusi kurti Daiva aiškino, kad anksčiau tokiais darbais neužsiėmė.

Kojinaičių pora per pusvalandį

Kita parodos dalyvė Laura pasakojo apie mažyčių ir dailių kojinaičių mezgimą neišnešiotiems kūdikiams.

„Pradėjau megzti neišnešiotukams, o kai sužinojau apie amatų dienas, nusprendžiau, kad reikia kojinaičių ir parodai primegzti. Megzti išmokė mama. Patinka man, o nelaisvėje, bet koks užsiėmimas trumpina laiką. Šiuo metu mezgame kojinaites Pataisos namuose kartu su mamomis gyvenantiems kūdikiams“, – kalbėjo Laura ir šyptelėjusi sakė, kad numegzti vieną kojinaičių porą užtenka pusvalandžio.

Servetėles mezga su virbalais

Virbalais servetėles mezganti kalinė Rima išdidžiai demonstravo savo darbus.

„Su vašeliu nerti – paprasčiau, bet su virbalais man gražiau – įdomesni raštai servetėlių gaunasi. Be to, jos daug plonesnės ir dailesnė.  Beje, žinau, kad mažai likę meistrų, kurie servetėles mezga virbalais. Prie vienos servetėlės darbuojuosi apie keturias dienas. Per visą savo bausmės laiką – penkiolika metų – esu labai daug įvairių dirbinių prinėrusi ir primezgusi“, – pristatė savo megztas servetėles Rima ir pasidžiaugė, kad jau greitai išeis į laisvę.

Piešia nemokėdamos

Įdomiai apie dailės terapijos užsiėmimus pasakojo jų vadovė Aida Smalinskienė.

„Atėjusios į užsiėmimus, kalinės sako nemokančios piešti, bet pasibaigus užsiėmimui nustemba – gali piešti. Viena kalinė piešia medžius, kita – savo vidinę būseną išreiškia spalvomis. Niekas jų nemoko, kaip piešti, terapijos metu savaime atsiskleidžia jų galimybės. Juolab, kad terapijos užsiėmimai ne piešimo pamokos, bet galimybė džiaugtis kūrybos procesų, atsverti ir spalvomis pasipasakoti bei prisiminti praeitį. Piešiniuose fiksuojamos emocijos, kurios parodomos spalvomis, piešinių raštais. Po kelių terapijos seansų kalinės net gi papasakoja, ką jautė piešdamos“, – jautriai apie užsiėmimus kalbėjo A. Smalinskienė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Ieškotas nuteistasis iš Pravieniškių sulaikytas Tauragėje

confident-noyce

Vilniaus pataisos namuose nuteistasis padegė čiužinį

confident-noyce

Panevėžio pataisos namuose knygos mylėtojos renka Metų knygą

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau