6 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 25 vasario, 2021

Panevėžio moterų pataisos namuose tikimasi pozityvių permainų

Teisingumo ministerijos inicijuotas bandomasis resocializacijos projektas, kad nuteistieji nebenusikalstų ir negrįžtų į kalinimo įstaigas, artėja į pabaigą. Įkalinimo įstaigų vadovai tikisi, jei projektas pasiteisins, bus priimti teisės aktai, reglamentuojantys Lengvojo režimo sektoriaus nuolatinę veiklą. Dabar apie du trečdalius nuteistųjų į kalinimo įstaigas patenka nebe pirmą kartą.

Lengvojo režimo sektoriaus programa gegužės 1-ąją dieną buvo pradėta taikyti ir Panevėžio moterų pataisos namuose.

„Galimybę gyventi šiame sektoriuje gavo 44 iš 232-ių moterų. Pastebėjome, kad galimybė patekti į šį sektorių kitas moteris labai motyvuoja“, – pasakoja Panevėžio moterų pataisos namų direktoriaus pavaduotoja Loreta Skrickienė.

Lengvojo režimo sektorius – pataisos namų dalis, kurioje atskirai nuo kitų nuteistųjų apgyvendintos lengvosios grupės moterys turi šiek tiek daugiau privilegijų.

„Čia daug pliusų. Gyvename atskirai. Aukšte – du telefonai, kuriais galime skambinti nuo 9-os ryto iki 9-os vakaro. Turime atskirą virtuvę, savo dušą, poilsio kambariuką. Neteko girdėti neigiamų atsiliepimų. Visos labai laimingos. Kituose korpusuose tokio skyriaus nėra“, – rusų kalba dėsto lengvojo režimo sektoriuje gyvenanti nuteistoji.

Siekiant pagerinti lengvosios grupės nuteistųjų buities sąlygas, lengvojo režimo sektoriuje įrengtos atskiros dušo patalpos, moterims leidžiama dažniau apsipirkti parduotuvėje ir įsigyti platesnį asortimentą maisto produktų, pvz. šaldytų kulinarijos gaminių, miltų, uogienių, konditerijos gaminių ir kt.

Projekto įgyvendinimo metu atsižvelgiama ne tik į buitį. Suteikiama daugiau pasimatymų, galimybių trumpam išeiti iš įkalinimo įstaigos, kartą per tris mėnesius iki trijų parų parvykti į namus. Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras specialiai nuteistosioms organizuoja treniruotes – vaikščiojimą su šiaurietiškomis lazdomis.

„Už pataisos namų galime praleisti tris valandas, tai mes su vaiku važiuojame į mamų mankštas Senvagėje, parodas, sporto užsiėmimus, koncertus. Tik, aišku, viską dokumentais turime suderinti iš anksto“, – pasakoja pakeliui į mamų su vežimėliais mankštą skubėjusi nuteistoji.

„Svarbiausia, žinokite, su savais pasimatymai. Kai, pavyzdžiui, mano vaikai gyvena užsienyje, atvažiuoja tokį kelią ir vienas kitą paliesti yra tiesiog malonu. Tiesiog nežinau… Labai dėkojame už tą grupę, kad čia suteikė mums tokią malonę išeiti sėdint už tų sienų, kaip sakant. Visų vardu dėkoj“,- sakė Nijolė.

„Lengvojo režimo skyriaus“ projektu siekiama kalintiems asmenims sudaryti kuo panašesnes į įprastas gyvenimo sąlygas laisvėje.

L. Skrickienė.

„Iš visuomenės narių, kad tai yra blogai ar  panašiai, mes tikrai negirdėjome. Moterys tiesiog dalyvauja kartu su bendruomene ir tai joms padeda būti arčiau visuomenės, jos pokyčių. Stengiamasi, kad joms vėliau būtų kuo paprasčiau integruotis“, – pastebi L. Skrickienė.

Bandomojo projekto privilegijas galima užsitarnauti geru elgesiu.

„Turime dirbti, nusižengimų nedaryti, užsiėmimų daug lankyti, kas mokyklos nebaigė – mokytis“, – pasakoja į bandomąją programą patekusi nuteistoji.

„Stebi mūsų bendravimą – kaip viena su kita, kaip su pareigūnais kalbamės – ar nesipykstame, nesibarame. Labai stengiamės išvengti tokių nesusipratimų, nes galimybė išeiti pasivaikščioti už kalėjimo sienų – labai svarbi“, – pasakoja Daiva iš Šiaulių.

Bandomasis resocializacijos projektas šiuo metu vykdomas trijose įkalinimo įstaigose – Panevėžio moterų pataisos namuose, Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje ir Pravieniškių pataisos namuose-atviroje kolonijoje.

„Iki spalio 15 dienos, mes ministrui turime pateikti pastebėjimus kaip gi čia mums sekėsi, kas pasiteisino, kas nepasiteisino, na ir tikimės, kad taip bus ir toliau“, – sako Panevėžio moterų pataisos namų direktoriaus pavaduotoja.

Projekto įgyvendinimui papildomų išlaidų iš valstybės biudžeto nereikėjo, naudoti jau turimi resursai. Bandomojo projekto sėkmės atveju – bus priimti teisės aktai, reglamentuojantys Lengvojo režimo sektoriaus nuolatinę veiklą. Dabar apie du trečdalius nuteistųjų į kalinimo įstaigas patenka nebe pirmą kartą.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Iš Alytaus atvirosios kolonijos pasišalinęs nuteistasis surastas po pusantros paros

confident-noyce

Į Alytaus pataisos namų atvirąją koloniją negrįžo nuteistasis

confident-noyce

Alytaus pataisos namuose savaitgalį pasigesta trijų nuteistųjų

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau