Panevėžio moksleivių namai verčia naują puslapį: keliauja į 40-tuosius gyvavimo metus

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖ
FotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
Panevėžio moksleivių namai verčia naują puslapį: keliauja į 40-tuosius gyvavimo metus.

Panevėžio miesto Moksleivių namams šie metai ypatingi – neformaliojo ugdymo įstaiga mini 30 metų sukaktį. Apie tuos prabėgusius 30 metų, apie pasiekimus, laimėjimus, planus ateičiai ir kalbamės su ilgamete neformalaus švietimo ugdymo įstaigos vadove Raminta Juzėniene.

Įstaigos virsmai

– Šie metai Moksleivių namams – ypatingi. Įstaiga mini 30-metį. Priminkite Moksleivių namų istoriją ir kaip kito įstaiga?

– Panevėžio moksleivių namai savo istoriją  skaičiuoja nuo 1992 metų birželio 26 dienos, kai sujungus Jaunųjų turistų centrą, Moksleivių techninės kūrybos namus bei Vaikų ir paauglių klubų susivienijimą buvo įkurtas Užmokyklinės veiklos centras. Pagrindinės veiklos sritys buvo reguliarus vaikų ir jaunimo ugdymas būreliuose, grupėse, studijose, įvairūs kultūros renginiai, varžybos, pažintinė ir kraštotyrinė veikla.

Pirmasis direktorius Vladas Juška tuomet suprato, jog neformaliojo švietimo mokyklos ateitis prasideda dabar. Laikas patikrino, patvirtino ir įvertino pirmojo vadovo kurtas ir puoselėtas ateities vizijas. Nuo 1999-ųjų iki 2005-ųjų metų mokyklai vadovavo direktorė Alė Gasparėnienė. Tuomet formavosi tradicijos, keitėsi programos ir mokyklos tikslai.

Mokykla palaipsniui plėtėsi, didėjo pedagoginis potencialas, kūrėsi mokinių ugdymui palanki aplinka. Keitėsi mokyklos tradicijos, keitėsi mokytojai, mokiniai, net mokyklos pavadinimas – nuo 2004 metų rudens Užmokyklinės veiklos centras pervadintas Moksleivių namais. Tuomet pasikeitė ne tik pavadinimas ir mokyklos direktorius. Išryškėjo mokyklos identitetas, sustiprėjo išoriniai ryšiai, buvo plėtojamos teikiamos paslaugos: šalia neformaliojo švietimo programų pradėtos vykdyti įvairios teminės edukacinės programos vaikams ir jaunimui.

R. Juzėniene.

Didžiausia vertybė – ugdytiniai

– Tačiau ėjimas pirmyn ir permainos tik į gerą?

– Nepaisant įvairių iššūkių, permainų, gerų ir skaudžių patirčių, kiekvieni metai mokyklos bendruomenei buvo ėjimas į priekį, be baimės keistis, įgyjant vis daugiau patirties, puoselėjant vidinę įstaigos kultūrą, mezgant ryšius su socialiniais partneriais. Ir šiandien didžiausias mūsų darbo įvertinimas ir didžiausia gimtadienio dovana yra gausus ir ištikimas vaikų būrys, kurių turime daugiau kaip 600, nes čia visus 30 metų verda gyvenimas, kupinas ieškojimų ir atradimų, smagių nuotykių nevaržomos kūrybos.

Mokiniai, paruošti mokytojų, savo pasiekimus demonstruoja įvairiuose miesto, respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose, koncertuose, festivaliuose ir varžybose. Be to,  įgyvendinami įvairūs projektai, organizuojami renginiai, rengiamos vaikų vasaros užimtumo programos, mokinių kūrybinių darbų parodos, įvairios kūrybinės dirbtuvės ir edukacinės veiklos. Todėl šiandien jaučiame brandą ir esame pasirengę ugdyti ne tik vaikus ir jaunimą, bet ir suaugusiuosius. Kuriame patrauklias suaugusiųjų neformaliojo ugdymo programas ir drąsiai verčiame naują mokyklos istorijos puslapį, įpareigojantį dirbti dar nuoširdžiau, kad artimiausi mokyklos veiklos metai būtų ne bandymo išlikti, o kūrybinės brandos metai.

Panevėžio moksleivių namai verčia naują puslapį: keliauja į 40-tuosius gyvavimo metus.

Jaustis kaip namuose

– Kas yra svarbiausia neformalaus ugdymo įstaigai?

– Neformalaus ugdymo įstaigai svarbiausia, kad ją pamėgtų ir norėtų lankyti vaikai. Todėl įstaiga vaikui turėtų būti lyg namai, kur jautiesi saugus ir gali užsiimti įdomia, kūrybinga ir pašėlusiai smagia veikla, improvizuoti, kurti, ieškoti savęs, mokytis puikiai jaustis scenoje, nugalėti baimę, patirti varžymosi jaudulį bei nepamatuojamos sėkmės skonį. Tada ir atsiranda būtinybė piešti, lipdyti, konstruoti, šokiu ar muzikos garsais išlieti susikaupusius jausmus. Tai turi būti tokie namai, kur vaikas galėtų augti, nebijoti klysti, tikėti savo jėgomis, bendradarbiauti ir kurti.

Panevėžio moksleivių namai verčia naują puslapį: keliauja į 40-tuosius gyvavimo metus.

Programų įvairovė

– Kokie užsiėmimai siūlomi vaikams ir jaunuoliams? Kurie iš jų yra svarbiausi?

– Panevėžio moksleivių namuose vaikams ir jaunimui kasmet siūlome rinktis 26-30 pavadinimų programas, parengtas neformaliojo švietimo mokytojų. Programas siūlome rinktis pagal vaikų pomėgius ir saviraiškos poreikius ir jas  laikome vienodai svarbiomis, nes vaikų poreikiai – skirtingi. Kaip patraukliausias vaikams galėčiau išskirti visas meninio ugdymo programas, nes vaikai noriai šoka, dainuoja, groja gitaromis, vaidina. Taip pat labai populiarios visos dailės, dailiųjų amatų programos.

Vaikai labai mėgsta lipdyti iš molio, pinti iš vytelių, daryti darbelius iš šiaudų ir, žinoma, piešti. Iš sportinio ugdymo būrelių populiariausias – turizmas, tačiau jaunimas noriai renkasi ir bokso, lengvojo kultūrizmo ar aerobikos užsiėmimus. Taip pat vaikams, kurie pas mus atvyksta iš darželių ir mokyklų grupėmis, organizuojame visą eilę edukacinių programų, kurios kiekvienais metais darosi vis populiaresnės.

Panevėžio moksleivių namai verčia naują puslapį: keliauja į 40-tuosius gyvavimo metus.

Ugdo asmenybes 

– Per 30 veiklos metų Moksleivių namai išugdė ne vieną asmenybę, kuriems užsiėmimai įstaigoje padėjo pasirinkti specialybę. Paviešinkite juos, juolab kad jie ateis pasveikinti jūsų jubiliejaus proga?

– Per tą laikotarpį įvairias neformaliojo švietimo programas Moksleivių namuose baigė įspūdingas skaičius moksleivių. Ir tikrai ne viena dešimtis jų pasirinko specialybes, artimas savo pomėgiams, kuriuos realizavo Moksleivių namuose. Turime ir aktorinio meistriškumo specialistų, dizainerių, floristų, keramikų, turizmo vadybininkų, net aviacijos specialistų. Įstaigoje būrelius lankė net trys mokytojai, kurie dabar patys dirba ar dirbo mokytojais Moksleivių namuose. Tai Samanta Pusvaškienė, Andrius Kuprys ir Rytis Navarskas.

Panevėžio moksleivių namai verčia naują puslapį: keliauja į 40-tuosius gyvavimo metus.

Dirba puikūs mokytojai

– Moksleivių namai išugdė ne vieną jaunuolį ir suformavo jo asmenybę, bet ir įstaigoje dirba puikūs mokytojai, kurie įkvepia vaikus. Gal galite juos paminėti ir pagirti?

– Panevėžio moksleivių namuose dirba visa eilė puikių mokytojų. Dailės, dailiųjų amatų, keramikos, pynimo būrelių mokytojos Audronė Markutienė, Jurgita Bieliakovienė, Aušra Lazdauskienė, Geleta Norvaišienė, Virginija Jakevičienė. Iniciatyvus muzikinio ir teatrinio ugdymo būrelių mokytojai: Justinas Kanaporis, Dainoras Lazdinis, Dalia Šumskienė, Stela Kulbokienė.

Techninės kūrybos poreikį mokykloje su kaupu vaikams išpildo ilgametis mokyklos mokytojas Žuteks Velička. Mokytojos Reginos Liutkevičienės vadovaujamas šiuolaikinių šokių studijos „Selevy“ kolektyvas – įvairių konkursų, festivalių laimėtojas ir laureatas. Mokytojos Onos Ivanauskienės vadovaujamas liaudies šokių kolektyvas „Aušrinė“ – nuolatinis miesto kalėdinių mugių, „Expo“ parodų atidarymo, Panevėžio švietimo įstaigų liaudies šokių festivalio „Šokim šokimėlį“, respublikinio Panevėžio bendruomenių rūmų vaikų ir jaunimo festivalio „Saula riduolėla“ ir įvairių tarptautinių festivalių dalyviai ir laureatai. Džiaugiuosi savo sportinio ugdymo mokytojais Dainiumi Mikšiu ir Ryčiu Navarsku, kurie ne tik skiepija vaikams meilę sportui, bet ir organizuoja jiems įvairius aktyvaus laisvalaikio užsiėmimus.

Panevėžio moksleivių namai verčia naują puslapį: keliauja į 40-tuosius gyvavimo metus.

Sportinis turizmo būrelio mokytojos Saturninos Mažuolienės ugdytiniai – nuolatiniai  Alpinizmo technikos, šalies mokinių turizmo technikos, tarptautinių mokinių turizmo technikos, kalnų kelionių technikos varžybų, Lietuvos kalnų sporto daugiakovės čempionato ir įvairių kitų varžybų nugalėtojai. Mokytojos ugdytinė – Augustė Ostrauskaitė – daugelio turizmo technikos varžybų prizininkė, asmeninių moksleivių turizmo technikos varžybų 2019, 2020, 2021 m. absoliuti Lietuvos čempionė.

Didžiuojamės visais mokytojais, kurie dirba prasmingą darbą su begaline meile savo pašaukimui ir vaikui. Ir tik jų dėka esame patrauklūs savo klientams visus šiuos 30 metų.

Panevėžio moksleivių namai verčia naują puslapį: keliauja į 40-tuosius gyvavimo metus.

Išskirtinis reginys – šokių festivalis

– Kokie išskirtiniai renginiai vyko šiais metais, kuriais norite ir galite pasigirti?

– Per metus mokykloje suorganizuojame apie 60 renginių: apie 30 parodų, 10 varžybų, 20 įvairių pramoginio turinio renginių. Kaip išskirtinį renginį, vykdytą šiais mokslo metais, norėčiau paminėti Moksleivių namų prieš gerą mėnesį organizuotą respublikinį vaikų ir jaunimo šokio festivalį „Šokių paletė“. Festivalyje dalyvavo: Panevėžio moksleivių namų šokių studija „Selevy“, Platelių meno mokyklos šokių kolektyvas, Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos šokių grupė, Panevėžio bendruomenių rūmų  tautinių šokių kolektyvas „Grandinėlė“, Pasvalio kultūros centro Diliauskų skyriaus vaikų šokių teatras „Austre“, Rudaminos daugiafunkcinio kultūros centro  lietuvių liaudies šokių kolektyvas „Žiogeliai“, Panevėžio šokių studija „Erdvė“, Vilniaus studija „Šokio harmonija“, Utenos Dauniškio gimnazijos šiuolaikinių šokių grupė „DiaDance“, Utenos Krašuonos progimnazijos šokių grupė „Stella“, Panevėžio „Vyturio“ progimnazijos šokių kolektyvas „Vyturys”, Širvintų kultūros centro Bagaslaviškio filialo vaikų ir jaunimo šokių kolektyvas „Šypsnis“, Kėdainių profesinio rengimo centro šokių grupė „Šou dance“, Panevėžio sporto ir šokių studija „Eldorado“, Juodupės gimnazijos šokių kolektyvas „Next generation“, Rokiškio kultūros centro pramoginių šokių kolektyvas „PaŠok“, Joniškio sporto centro kolektyvas, Ukmergės kultūros centro šiuolaikinio šokio kolektyvas „Aidas“, Linkuvos vaikų ir jaunimo užimtumo centro šokių kolektyvas „Erdvė“, Panevėžio Kazimiero Paltaroko gimnazijos  šokių kolektyvas, Panevėžio bendruomenių rūmų šokių grupė „Pagrandukai”, Kupiškio rajono kultūros centro šokių kolektyvas „Amazing“.

Moksleivių namai suorganizavo puikią Lietuvos moksleiviškų šokių kolektyvų šventę, kurioje visų širdis džiugino tikra spalvinga šokio stilių paletė – šiuolaikiniai, gatvės, liaudiški, pramoginiai, pop ir kiti šokių stiliai.

R. Juzėniene.

Prisimins nueitą kelią, pažvelgs į ateitį

– Kaip minėsite Moksleivių namų jubiliejų? Kurią dieną ir kur?

– Moksleivių namų jubiliejų paminėsime Panevėžio muzikiniame teatre birželio 10 dieną nuo 17.30 valandos. Šventę įprasminančiu simboliu pasirinkome obelį, brandinančią vaisius. Medis turi ir vieną svarbiausių prasmių: praeities – šaknys, dabarties – šakos ir ateities – viršūnė, dangus, saulė suvienijimą. Todėl minėdami mokyklos jubiliejų prisiminsime praeitį, apžvelgsime kokį kelią nuėjome, pasigirsime kokius prasmingus darbus darome dabar ir kokių tikslų sieksime ateityje. Tik suvokus tarp jų pusiausvyrą, mūsų medis žaliuos ir vešės, duos gausiai vaisių bei sėklų tolesniam augimui.

Naudodamasi proga noriu pakviesti steigėją – Panevėžio miesto savivaldybę, mokytojus, esamus ir buvusius darbuotojus, mokinius ir jų šeimas sudalyvauti šventiniame mokyklos gimtadienio šurmulyje, pasidžiaugti pasiekimais bei pabūti nuoširdaus palaikymo bei geros nuotaikos renginyje. Tegu visas miestas girdi mūsų muziką, mato mūsų šokį ir gėrisi mūsų spalvomis.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Profesorius perspėja: prastėja Lietuvos moksleivių sveikata

JP Redakcija

Panevėžio mokymo centro „Karjeros laboratoriją“ gimnazistai įvertino teigiamai ir nori tęsinio

JP Redakcija

Panevėžio moksleivių namai pagaliau sulaukė remonto

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads