16 C
Panevėžys
Penktadienis, 14 gegužės, 2021

Panevėžio miesto ir rajono merai pasakė, ką galvoja apie KT sprendimą dėl tiesioginių merų rinkimų

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS, BNS
Panevėžio miesto meras R. Račkauskas ir Panevėžio rajono meras P. Žagunis stebisi tokiu KT sprendimu.

Prieš šešerius metus Lietuvoje įvesti tiesioginiai merų rinkimai prieštarauja Konstitucijai, šiandien paskelbė Konstitucinis Teismas (KT).

„Pažymėtina, kad teisės požiūriu tiesioginiai merų rinkimai, kai jį rinktų savivaldybės bendruomenė, yra įmanomi tik pakeitus Konstituciją“, – pareiškė teismas.

Įsigalios po poros metų

Šis KT nutarimas įsigalios 2023 metų gegužės 3 dieną, tai yra baigiantis dabar išrinktų merų kadencijai.

„Tai reiškia, kad 2019 metų (ir paskesniuose) rinkimuose išrinkti savivaldybių merai galės vykdyti savo pareigas iki savo kadencijos pabaigos. Tačiau 2023 metais tiesioginiai savivaldybių merų rinkimai bus įmanomi tik tuo atveju, jeigu iki tol bus padarytos atitinkamos Konstitucijos 119 straipsnio pataisos“, – pažymėjo teismas.

Žingsnis atgal

Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas tokį Konstitucinio teismo sprendimą vertina, kaip didžiulį žingsnį atgal.

„Pirmiausia – demokratijos prasme. Piliečiai praranda galimybę tiesiogiai išsirinkti merą – miesto šeimininką. Labai keista, kad dabar atrandama, jog tiesioginiai merų rinkimai prieštarauja Konstitucijai. Neraminai tai, kad žinomi šių pasikeitimų iniciatoriai ir kokia partija stovi už šio proceso. Jeigu nesugebama laimėti rinkimų ir nesistengiama būti patiems stipresniais, einama paprasčiausiu keliu – keičiamos žaidimo taisyklės. Taip bandoma stiprinti partines galias ir interesus, bet jos stiprinamos piliečių sąskaita“, – aiškino R. Račkauskas.

Kur buvo teisininkai?

Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis taip pat stebisi, kad tik dabar KT priėmė tokį nutarimą.

„Keisčiausia, kad turėjo praeiti keleri metai, jog KT priėmė nutarimą, kad tiesioginiai merų rinkimai prieštarauja Konstitucijai. Jeigu KT paneigė nutarimą, tai kur buvo teisininkai, kurie pritarė tiesioginiams merų rinkimams? Žmonių valia tiesiogiai rinkti merus – paminta. Priimant nutartį dėl tiesioginių mero rinkimų, dirbo ir teisininkai, ir Seimas, tai kur buvo teisinės žinios? Jeigu rajono Savivaldybė priimtų teisiškai nepagrįsta sprendimą, iškart Vyriausybės atstovas baksnotų ir lieptų atšaukti. Tai yra blogai – nenusakomi žaidimai vyksta“, – svarstė P. Žagunis.

Dėl tiesioginių merų rinkimų į KT buvo kreipęsi 46 praėjusios kadencijos parlamentarai, daugiausia – konservatoriai, tačiau tarp pasirašiusiųjų buvo ir keli liberalai, „darbiečiai“, buvę „tvarkiečiai“.

Kreipėsi konservatoriai

Dėl tiesioginių merų rinkimų į KT buvo kreipęsi 46 praėjusios kadencijos parlamentarai, daugiausia – konservatoriai, tačiau tarp pasirašiusiųjų buvo ir keli liberalai, „darbiečiai“, buvę „tvarkiečiai“.

Jie kėlė klausimą, ar buvo galima Lietuvoje įteisinti tiesioginius merų rinkimus nepakeitus Konstitucijos.

Seimo nariams kilo abejonių, ar skirtingas mero ir savivaldybės tarybos narių rinkimo būdas, išskirtinė ir plati tiesiogiai išrinkto mero kompetencija, iš dalies įsiterpianti į savivaldos vykdomosios institucijos kompetenciją, neprieštarauja Konstitucijoje įtvirtintai vienpakopei savivaldos sistemai.

Jų teigimu, Konstitucija nediferencijuoja tarybos narių, o atvirkščiai, – įtvirtina visiems vienodą teisinį reguliavimą.

Tiesioginiai merų rinkimai Lietuvoje įvesti 2015 metais. Savivaldybių merai jau du kartus rinkti tiesiogiai. Anksčiau merus rinkdavo savivaldybių tarybos.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

I. Šimonytė: Šiaulių meras turėtų gerai įvertinti savo sprendimų pasekmes

confident-noyce

V. Blinkevičiūtė sako nepritarianti merų kadencijų ribojimui

confident-noyce

Dėl tiesioginių merų rinkimų modelio politikai kreipsis pagalbos į teisininkus

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau