6 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 25 vasario, 2021

Panevėžio meras teisiamas be teismo

R. Račkauskas.

Valstybės pareigūno reputacija gali būti sugriauta beveik akimirksniu. STT dvi paras pralaikė Panevėžio merą Rytį Mykolą Račkauską už grotų kaip didžiausią nusikaltėlį. Po to jis trims mėnesiams nušalinamas nuo pareigų, jam uždrausta net koją įkelti į savivaldybės administracijos pastatą.

Jokių rimtų kaltinimų viešai nepateikta, tik įtarimai. Teisėsaugos organai nieko suprantamiau nekomentuoja, o pačiam merui uždrausta ką nors komentuoti, nes tai esą gali pakenkti tyrimui. Panevėžio konservatoriai nieko nelaukdami surengė piketą prieš tariamai apsivogusį merą, socdemai nepagailėjo pinigų laidotuvių vainikui. Veiksmas primena F. Kafkos „Procesą“.

R. Račkauskas – žinomas ne tik Panevėžyje, bet visoje Lietuvoje. Tikras inteligentas, architektas, Sąjūdžio Panevėžyje kūrėjas, aiškių principų ir politinių nuostatų vyras. Drąsus ir atkaklus, tačiau per galvas nelipantis, lengvo gyvenimo niekada neieškojęs ir neieškantis. Panevėžiečiai laukia dramos atomazgos, tačiau akcijos sumanytojų užprogramuota, kad atomazgos ir aiškumo teks palaukti. Nes taip reikia, taip patogu, taip kai kam yra naudinga.

Taigi, įtarti galima bet ką ir bet kuo. O kas toliau? Juk nemažai paprastų piliečių dramą savivaldybėje suprato kaip dar vieną įrodymų beveik „neabejotinos“ tiesos, kad visi, esantys valdžioje, yra vagys. Nekaltumo prezumpcija arba tai, kad, kol nėra teismo sprendimo, asmuo laikomas nekaltu, Lietuvoje pradedama užmiršti.

Yra kita svarbi reikalo pusė. R. Račkausko sulaikymo faktas buvo išreklamuotas per visą žiniasklaidą. Kitaip tariant, jis nuteistas – ar bent jau bandoma tai padaryti – jau dabar, kai nėra jokio teismo sprendimo, kai faktiškai nežinoma, ką konkrečiai blogo ir nusikalstamo meras padarė, ar apskritai ką nors antiįstatymiško jis padarė.

Ateis mero rinkimų laikas Panevėžyje, ir daug kas jau „žinos“, kad R. Račkauskas buvo sulaikytas už piktnaudžiavimą valdžia, ir visai nesvarbu, jog pati byla subliukš ir nieko nebus įrodyta. Ne vieno rinkėjo atmintyje liks tik žinia, kad meras buvo sulaikytas už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi, korupciją arba už vogimą.

Tai neabejotinai bus naudinga jo politinams priešininkams, siekiantiems šio Lietuvos miesto mero kėdės.  Tai ir yra atsakymas, kam šis Panevėžio skandalas yra naudingas. Pavardžių bei politinių jėgų pavadinimų nereikia net įvardinti, juos ir taip visi, kas domisi įvykiais Panevėžyje, žino.

Ir dar vienas aspektas: sunku suprasti, kodėl savivaldybės meras gali būti sulaikytas taip paprastai, ryte įsiveržus į jo kabinetą STT pareigūnams. Sulaikytas kaip koks eilinis prekiautojas nelegaliomis cigaretėmis, žudikas ar prievartautojas.

Seimo nario taip paprastai nesulaikysi, nesvarbu, ką jis būtų įtariamas padaręs. Liberalai E. Masiulis, G. Steponavičius ir kiti įtariamieji „MG Baltic“ byloje yra laisvėje. Kodėl aukščiausiems savivaldos pareigūnams netaikomi panašūs principai kaip seimūnams? Juk savivaldos pareigūnus, pirmiausia merus, kaip ir seimūnus, renka eiliniai piliečiai!

Yra ir platesnis visų šių įvykių Lietuvoje kontekstas. Be abejo, R. Račkauskas ilgą laiką buvo sekamas, bent jau logiškai galvojant, turėjo būti.  Lietuvoje jau beveik įprastu dalyku tampa slaptųjų tarnybų veikla, sekant bei įrašinėjant pokalbius. STT jau tapo beveik valstybe valstybėje.

Būtų dar nieko, jei tai būtų vien STT. Sekimu, pokalbių įrašinėjimu užiima ir kitos tarnybos, sakykime, VSD, o bjauriausia, kad tie slapta įrašyti pokalbiai vėliau, dar iki teismo atsiduria viešojoje erdvėje, liaudies teismui. Taip įvyko „MG Baltic“ byloje. Lietuva tampa džiunglėmis, kuriose visi kovoja su visais dėl valdžios, pinigų ar garbės.

Panašu, kad kovoja pasitelkdami slaptųjų tarnybų medžiagą, įtaką arba tų tarnybų darbo broką. Kiek tų tarnybų veikia Lietuvoje – sunku pasakyti. Tai ne tik dvi, mūsų jau minėtos, bet ir įvairios lietuviškos sekimo tarnybos, įvairiausi privačių firmų analizės rinkimo skyriai ir dar neaišku kas. Be abejonės, Lietuvoje veikia ir Rusijos SVR, FSB, GRU, Baltarusijos KGB, Lenkijos ir kitų artimų bei tolimesnių kaimynų tarnybos. Bandant suskaičiuoti visas šias sekimo „platformas“, tampa nejauku ir baugu gyventi. Tai supranta ne vienas Lietuvos pilietis.

Kaip kitaip paaiškinti Lietuvoje vėl atgimstančias baimes dažnai išreiškiamas šiais posakiais – „tai ne telefoninis pokalbis“, „jei ką, aš tau nieko nesakiau“ ir panašiais, primenančiais laikus, kai žmonės baiminosi patekti į sovietinio KGB sekimo bei persekiojimų tinklą. Tačiau ar mes tam stojome į Baltijos kelią, ar tam gynėme Lietuvos laisvę, mūsų atkurtą valstybingumą 1991-ųjų sausį, kad dabar bijotume sekimo tarnybų arba neturėtume garantijų, jog pas mus neateis personažai tiesiai iš Kafkos kūrinių?

,Baimės instinktas  išlieka ilgai, o išlikęs vėl kuria panašią realybę kaip ta, kurioje jį turintys yra gimę. Tai yra sovietine baime persunktą realybę.

Galima sakyti, kad tai nieko bendro neturi su Panevėžio meru. Tačiau tikrai turi. Jei net jis nėra saugus nuo pareigūnų įsiveržimo anksti ryte į kabinetą, kiek saugūs yra paprasti piliečiai?

Todėl tai, kas vyksta Panevėžyje, yra svarbiau nei vieno Lietuvos mero sulaikymas. Klausimas rimtesnis – kiek saugūs esame mes visi.

Šiandien vieni naudojasi valdžia ir ryšiais sąskaitų suvedimui, nepatogių konkurentų pašalinimui iš politinės arenos, vieniems kitiems metams praėjus tą patį darys jau kiti.

JP už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė.


3 komentarai

Lietuvos pilietis 2018-07-09 17:20 at 17:20

Lietuvoje negali būti susidorojama su politiniais konkurentais kaip kokioje Rusijoje. Toks veikimas garbės nedaro nei jo iniciatoriams, nei vykdytojams..

Atsakyti
Dalija 2018-07-10 18:03 at 18:03

Utenos meras kuris miestą taip išpuoselėjo, turi mo,kėti baudą, o Panevėžiui didžiausių šimtmečio švenčių proga akibrokštas ir nepagarba būti paliktiem be mero, kuris taipat stengiasi dėl miesto už Utenos merą ne mažiau.

Atsakyti
Erikas 2018-07-12 07:34 at 07:34

Mano pagarba merui Račkauskui ir stiprybės linkėjimai!

Atsakyti

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Naujoji Panevėžio mero patarėja – buvusi viceministrė

confident-noyce

Panevėžio meras kritikuoja Vyriausybės sprendimą atidėti judėjimo atlaisvinimus

confident-noyce

Panevėžio meras R. Račkauskas: „Būkime vieningi, būkime laisvi, būkime verti Laisvės!“

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau