Panevėžio meras: „Svarbiausi darbai mieste nesustoja net ir karantino laikotarpiu“

Panevėžio meras: „Svarbiausi darbai mieste nesustoja net ir karantino laikotarpiu“

Raimonda MIKUČIONYTĖ / Rimvydo ANČEREVIČIAUS nuotr.

R. Račkauskas.

Lietuvos Vyriausybei nuo kovo 16 dienos dėl koronaviruso plitimo grėsmės paskelbus karantiną visoje šalyje, buvo sustabdyta įmonių, įstaigų veikla, uždrausti masiniai susibūrimai.

Naujienų portalui JP Panevėžio meras R. Račkauskas davė išskirtinį interviu, kuriame įvertino ekstremalią situaciją, aiškino, kaip sekasi susitvarkyti su naujais, niekada nepatirtais iššūkiais ir pasidžiaugė, kad svarbiausi darbai nesustojo net ir karantino laikotarpiu.

BIC

– Grįžote į darbą, kokios problemos užgriuvo? Juk Savivaldybė – vadovavimo centras ekstremalioje situacijoje.

– Problemos vejasi viena kitą, o klausimų buvo daugiau nei atsakymų. Džiaugiuosi, kad savivaldybės komanda, įmonės ir įstaigos dirba neskaičiuojant darbo valandų tam, kad koronaviruso prevencijos valdymo procesas būtų kuo efektyvesnis ir panevėžiečiai žinotų, jog esant reikalui gaus visą būtiną pagalbą.

Svarbiausiais klausimais grįžus į darbą vadinčiau mobilaus patikros punkto veiklos užtikrinimą ir karščiavimo klinikos įkūrimą. Džiaugiuosi, kad operatyvaus ir efektyvaus komandinio darbo dėka jie abu sėkmingai veikia ir aptarnauja gyventojus.

Kitas svarbus sprendimas – praėjusį penktadienį pradėtos dezinfekuoti autobusų stotelės, kitos didžiausių gyventojų srautų sulaukiančios viešosios erdvės, taip pat gavus pritarimą stovėjimo aikštelės ir prieigos  prie prekybos centrų.

– Karantino režimas palietė visus, kaip sekasi susitvarkyti su naujais – niekada nepatirtais iššūkiais?

– Žinoma, naujų patirčių daugėja ir daugės tol, kol gyvensime ekstremalios situacijos sąlygomis. Tačiau esu tikras, kad ne skundais, pasipiktinimu ar kaltų ieškojimu, o bendru darbu pasieksime geriausių rezultatų. Ir Panevėžyje, ir kitose savivaldybėse atsiranda badančių pirštais, ieškančių, kas ko nepadarė ar padarė ne laiku, besipiktinančių, kad terminai, skirti įsakymų ir rekomendacijų įgyvendinimui per trumpi.

Nemanau, kad toks kelias teisingas ar kad jis vestų į greitesnį situacijos suvaldymą. Dabar turime stengtis maksimaliai įgyvendinti gaunamus nurodymus. Padarytas klaidas galėsime skaičiuoti tada, kai nebebus pavojaus žmonių gyvybėms.

– Ekstremali situacija palietė kone kiekvieną mūsų, kokių prašymų sulaukiate? Kokių klausimų, prašymų dažniausiai sulaukiate iš panevėžiečių?

– Daugiau klausimų buvo karantino pradžioje, kuomet dar nebuvo aiškios tvarkos, kaip elgtis grįžusiems iš užsienio – dėl grįžimo iš oro uostų, izoliavimosi sąlygų, maisto pristatymo ir panašus klausimai. Vėliau buvo didelis susidomėjimas dėl mobilaus patikros punkto, karščiavimo klinikos veiklos. Dabar, situacijai nusistovėjus, tokių klausimų sulaukiama vis mažiau.

– Panevėžio įmonės, įstaigos ir pavieniai asmenys teikia paramą medikams – svarbiausiems kovotojams su pandemija. Kokią paramą medikams teikia Savivaldybė?

– Pirmiausia, žinoma, dar kartą dėkoju medikams, kasdien besikaunantiems pirmose gretose. Noriu padėkoti kiekvienam, pagal savo išgales padedantiems medikams – kiekvieno jūsų indėlis į šią kovą yra svarbus ir apsaugant specialistus, ir morališkai juos palaikant.

Savo ruožtu Savivaldybė užtikrina apsaugos priemones karščiavimo klinikai, mobiliam patikros punktui, pavežėjimo paslaugas į/iš punkto, tepinėlių gabenimą į laboratorijas. Didelę dalį apsaugos priemonių teikiame tiems, kurie yra arčiausiai medikų ir taip pat stovi šios kovos pirmosiose gretose – pagal poreikį aprūpiname organizacijas, savanorius, socialinius darbuotojus, teikiančius pagalbą karantinuotiems asmenimis ir senjorams.

– Nuo COVID-19 nukentės vidutinis ir smulkusis verslas, paslaugų sfera. Kokią paramą gali suteikti Savivaldybė?

– Didžiausia parama, kurią gali šiuo metu suteikti savivaldybė – mokestinės lengvatos. Esame pasiruošę imtis veiksmų, kad palengvintume verslą užklupusius sunkumus. Pirmiausia, atleisime nuo patalpų nuomos mokesčio už karantino laikotarpį tuos verslininkus, kurie šiuo metu negali vykdyti veiklos. Žemės nuomos, nekilnojamojo turto mokesčius savivaldybė pradeda skaičiuoti rugsėjį – iki to laiko drauge su verslininkais ieškosime sprendimų dėl lengvatų, kurios amortizuotų patirtus nuostolius.

– Miesto biudžete yra numatytas rezervas, kaip jis naudojamas ekstremalioje situacijoje?

– Rezervas ir valdymo programos lėšos naudojamos apsaugos priemonėms įsigyti ir mobiliojo patikros punkto transporto užtikrinimui.

– Balandžio mėnesio pabaigoje vyks Tarybos posėdis. Kaip jam ruošiamasi? Kokie klausimai bus svarstomi?

– Nuotolinis Tarybos posėdis planuojamas balandžio 30 dieną. Praėjusią savaitę įsigaliojo Vietos savivaldos įstatymo pakeitimai, kurie suteikė teisę Tarybos posėdžio metu svarstyti visus aktualius klausimus, o ne tik susijusius su nepaprastąja padėtimi, ekstremaliąja situacija ar karantinu. Atsižvelgiant į nuotolinio posėdžio organizavimo specifiką bei kitų Savivaldybių patirtį svarstysime svarbiausius klausimus, pavyzdžiui atleidimas nuo mokesčio už ikimokyklinį ir neformalųjį ugdymą, leidimas vykdyti infrastruktūros projektų viešuosius pirkimus ir kitus.

– Nors įsigaliojo karantinas ir daugelis darbų atliekam nuotoliniu būdu, bet projektai tęsiami. Kokie iš jų tęsiami ir galbūt kuriuos nors pavyks užbaigti?

– Galime pasidžiaugti, kad gyvenimas nesustojo ir Panevėžio atsinaujinimas sparčiai juda į priekį. Nesustoja strateginiai miesto atsinaujinimo projektai, matome ir konkrečius vykstančius darbus: prasidėjo  Nepriklausomybės aikštės rekonstrukcija, Skaistakalnio parko atnaujinimas, baigiama A. Jakšto gatvės ir skvero rekonstrukcija, tvarkomas Jaunimo sodas ir Maironio alėja, tęsiamas Ekrano marių teritorijos, Laisvės aikštės ir jos prieigų atnaujinimas.

Be to, atnaujinamas „Aukštaitijos“ stadionas, pasirašyta modernaus baseino projektavimo sutartis. Baigiama Dailės galerijos pastato ir Moigio pastatų rekonstrukcija, modernizuojama „Vilties“ progimnazija. Karantinas vieną dieną baigsis, gyvenimas grįš į įprastas vėžes, o mes – į vis labiau gražėjantį miestą ir jo viešąsias erdves.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.