Panevėžio meras: „Panevėžiečiai akivaizdžiai išmintingesni ir padoresni už daugelį politikų“

Panevėžio meras: „Panevėžiečiai akivaizdžiai išmintingesni ir padoresni už daugelį politikų“

Raimonda MIKUČIONYTĖ / Gedimino BALČIŪNO nuotr.

R. Račkauskas.

Praėjusią savaitę Panevėžį sukrėtė skandalas. Prieš trejus metus triuškinančia pergale pirmą kartą Lietuvoje vykusius tiesioginius merų rinkimus Panevėžyje laimėjęs Rytis Mykolas Račkauskas atsidūrė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) akiratyje.

STT pareigūnai Panevėžio miesto merą sulaikė. Tačiau po dviejų dienų paleido, bet trims mėnesiams nušalino nuo pareigų. Pareigūnams įtarimų sukėlė kai kurie Panevėžio miesto savivaldybės viešieji pirkimai, susiję su projektavimu, dokumentacijos rengimu.

BIC

Nors, kaip sako pats R. Račkauskas, mero pareigos yra politinio pobūdžio. „Meras juk nepriiminėja sprendimų, susijusių su ūkine, finansine veikla ar nevykdo viešųjų pirkimų“, – išskirtiniame interviu naujienų portalui JP teigė Panevėžio miesto meras.

Ne vieną kartą per šių dienų įvykius, meras R. Račkauskas teigė, jog neketina atsistatydinti. „Tikrai nematau, kodėl turėčiau atsistatydinti. Nesijaučiu niekuo nusikaltęs nei miestui, nei miestiečiams. Atmetu man pareikštus įtarimus“, – teigė meras.

Namuose dabar daugiausiai laiką leidžiantis Panevėžio miesto meras R. Račkauskas, kalbėdamas su JP korespondente juokaudamas sakė, kad ne kiekvienas gali gauti tris mėnesius atostogų vasarą. Tačiau pripažino, jog nušalinimas nuo pareigų, Panevėžio miestui neduos nieko gero.

R. Račkauskas.

– Kokia jūsų vidinė būsena šiandien? Ką reiškia būti nušalintam nuo pareigų tokiam ilgam laikotarpiui?

– Pirmiausia, galima pajuokauti. Gauti tris mėnesius atostogų pačiu gražiausiu metų laiku – kiekvieno svajonė. Kalbant rimtai, šis pareigūnų sprendimas – didžiulis smūgis Panevėžiui. Juolab kad šiuo kritiniu miestui laiku, kai vykdomi projektai, išėjus į finišo tiesiąją, prarasti mėnesiai yra nepaprastai skausmingi. Juk projektai, prie kurių dirbome kelerius metus, įgyvendinami Panevėžio gyventojams.

Tačiau, pamiršus juokus, noriu aiškiai ir nedviprasmiškai pasakyti: esu nekaltas ir nepripažįstu man pateiktų įtarimų.

Visą tai kas vyksta vadinu politiškai motyvuotu puolimu, atnešiančiu mūsų miestui daug blogo.

R. Račkauskas.

– Artėja sakėte finišo tiesioji. Kuriems Panevėžyje vykdomiems projektams?

– Daugeliui projektų. Praktiškai beveik visiems URBAN projektams.

Tai ir J. Janonio gatvės sutvarkymas. Ten jau turi prasidėti statybos darbai.

Pirkimai rengiami arba vyksta Skaistakalnio parkui, Senvagei, Jaunimo parkui, Kultūros ir poilsio parkui, Bendruomenių rūmų prieigoms, pėsčiųjų bei dviračių trasoms palei Nevėžį tvarkyti.

Taip pat turi būti kapitališkai tvarkomos A. Jakšto, Statybininkų ir kitos miesto gatvės. Apskritai, visose projektuose atlikti padaryti patys imliausi ir svarbiausi darbai, kurie miesto žmonėms nėra matomi, o dabar jiems kyla pavojus, jog gali tiesiog sustoti.

Juolab kad projektų įgyvendinimo procedūros mūsų šalyje – sudėtingos. Upės lyg ir perbristos, todėl dabar labai svarbu tuos dalykus koordinuoti, styguoti, o čia – stabdžiai.

Tie trys nuo pareigų nušalinimo mėnesiai gali labai skaudžiai atsiliepti sėkmingam projektų vykdymui.

„Didžiuojuosi savo gimtojo miesto žmonėmis. Jie akivaizdžiai išmintingesni ir padoresni už daugelį politikų“.
Panevėžio meras Rytis Mykolas Račkauskas

– Kokiems veiksmams, darbams dar atsiliepia šios jūsų priverstinės atostogos?

– Jos sukelia praktinių savivaldybės funkcionavimo problemų. Tik miesto meras gali išleisti darbuotojus į komandiruotes, valdininkus, mokyklų direktorius atostogų. Dabar tuos veiksmus atlikti gali tik Panevėžio miesto savivaldybės Taryba.

Mane pavaduojantys vicemeras negali to daryti. Jeigu bus operatyvi komandiruotė, reikės ne tik paruošti sprendimo projektą, bet ir sušaukti Tarybos posėdį. Yra daugybė greitai sprendžiamų dalykų, kuriuos reikia spręsti čia ir dabar.

Tarybos posėdžių kas savaitę rengti juk tikrai neįmanoma ir net nelogiška. Be to, jų sušaukimas kainuoja. O sumoka juk miestiečiai, mokesčių mokėtojai.

R. Račkauskas.

– Ką nušalintas meras veikia? Kokia jūsų diena?

– Pagaliau atsirado laiko buities darbams. Jų neatlikdamas jaučiau skolą namiškiams. Tam nebuvo laiko, o dabar jo turiu. Pjaunu žolę, prižiūriu sodą, tvarkausi namuose, skaitau knygas.

Tačiau, kalbant rimtai, meras ne žoliapjovę turi valdyti, o stovėti prie miesto vairo. Rinkimuose manimi pasitikėjo panevėžiečiai. Turiu miestiečiams įsipareigojimų.

– Keistai elgiasi jūsų oponentai. Kai įtarimai buvo pareikšti buvusiam merui konservatoriui Vitalijui Satkevičiui, nebuvo tokio spaudimo, kad jis privalo atsistatydinti. Kodėl taip esate puolamas?

– Vis akivaizdesnis vienos partijos puolimas, beje, prasidėjęs jau prieš gerus metus. Nors rinkiminė kampanija dar neprasidėjo, iš esmės ji jau vyksta. Netgi miesto centre stovinčiuose lauko ekranuose jau rodomi vaizdo klipai – rinkimų reklama.

Stebino, kai su savo komanda perėmiau apsnūdusio Panevėžio miesto valdymą. Nepastebėjau, kad buvę valdžioje konservatoriai būtų norėję dirbti, bet būti valdžioje – norai buvo dideli.

Nors ir kalba apie kažkokius naujus vėjus Panevėžyje. Juk jie vis tiek tie patys, kurie miestą valdė ne vieną kadenciją ir įstūmė Panevėžį į sąstingį.

Tuo metu jie net nedegė noru dirbti, o dabar nori sugrįžti į valdžią.

– Gal pabuvus valdžioje norisi ir likti toje kėdėje?

– Nesiimu spręsti už kitus, bet konservatorių veržimasis atgal į valdžią – akivaizdus.

„Šiuo metu vykdomi Panevėžio atsinaujinimo projektai skundžiami kone visoms institucijoms. Kodėl užmirštama, kad juos darome Panevėžiui ir panevėžiečiams?“
Panevėžio meras Rytis Mykolas Račkauskas

– Kokie Seimo nario Povilo Urbšio žingsniai šioje istorijoje?

–  Panašu, kad kažkaip laba jau įprastais šiam politikui būdais, vėl valomas kelias į kitąmet vyksiančius rinkimus. Jam tai įprasta. Apskritai, apie šio pono politinius viražus daug kalbėti nenorėčiau.

Nenorėčiau atsakyti tuo pačiu, ką ir kaip jis kalba viešoje erdvėje. Matyt, Seime, patapus tik eiliniu nariu, tenka ruošti sau vietą Panevėžyje.

R. Račkauskas.

– Negalima matyt sakyti, kad Panevėžiui nesiseka su merais, bet įtarimai pareiškiami tai vienam, tai kitam. Kodėl Aukštaitijos sostinei taip „sekasi“?

– Nenorėčiau apibendrinti. Tačiau, bemaž kiekvienu atveju, kas įdomiausia, ką tik mūsų minėtas asmuo visada būdavo kažkur šalia…

Kiekvienas atvejis turi savo konkrečias aplinkybes ir istorijas.

O „sekasi“ Panevėžiui matyt ir todėl, kad mėgstame patys sau šaudyti į kojas.

Ką šiuo metu taip noria daro mūsų mieli konservatoriai – pagrindiniai kritikos skleidėjai ir skundėjai.

Šiuo metu vykdomi Panevėžio atsinaujinimo projektai skundžiami kone visoms institucijoms. Kodėl užmirštama, kad juos darome Panevėžiui ir panevėžiečiams?

Trumparegiškų vienadienių politinių dividendų kaina – mūsų miestas. Taip metų metams atitolinamos permainos mieste, apie kurias šnekame vos ne nuo Nepriklausomybės.

R. Račkauskas.

– Tuomet kyla klausimas, kuo mažiau darai, tuo mažesnis kliuvinys esi?

– Jeigu nieko nedarai, apskritai niekam nekliūni. Kuo mažiau pastangų dėsi, tuo sveikesnis būsi ir mažiau problemų turėsi.

Nes rezultatas reikalauja didžiulės energijos, kūrybiškumo, iniciatyvaus darbo. Tai politikų ir specialistų darbo rezultatas.

Savaime niekas nesidaro ir ant padėklo niekas nieko neatneša. Būtina kurti finansavimo galimybes, ieškoti finansinių instrumentų.

– Panevėžiečiai jūsų prieš laiką nenuteisė. Kai kurie sako, kad per trejus metus nemažai nuveikta. Pagaliau miestas gražėja, gerėja gatvių kokybė, nėra problemų dėl miesto tvarkymo, šienavimo darbų. Ką tiesiogiai rinktas Panevėžio meras, kuris rinkimuose gavo daugiau nei 17 tūkst. panevėžiečių balsų, šiandien norėtų jiems pasakyti?

– Didžiuojuosi savo gimtojo miesto žmonėmis. Jie akivaizdžiai išmintingesni ir padoresni už daugelį politikų.

Noriu palinkėti panevėžiečiams tikėti mūsų miesto ateitimi, būti pozityviems bei kartu įsijungti į Panevėžio atsinaujinimo darbus.

Visi drauge galime daug nuveikti. Džiaugiuosi, kad pastaruoju metu tą bendrystės jausmą vis dažniau patiriu ir tikiu, kad drauge padarysime dar daug gero mūsų Panevėžiui.

AIK

Apollo

Tevyne

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.