Panevėžio ligoninėje pirmą kartą atlikta unikali operacija: pacientu tapo klinikinę mirtį patyręs...

Panevėžio ligoninėje pirmą kartą atlikta unikali operacija: pacientu tapo klinikinę mirtį patyręs vyras

Raimonda MIKUČIONYTĖ / JP nuotr.

Respublikinėje Panevėžio ligoninėje praėjusią savaitę pirmą kartą implantuotas kardioverteris defibriliatorius. Pirmuoju pacientu tapo 38 metų Kęstutis A., patyręs klinikinę mirtį darbe. Jam širdies darbas sutriko staiga. Šaltkalviu dirbantis jaunas vyras tiesiog iškrito kolegų akyse. 

Nustatė klinikinę mirtį

BIC

Greitosios medicinos pagalbos medikai Kęstučiui A. nustatė klinikinę mirtį sukėlusius, didelio dažnio skilvelinius ritmo sutrikimus. Pacientas atgaivintas išoriškai elektros impulsu. Tokie ritmo sutrikimai pacientui gali kartotis ateityje, todėl buvo nuspręsta implantuoti aparatą, kuris galėtų atstatyti normalų širdies darbą.

Operaciją atliko panevėžietis gydytojas

Operaciją atlikto Respublikinės Panevėžio ligoninės intervencinis kardiologas Tomas Vasylius. Operacija vyko gerą valandą.

Jos metu padarytas 5-7 cm pjūvis kairėje krūtinės ląstos pusėje. Po oda suformuojama kišenė, į kurią patalpintas pats aparatas, pagamintas iš titano. Nuo aparato, per poraktikaulinę veną įvedami laidai į širdį. Operacija atlikta su vietine nejautra.

T. Vasylius.

Vyrą išgelbėjo implantas

Kardiologas naujienų portalui JP pasakojo, kad vyrą ištiko klinikinė mirtis.

„Iš pradžių, gaivinamas kolegų, vėliau greitosios medikų, panevėžietis sėkmingai pasiekė Panevėžio ligoninę. Jauno vyro gyvybę išgelbėjo implanuotas pažangus defibriliatorius. Tai – nedidelis aparatėlis, kuris yra įsiuvamas kairėje krūtinės ląstos pusėje po oda, po to per kraujagysles nuvedami laideliai į širdį. Aparatas gali duoti elektros iškrovą, kas atstato normalų širdies ritmą. Tai, kaip sakant, žmogus turi savyje personalinę reanimacinę brigadą“, – aiškino medikas.

Operacijų reikės ir kitiems

Kelis tūkstančius kainuojantis defibriliatorius pacientams nieko nekainuoja. Jie skiriami esant dideliai staigios mirties rizikai dėl įvairių širdies sutrikimų arba gelbstint gyvybę.

Pasiteiravus mediko, ar galima iškart nustatyti, kodėl staiga sustojo širdis, kardiologas T. Vasylius sakė:

„Dažnai matome, kad žmogui staiga sustojo širdis. Daro skrodimą ir nieko neranda, tai greičiausiai tiesiog įvyko skilvelių virpėjimas ir žmogus miršta, nes, kai įvyksta skilvelių virpėjimas, žmogus nieko nespėja: nei paskambinti, per kelias sekundes netenkama sąmonės ir iškeliauja Anapilin.“

Anot mediko, skaičiuojama, kad vien Panevėžyje tokių operacijų per metus prireiks per 20-iai pacientų.

Respublikinėje Panevėžio ligoninėje praėjusią savaitę pirmą kartą implantuotas kardioverteris defibriliatorius. Pirmuoju pacientu tapo 38 metų Kęstutis A., patyręs klinikinę mirtį darbe.

Atėjo ir į Panevėžio ligoninę

Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas pasidžiaugė, kad tokios operacijos atėjo ir į Panevėžio regioną,

„Džiaugiuosi, kad šios inovatyvios ir labai svarbios žmonėms paslaugos jau atėjo ir iki regionų. Tačiau tenka pripažinti, kad pirmieji naujoves įgyvendina mūsų universitetai, Kauno ir Vilniaus didžiosios klinikos“, – sakė ligoninės vadovas.

A. Skorupskas.

Ne naujiena Lietuvoje

Tipiniais atvejais kardioverteris defibriliatorius (IKD) tarnauja 7–10 metų, bet pacientas privalės reguliariai tikrintis aparatą poliklinikoje.

IKD nėra naujiena pasaulyje ar Lietuvoje. Šie aparatai, skirtingai nuo elektrokardiostimuliatorių,  implantuojami  norint išvengti staigios širdinės mirties dėl skilvelių tachikardijos ar skilvelių virpėjimo.

IKD implantuojami staigios mirties pirminei profilaktikai, kai pacientai serga tokiomis ligomis, kai staigios mirties rizika yra labai didelė (po miokardo infarkto, nusilpus širdies raumeniui, lengvai išprovokuojant pavojingus skilvelinius ritmo sutrikimus) ir antrinei profilaktikai, pacientams, kurie jau patyrė klinikinę mirtį dėl skilvelių virpėjimo ar skilvelinės tachikardijos, o priežastys nėra trumpalaikės.

Pacientai, kuriems implantuotas IKD – vadinamoji „nuosava reanimacinė brigada“ – ir toliau gali gyventi pilnavertiškai.

AIK

Apollo

Tevyne

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.