Pasaulinei pilvo aortos aneurizmos dienai paminėti Respublikinėje Panevėžio ligoninėje vyko nemokamas pilvo aortos tyrimas echoskopu ir teikiamos konsultacijos aortos aneurizmos ligos klausimais. Patikrai buvo užsiregistravę per 150 Panevėžio regiono gyventojų. Tokia akcija ligoninėje vyksta jau ketvirtą kartą.
Konsultacijas teikė Panevėžio ligoninės Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėjas Arūnas Čepkauskas ir Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas Andrius Pranculis.
Aptinkama planinio patikrinimo metu
Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėjas A. Čepkauskas sakė, kad akcijoje Pasaulinei pilvo aortos dienai paminėti užsiregistravo daugiau kaip 150 žmonių.
„Akcijoje atliekami tyrimai greitesni, todėl ir žmonių skaičius didesnis. Be to, vertinome tik pilvinės ir abiejų kojų klubines arterijas, – suskaičiavo besikreipusius tyrimus atlikti medikas ir tęsė: – Dažniausiai žmonės dėl pilvo aortos aneurizmos kreipiasi retais atvejais, kai pajunta nemalonų pojūtį pilve. Kitais atvejais aneurizma aptinkama planinio, dėl kitų ligų, patikrinimo metu, atliekant patikrinimą echoskopu. Pačios aneurizmos žmogus nejaučia, tačiau jei žmogus liesas, jis gali pilve apčiuopti neaiškų guzą, kuris pulsuoja.“
Sergančiųjų aptikta nebuvo
Pasak Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėjo, Pasaulinės pilvo aortos aneurizmos dienos akcijoje nebuvo aptikta nė vieno šia liga sergančio žmogaus.
„Nebuvo nė vieno žmogaus, kuriam būtų nustatyta pilvinė aortos aneurizma. Tiesa, buvo nustatyti tam tikri pokyčiai, bet žmogui buvo paaiškinta, į ką reikia atkreipti dėmesį, ką būtina daryti, kada reikia pasitikrinti ir nustatyti, ar reikalingas gydymas“, – teigė A. Čepkauskas.
Vyrai serga dažniau
Pasiteiravus, ar tiesa, kad nuo pilvo aortos aneurizmos dažniau kenčia vyrai, A. Čepkauskas patvirtino.
„Pilvo aortos aneurizma dažniau diagnozuojama vyrams, turintiems antsvorį, padidintą kraujospūdį ir cholesterolio kiekį. Savaime suprantama taip nesakome, bet pagal visus pasaulio ir Lietuvos duomenis, pilvine aneurizma dažniau serga vyrai“, – kalbėjo A. Čepkauskas.
Tyrimą gali atlikti ir pats žmogus
Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėjas ramino ir sakė, kad pajutus pirmuosius pilvinės aortos aneurizmos negalavimus, į ligoninės Priėmimo skyrių skubėti nereikėtų.
„Jeigu žmogus jaučia diskomfortą pilvo srityje, šeimos gydytoja gali apčiuopti pilve pasikeitimus, kurie sukelia įtarimus, kad tai – pilvo aortos aneurizma. Tuomet žmogus gaus siuntimą planinei echoskopijai atlikti. Kita vertus, ir pats žmogus gali atlikti savotišką tyrimą. Atsigulti ant nugaros ir atsipalaiduoti, o vienas iš namiškių lengvai liečia pilvą ir spaudžia. Pajutus nedidelę pulsaciją, kuri nors ir nesukelia skausmo pilvo srityje, patariama kreiptis pas šeimos daktarą“, – aiškino A. Čepukauskas ir teigė, kad šeimos gydytojas įvertins situaciją, jeigu reikės išrašys siuntimą tolimesniems tyrimams atlikti.
Pagydoma nemažai ligonių
Respublikinės Panevėžio ligoninės Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėjas pateikė skaičius, kiek pilvo aortos aneurizmos atvejų nustatoma ligoninėje.
„Per metus Panevėžio mieste aptinkama ir konsultuojama per 28 planinių ligonių. Žinoma, yra ir ekstra ligonių, kurie atvyksta į Priėmimo skyrių su stipriais pilvo skausmais. Tokių atvejų pasitaiko apie penkis arba daugiau per metus. Tai, galima sakyti, kad Panevėžio ligoninėje per metus gydome iki 35 pacientų su pilvo aortos aneurizma. Statistika rodo, kad Panevėžio ligoninėje, palyginus su kitų didesnių miestų ligoninėmis, pagydoma daugiau ligonių. Todėl galime teigti, kad Panevėžio regiono pacientai apžiūrėti detaliai“, – pasidžiaugė rezultatais A. Čepukauskas.