Panevėžio kunigai liturginius rūbus siuva Lenkijoje: kainos – nuo 150 eurų

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS, FACEBOOK
Antašavos šv. Hiacinto (Jackaus) parapijos administratorius dr. Rimantas Gudelis aiškino, kad kunigai savo garderobą – arnotus – papildo nuvykę į Lenkiją arba Italiją ir tik retkarčiais užsisako drabužį pas siuvėjus Lietuvoje. „Dažniausiai kunigai arnotus perka Varšuvoje arba Čenstakave“, – teigė R. Gudelis.

Sušvelninus karantiną tikintieji vėl gali lankytis bažnyčiose ir susirinkę į šv. Mišias gali pamatyti gražiausius kunigų rūbus ir brangiausius kiekvienos parapijos liturginius indus. Baltos, auksinės, raudonos, žalios ir violetinės spalvos drabužiai mirguliuoja ir spindi žvakių šviesoje, o bažnyčios puošmenose išreiškia džiaugsmą, viltį, simbolizuoja tyrumą, nekaltumą.

Perka Lenkijoje

Antašavos šv. Hiacinto (Jackaus) parapijos administratorius dr. Rimantas Gudelis mielai pasakojo ne tik apie liturginių drabužių prasmę, bet ir apie tai, kiek kainuoja šventiniai liturginiai rūbai, kur kunigai juos perka.

„Puošnūs, per didžiąsias metų šventes kunigų dėvimi drabužiai nėra itin brangūs. Net kokybiškas verslininko kostiumas kainuoja tris kartus brangiau nei puošnus bažnyčios tarno rūbas. Paprastai kunigai savo garderobą papildo nuvykę į Lenkiją arba Italiją ir tik retkarčiais užsisako drabužį pas siuvėją. Lietuvoje yra vos kelios moterys, išmanančios, kaip tinkamai pasiūti bažnytinius drabužius. Todėl Lietuvos kunigai dažniausiai renkasi gatavus, kuriuos siuva lenkai ir italai“, – aiškino kunigas ir teigė, kad dažniausiai kunigai arnotas perka Varšuvoje arba Čenstakave.

Pagrindinis kunigo šv. Mišių drabužis Lenkijoje gali kainuoti nuo 150 eurų.

Rankų darbo – brangesni

Pasak dvasininko, pagrindinis kunigo šv. Mišių drabužis Lenkijoje gali kainuoti nuo 150 eurų.

„Tačiau gali kainuoti ir keliolika tūkstančių eurų. Kaina priklauso nuo audinio kokybės ir rūbo puošimui atliktų siuvinėjimų sudėtingumo. Juk liturginis drabužis gali būti austas iš ypatingų siūlų – įausti auksiniai siūlai, siuvinėti rankomis ir puošti brangakmeniais. Todėl rankų darbo liturginis drabužis bus brangesnis. Dažniausiai kunigas turi tik du ar tris nuosavų liturginių rūbų komplektus“, – pasakojo kunigas dr. R. Gudelis ir sakė, kad anksčiau – prieš 200 metų – buvo garsi arnotų siuvykla Slucke.

Pagrindinis kunigo šv. Mišių drabužis Lenkijoje gali kainuoti nuo 150 eurų.

Tikintieji albos nemato

Pagrindinis liturginis drabužis yra vadinamas alba. Ji siuvama iš balto, lygaus, pageidautina natūralaus pluošto audinio. Alba yra platėjanti ir beveik siekia žemę. Tikintieji jos nemato – ant albos kunigas velkasi puošniausią liturginį drabužį – arnotą.

Šis apsiaustą primenantis puošniausias liturginis drabužis siuvamas iš lengvai klostėmis krentančios medžiagos, daug dėmesio skiriama jo puošimui. Stengiamasi, kad arnotas būtų skoningas, o siuvinėjimams ir aplikacijoms būtų naudojami liturginiai simboliai.

Žalius liturginius rūbus kunigai vilki šiokiadieniais.

Pagrindinės spalvos – keturios

Pasiteiravus, kodėl ant albos vilkimas arnotas yra skirtingų spalvų ir ką reiškia tos spalvos, Antašavos šv. Hiacinto (Jackaus) parapijos administratorius dr. R. Gudelis išaiškino spalvų reikšmes.

„Arnotų spalvos turi prasmę. Skirtingų spalvų liturginiai drabužiai dėvimi vis kitomis progomis. Pagrindinės arnotų spalvos – keturios: balta, raudona, žalia, violetinė. Tiesa, dar yra rožiniai, bet jie vilkimi retai – du kartus per metus. Anksčiau per Vėlines ir pamaldose už mirusiuosius kunigai galėjo vilktis gedulingos juodos spalvos drabužius. Dabar šiomis progomis rekomenduojama violetinė, atgailą ir liūdesį simbolizuojanti spalva“, – pristatė arnotų spalvas R. Gudelis.

R. Gudelis.

Pasak kunigo, žalius liturginius rūbus kunigai vilki šiokiadieniais.

„Žalia yra vilties, pasaulio, kuriame gyvenama ir dirbama, spalva. Raudona arnoto spalva – ugnies ir kraujo, karštos meilės ir aukos dvasios simbolis, kryžiaus kančios spalva. Raudonus liturginius drabužius kunigai vilki kankinių, apaštalų šventėse. Per kitas bažnytines šventes kunigai vilki baltą arnotą. Tai ir yra keturios pagrindinės spalvos“, – išaiškino jų reikšmes R. Gudelis.

Atlikdamas liturgines apeigas, kunigas privalo dėvėti stulą – bažnytiniais simboliais papuoštą audeklo juostą.

Stulas puošia simboliais

Atlikdamas liturgines apeigas, kunigas privalo dėvėti stulą – bažnytiniais simboliais papuoštą audeklo juostą.

„Stulos papuoštos įvairiais bažnytiniais simboliais, kurių kiekvienas turi savo reikšmę. Gedulingos stulos išsiuvinėtos kryžiais, o kankinių – kančios ženklais. Arnotai pasiūti iš medžiagos ir papuošti juostomis, kuriose išsiuvinėti liturginiai simboliai. Šios juostos daromos dviem būdais – siuvinėjamos mašina arba rankomis. Todėl arnotų kainos – skirtingos. Brangesni – rankų darbo“, – pasakojo kunigas R. Gudelis ir priminė, kad bažnyčių altoriai taipogi turi savo rūbą – staltiesę, kurios siuvamos Lenkijoje.

Dr. R. Gudelis priminė, kad dirba nedidelėje parapijoje, bet čia turi daiktų, kuriais gali didžiuotis.

„Parapijoje yra išlikusių senų arnotų, kurie priklausė Antaševskių giminei. Jie turi meninę vertę ir yra įrašyti į kultūros paveldo sąrašus. Šiaip kiekvienos spalvos arnotų Antašavoje turime po tris komplektus. Bažnytiniai drabužiai siuvinėti aukso siūlais augalų motyvais – vynuogių kekėmis, rugio varpomis, lapais, viskuo, kas susiję su maistu ir gyvastimi, bei puošti religiniais simboliais“, – pasakojo kunigas.

Liturginiai drabužiai – madai nepavaldūs

 

Katalikų bažnyčios liturginiai apdarai kilę iš kasdienių drabužių, graikų bei romėnų vilkėtų krikščionybės atsiradimo metu. Tik IV–VI a. dvasininkai ėmė ypatingai rengtis. Iš pradžių tie apdarai buvo tokio paties kirpimo kaip ir kasdien nešiojami drabužiai, tačiau skyrėsi kokybe ir dekoru. VIII–IX a. galutinai susiformuoja liturginiai apdarai ir pagrindinės jų rūšys, kurios Bažnyčioje išliko iki mūsų dienų. Nuo XVI a. keitėsi tik jų dekoras ir ornamentika.

 

Panevėžio Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo rektorato rektorius kunigas Sigitas Sudentas sako, kad kai kuriuos arnotus jam siuvo Kaune.

S. Sudentas.

„Vieną man siuvo ir modeliavo dailininkė. Tai buvo 1989 metai, kai baigiau seminariją. Dar kitą siuvo Panevėžyje Dievo apvaizdos vienuolyno vienuolės ir padovanojo. Pats brangiausias – primicijinis arnotas, kai buvau įšventintas į kunigus. Be to, labai myliu ir vertinu Aušros vartų arnotą, nes kiekvieną pirmadienį Aušros vartuose aukoju šv. Mišias. Esu nusipirkęs arnotų ir Vilniuje – liturginių drabužių parduotuvėje. Kunigas arnotų gali turėti ne vieną. Viskas priklauso nuo smegenų ir nuo kunigystės laikotarpio. Kuo ilgesnė tarnystė, tuo arnotų – daugiau. Vienus arnotus perku pats, o kitus dovanojo parapijai, kurioje dirbu.“

 

Tekstilininkė, menininkė Julija Vosyliūtė, teigia, kad liturginiai drabužiai – arnotai, albos, stulos – madai nepavaldžios.

J. Vosyliūtė.

„Liturginiams apdarams mados neturi įtakos. Jokie mados vėjo gūsiai neturi įtakos nuo senų senovės susiformavusiems liturginiams apdarams, kurių forma išsilaikiusi ne vieną tūkstantmetį. Esu tekstilininkė ir teko siuvinėti stulą – liturginę juostą. Tai konsultavausi su žinovais, kad paaiškintų simbolių, spalvų prasmes. Tai buvo įdomus, bet sudėtingas darbas.“


1 komentarai

Magdusė 2021-03-03 08:36 at 08:36

OK -tegul ten siuvasi ir remia lenkų verslą. Mes ir lenkų bažnyčioms aukas nešim

Atsakyti

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Bažnyčią Kauno mieste apiplėšusiems asmenims – laisvės atėmimo bausmės

confident-noyce

Konstantinopolio ortodoksai valstybės paramą naudos patalpų nuomai, naujiems maldos namams

confident-noyce

Dėl prekybos „Viagra“ Ispanijoje sulaikytas katalikų kunigas

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau